اختصاص بیش از 145 میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی به شهرداری ها و دهیاری های استان ایلام در سال جاری 

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام، گفت: 145 میلیارد تومان از محل درآمدهای مالیاتی در10 ماه ابتدایی سال جاری به شهرداری ها، دهیاری ها و امور عشایری استان پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار شکرستان از ایلام، غلامرضا جنتی با اعلام این خبر اظهار داشت: مجموع این پرداختها نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش بیش از پنج برابری داشته است.

 

وی افزود: از مبلغ مذکور 82 میلیارد تومان به شهرداری ها، 31 میلیارد تومان به دهیاری ها، 3 میلیارد تومان به روستاهای فاقد دهیاری، 12 میلیارد تومان به امور عشایری، 4 میلیارد تومان به آموزش و پرورش و ورزش و جوانان استان اختصاص یافته، و 13 میلیارد تومان مربوط به 10 درصد ماده 39 سهم وزارت کشور (سازمان شهرداري ‌ها و دهياري ها) بوده است.

 

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام همچنین به تحقق بیش از 100درصدی برنامه های پیش بینی شده مالیاتی (745 میلیارد تومان) در ده ماهه سال جاری اشاره کرد و با ذکر اینکه بیش از 90 درصد از درآمدهای استان از محل مالیات تأمین می شود، گفت: تحقق درآمدهای مالیاتی، نشان دهنده افزایش مشارکت و توجه مردم استان به موضوع مالیات در سالهای اخیر است.

 

جنتی با بیان اینکه بیشترین مالیات دریافتی استان مربوط به شرکتها و اشخاص حقوقی است، افزود: بر اساس ضوابط مربوطه پیگیری مالیات شرکتهای بزرگ فعال در استان با حمایت مدیران ارشد سازمان امور مالیاتی و استانداری و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در دست اقدام است.

 

وی اضافه کرد: بیش از 77 درصد صاحبان مشاغل استان از تسهیلات مالیات توافقی تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم استفاده کرده اند و مالیات بیش از 70 درصد این مؤدیان با مبلغ صفر تعیین و قطعی شده است؛ این بدان معنی است که مالیات مربوطه با توافق بین اداره مالیات و اصناف مختلف تعیین تکلیف شده و با قطعی شدن پرونده ها، اداره امور مالیاتی به اظهار مؤدیان اعتماد کرده است.

 

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام استراتژی مالیات ستانی را حرکت به سمت عدالت اقتصادی، مبارزه با فرار مالیاتی، قانونمنداری، شفافیت، هوشمندسازی فرآیندها و ارایه خدمات الکترونیکی، تسریع در رسیدگی ها، وصول معوقات و غیره دانست و در پایان حمایت و همکاری ادارات و دستگاه های اجرایی مربوطه را برای اجرای بهتر و دقیق تر برنامه های مالیاتی خواستار شد.

 

خوداظهاری مالیاتی، زمینه ساز اعتماد بین مردم و دولت 

 

جنتی، خوداظهاری مالیاتی و تمکین داوطلبانه مؤدیان را زمینه ساز اعتماد و اطمینان بین دولت و مردم دانست و افزود: در استان ایلام خوشبختانه آمار ارائه اظهارنامه های مالیاتی از طرف مؤدیان، هر سال نسبت به سال قبل افزایش داشته است. این آمار از 19 هزار و 561 مورد در سال قبل به 33 هزار و 571 مورد در سال جاری افزایش داشته است.

الکترونیکی شدن امور، زمینه ساز برقراری عدالت مالیاتی و تحقق حقوق شهروندی

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام الکترونیکی شدن امور مالیاتی را باعث تسهیل و تسریع در امور مردم و حرکت به سمت ارتقای حقوق شهروندی عنوان کرد و افزود: الکترونیکی شدن امور، شفاف سازی، قانونمندی و دقت و عدالت بیشتر در وصول مالیات را به دنبال دارد.

 

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های دولت در سالهای اخیر حرکت به سمت کوچک سازی و توسعه دولت الکترونیک است، افزود: خوشبختانه سازمان امور مالیاتی کشور یکی از سازمانهای پیشرو در این زمینه بوده و اخیراً با در قالب طرح های مختلف، اکثر خدمات و امور مالیاتی، الکترونیکی شده و نیازی به مراجعه مردم به ادارات نیست.

 

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام همچنین با اشاره به اینکه فضای مناسب اداری می تواند باعث تسهیل و تسریع در امور مردم شود، گفت: احداث ساختمان این اداره کل با استفاده از منابع اعتباری ملی در حال انجام است و با پیگیری های صورت گرفته و حضور و بازدید مدیران ارشد سازمان امور مالیاتی کشور، مراحل و فاز تکمیلی این ساختمان با پیشرفت فیزیکی 60 درصدی در حال اجراست و امیدواریم با بهره برداری زودتر، مشکلات موجود در این خصوص رفع شود.

 

شفافیت و عدالت مالیاتی با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی 

 

جنتی در ادامه به اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اشاره کرد و گفت: این قانون در سال 1398 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، در آبان ماه همان سال به دولت ابلاغ شد و اخیراً به صورت کامل عملیاتی شده است.