اجرای 11 پروژه پژوهشی به منظور ارتقا سطح زیست محیطی در پالایشگاه گاز ایلام

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از اجرای 11 پروژه پژوهشی به منظور ارتقاء سطح زیست محیطی در این پالایشگاه خبر داد و گفت: فرهنگ حفاظت از محیط زیست در این شرکت نهادینه شده است.

به گزارش شکرستان؛ روح اله نوریان در مراسم تقدیر از نفرات برترمسابقه نقاشی بمناسبت روز هوای پاک که در محل سالن آمفی تئاتر خلیج فارس شرکت پالایش گاز ایلام برگزار شد، افزود: مدل سازی توزیع آلاینده های گازی هوا در محدوده این پالایشگاه و محیط پیرامون، مطالعه غنی سازی جنگل های اطراف، انجام پروژه پژوهشی مدیریت پسماند توسط دانشگاه صنعت نفت آبادان، شناسایی و ارزیابی اثرات زیست محیطی با روش LCA ، مطالعه کمی و کیفی لجن تولیدی حاصل از مرحله اولیه تصفیه خانه و ارائه راهکار مناسب در جهت مدیریت منابع، بخشی از فعالیت های انجام شده در راستای ارتقاء سطح زیست محیطی در این پالایشگاه بوده است.

وی اظهار داشت: امکان سنجی بکار گیری نظام مدار بسته آب برای کمینه سازی مصرف آب و کاهش حجم فاضلاب نهایی، ممیزی مصرف آب این پالایشگاه با هدف مدیریت آب مصرفی و کاهش میزان پساب، مدل سازی و بررسی عملکرد و تعیین نقاط ضعف شبکه آب آتش نشانی، بهینه سازی مصرف آب و معرفی گونه های گیاهی زینتی مناسب در محدوده فضای سبز، انجام مطالعات پروژه سوپرکلاوس و یوروکلاوس و بازنگری و بروز رسانی سیستم مدیریت محیط زیست ISO14001:2015 از دیگر پروژه های پژوهشی انجام شده برای ارتقاء سطح زیست محیطی در این پالایشگاه بوده است .

وی با اشاره به اینکه همه راهبردها، اهداف و صیانت از محیط زیست در این پالایشگاه تعریف و اجرایی شده است، تصریح کرد: واحد HSE این شرکت در طول 3 سال گذشته تاکنون تمام تلاش خود را در مسیر بهبود شرایط زیست محیطی به کار گرفته و اقدامات بسیار خوبی در راستای صیانت از محیط زیست ثبت نموده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: احداث جایگاه‌های جمع‌آوری، تفکیک و نگهداری موقت پسماند، سیستم تصفیه پساب صنعتی و سامانه‌های پایش بر خط پساب خروجی ، پیش راه‌اندازی یک دستگاه زباله ‌سوز صنعتی، اجرای ۲۵.۵ هکتار فضای سبز و عبور از ۱۰۰ درصد توسعه فضای سبز به نسبت تعهد ۱۰ درصدی توسعه فضای سبز در مساحت صنعتی که رقمی بی‌نظیر میان پالایشگاه‌های گاز است، بخشی از اقدام‌های ما در این حوزه است.

نوریان افزود: توسعه فضای سبز منطقه، به‌عنوان راهکاری کلیدی در کاهش مقدار آلاینده‌ها، همواره در اولویت برنامه‌های زیست‌محیطی این شرکت بوده و در تمامی محوطه و مناطق اطراف این پالایشگاه اجرایی شده است.

وی از کاهش 15 درصدی مصرف آب در این پالایشگاه در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و اظهار داشت: مدیریت مصرف آب فضای سبز با اعمال تغییر در گونه های مناسب با کم آبی و بومی منطقه و تغییر در فرآیند شبکه آبیاری باعث کاهش 40 درصدی مصارف آبیاری فضای سبز شده است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام با بیان اینکه 78 هزارو 163 متر مکعب پساب در این شرکت در طول سال گذشته مطابق استاندارد های زیست محیطی تصفیه شده است،تصریح کرد: اجرای سیستم های جمع آوری پساب های صنعتی و فاضلاب های بهداشتی و احداث و راهبری تصفیه خانه پساب صنعتی این پالایشگاه، احداث موقت نگهداری پسماند های ویژه و سکوی تفکیک پسماند، نصب و آماده سازی زباله سوز برای امحا پسماند های صنعتی و ویژه، مدیریت ضایعات و پسماندهای صنعتی با تفکیک از مبدا با احداث 9 جایگاه در سایت فرآیندی، حذف و پاکسازی محل دفن غیراصولی زباله های دهیاری مورت، حذف چاله سوزان و پاکسازی و درختکاری محل آن از اقدامات مهم در حوزه مدیریت پسماند ها بوده است.

نوریان به مدیریت آلاینده های هوا در این پالایشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: جلوگیری از انتشار ترکیبات آلی با استفاده از پوشش های هگزاگون، ساخت پکیج تزریق آنتی فوم برای جلوگیری از انتشار آلاینده ها در محیط، راه اندازی کارخانه دانه بندی گوگرد پاستیلی برای جلوگیری از انتشار گردوغبار گوگرد بوده است.

وی به بهبود شاخص های زیست محیطی در این پالایشگاه اشاره و تصریح کرد: کاهش 33 درصدی میزان فلرینگ، کاهش 2 درصدی انتشار اکسیدهای گوگرد ، کاهش 9 درصدی میزان انتشار گازهای گلخانه ای از اقدامات بهبود شاخص های زیست محیطی در طول سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.

وی با بیان اینکه سرانه فضای سبز این شرکت به 103 درصد افزایش یافته است،ادامه داد: ساخت جایگاه نگهداری مواد شیمیایی، اجرای پروژه HRSG برای بازیابی گازهای خروجی استک توربین های گازی به منظور تولید بخار و کاهش گازهای گلخانه ای، نصب و راه اندازی سیستم میترینگ گازهای ارسالی به فلر، رفع نقص و در سرویس قرار دادن کمپرسورهای OFFGas و نصب آنالایزرهای پایش خروجی واحدهای بازیافت گوگرد از مهمترین پروژه های زیست محیطی در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هنر زبان گویای جریان سازی اجتماعی است که با تکیه برآن می توان از طبیعت حفاظت و حراست کرد ،گفت: اصل 50 قانون اساسی به صراحت حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی می داند.

نوریان افزود: تغییر اقلیم ، آتش سوزی جنگل ها ، خاک و غیره از مشکلات جوامع امروزی است که هنرمندان بعنوان قشر روشنفکر و پیشرو، نقش مهمی در پرداخت به این موضوعات را دارند و بهترین کانون برای این مهم دانش آموزان هستند.

گفتنی است که این مراسم با حضور مدیران کل حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش استان و جمعی از دانش آموزان مدارس ایلام، چوار و ایوان برگزار و از 800 نقاشی ارسال شده به این پالایشگاه از 12 دانش آموز برتر در مقاطع مختلف در حوزه هوای پاک تقدیر شد.