احقاق حق 50 ساله استان توسط بانوی ایلامی

در پی درج مطلبی در یکی از نشریات استان کرمانشاه با این عنوان که ” وقتی قدرت مطالبه گری یک دختر ایلامی به سه نماینده پرادعای کرمانشاه می چربد!” از نوع ادبیات نگارنده آن می توان به تحقیر جایگاه نمایندگی مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی پی برد. یقینا خبر انتقال دفتر مرکزی مدیریت […]

در پی درج مطلبی در یکی از نشریات استان کرمانشاه با این عنوان که ” وقتی قدرت مطالبه گری یک دختر ایلامی به سه نماینده پرادعای کرمانشاه می چربد!” از نوع ادبیات نگارنده آن می توان به تحقیر جایگاه نمایندگی مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی پی برد.

یقینا خبر انتقال دفتر مرکزی مدیریت شرکت نفت و گاز غرب کشور آنچنان بر نگارنده فشار مضاعف وارد نموده که حتی به خود اجازه داده که مجلس و نمایندگان آن را به سخره بگیرد و این سخن پیر فرزانه انقلاب که فرمودند ” مجلس در راس امور است” را نادیده بگیرد.

در جواب نگاه تحقیرآمیر و از بالا به پایین نگارنده محترم باید تاکید نمایم که ۳ درصد ذخایر نفتی و ۱۱ درصد ذخایر گازی کشور در استان ایلام قرار داردوبیش از ۹۰ درصد دخایر نفت وگاز غرب کشور دراستان ایلامومابقی دراستان کرمانشاه قراردارد و هم اکنون۲۵۰ هزار بشکه نفت روزانه از میدان‌های این استان برداشت می‌شود و اگر چنانچه در 50 سال گذشته به هر دلیل نتوانسته ایم خود را از زیر بار این حقارت برهانیم شاید ریشه در دوران طاغوت دارد که ایلام را پشتکوه و کرمانشاه را استان پنجم مملکت نامید.

اینکه شخص نامعلومی به خود اجازه دهد که یک بانوی ایلامی که هم مدارج عالیه علمی را طی نموده و هم نشان داده است که ردای نمایندگی مجلس به درستی بر تن ایشان نشسته را با عنوان یک دختر ایلامی!! خطاب نماید نه تنها نشان از شعور و درک پایین نگارنده دارد بلکه نوعی نگاه تفرقه افکنانه را در افکار مخاطب القا می کند!!

حال که با گذشت 50 سال حق به حق دار رسیده است بخواهیم با نگاه قومیتی و استانی به مساله نگاه کنیم نگاهی ناصواب است چراکه همه زیر پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور واحد هستیم و می طلبد واقعیات را قبول نماییم  که استان کرمانشاه تنها ۵ درصد ذخایر نفت و گازغرب کشور را داراست و بیش از ۲۵ درصد ذخایره نفت و گاز کشور و۹۵ درصد غرب کشوردر ایلام قرار دارد.

حال با این مقدمه، باید بگوییم با این همه گنج، چرا رنج؟!
ایلام و ایلامی که سال‌ها در زیر سایه جنگ و حملات رژیم بعثی جان و مال خود را در طبق اخلاص گذاشتند؛ حال خواهان جبران سختی‌های گذشته بوده و انتظار دارد که رنج‌های آن‌ها برای حفظ این خاک حال به توسعه، اشتغال و رفاه برای فرزندانشان ختم شود.

یکی از مهمترین مطالبات و خواسته های بحق مردم استان، استقرار دفتر مرکزی مدیریت شرکت نفت و گاز غرب کشور در استان بوده و هست که به ناحق در این مدت از استان ایلام سلب و در استان همجوار قرار داشت که بجز خسران برای جوانان ایلامی، برداشت از میادین و بکارگیری نیروهای غیربومی در استان، حاصلی نداشت!!

سالیان متمادی ای است که نمایندگان ادوار مختلف استان سعی در انتقال دفتر مرکزی این شرکت به استان بوده اند که متاسفانه وجود لابی های فراوان و مافیای قدرت، همه رشته ها را در این خصوص پنبه می کرد اما این بار نمایندگان این دوره استان در مجلس شورای اسلامی با وحدت و خرد جمعی، در زمان مناسبی اقدام نموده و به نتیجه رسیدند چراکه وجود دفتر مرکزی شرکت نفت و گاز غرب کشور در استان در طول سالیان متمادی به ناحق از ایلام سلب شده بود.

اینکه هنوز برخی ها هستند که با نگاه به گذشته، کرمانشاه را استان پنجم کشور برمی شمرند و ایلام را پشتکوه می دانند!! می طلبد با همدلی مسئولین و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این نگاه را در سطح کشور تغییر دهیم و امروز شاهد به ثمر نشستن این وحدت و همدلی بودیم که در نوع خود بی سابقه می باشد.

یقینا طی ادوار مختلف، شاهد تلاش سایر نمایندگان استان برای نیل به این مهم بوده ایم اما افتخار این مهم به نمایندگان این دوره مردم استان در مجلس شورای اسلامی رسید که الحق و الانصاف با تلاش ها و پیگیری های مجدانه، نقش لابی های قدرت را نقش بر آب کردند و نشان دادند که به گفته امام راحل، در کشور اسلامیمان، مجلس در راس امور است .

دوباره باید تاکید نمود که چانه زنی بانوی ایلامی (دکتر سارا فلاحی) برای احقاق حق ۵۰ ساله استان ایلام بوده است نه برای تصرف ناعادلانه و بدست گرفتن قدرت و سرمایه چراکه ایشان آن قدر از بلوغ فکری و شعور سیاسی برخوردار هستند که منافع ملی را فدای مطامع دنیوی ننمایند.

محمدتقی رشیدی