ارزش تولیدات عشایر استان ایلام سالانه ۳ هزار میلیارد تومان است

فرشاد یاسمی از درآمد سالانه ۳ هزار میلیارد تومانی عشایر استان خبر داد وگفت:سالانه ۹۰هزار تن تولیدات دامی توسط عشایر استان با درآمدی بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان تولید می شود.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان فرشاد یاسمی عصر امروز ۱۶ مهر ماه در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه به مناسبت روز ملی روستا و عشایر با عنوان این مطلب که ۶۰ هزار نفر  معادل  ۱۱ درصد ازجمعیت استان ایلام را عشایر تشکیل می دهند،گفت:تعداد ۹ هزار و هفتصد وسی شش خانوار عشایر در استان ایلام ساکن هستند.

فرشاد یاسمی از ارزش تولیدات عشایر استان ایلام خبر داد و گفت:عشایر استان دارای یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام هستند که  ۶ درصد جمعیت دامی کشور را تشکیل می‌دهند و تولیدات این قشر فعال سالانه ۳ هزار میلیارد تومان برابر با ۹۰ هزار تن تولیدات دامی شامل؛گوشت قرمز، روغن حیوانی، پشم، شیر و…است.

وی با اشاره به عملکرد مثبت دولت سیزدهم در تأمین زیر ساخت های لازم برای تأمین آب پایدار و راه‌سازی برای عشایر،اضافه کرد: یکی از دستاوردهای مهم حوزه عشایری در دولت سیزدهم حذف آبرسانی سیار و ایجاد شبکه های آبرسانی پایدار یا «نزدیک رسانی» بود که تا کنون این طرح در دو شهرستان مهران و ملکشاهی اجرا شده است .

این مسئول با تأکید بر اجرای شدن طرح برند سازی محصولات عشایری استان ایلام، گفت: بسیاری از محصولات عشایر از جمله روغن حیوانی و پشم وجود دارد که با توجه به کیفیت بالای انها نیاز است، برند سازی شوند و به نام تولیدات  عشایر استان ایلام در کشور ثبت گردند.

فرشاد یاسمی با اشاره به جراحی اقتصادی که در دولت سیزدهم شکل گرفت و حذف نهاده دامی یارانه ای ،گفت: علارغم حذف نهاده دامی یارانه ای از ابتدای سال جاری تا کنون ۶ هزار تن نهاده دامی یارانه ای بین عشایر استان توزیع شده است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به عشایر استان در راستای تامین نهاده دامی، گفت:در سال گذشته مبلغ ۹ میلیارد تومان تسهیلات زنجیره ای تولید گوشت قرمز برای تامین نهاده، به عشایر استان پرداخت شده و در سال جاری نیز همین میزان اعتبار به استان تخصیص داده شده است.

این مسئول با تاکید بر شاخص های موثر به جهت ارتقا و برخورداری عشایر استان ایلام، گفت: واگذاری پنل های خورشیدی برای تامین روشنایی عشایر و همچنین حفظ و حراست احشام آنها با همکاری و مشارکت شرکت توزیع نیروی برق استان یکی دیگر از اقدامات موثر حوزه عشایری بوده است.

مدیر کل امور عشایر استان ایلام با اشاره به اینکه در سال گذشته تعداد ۲۳۰ پنل خورشیدی ودر سال جاری نیز تعداد ۲۱۰ دستگاه  پنل خورشیدی بین عشایر استان توزیع شده است،تصریح کرد: در سفر ریاست جمهوری به استان ایلام تصویب شد، تعداد ۲۵۰ دستگاه پنل خورشیدی دیگر نیز در بین عشایر استان واگذار گردد و هم اکنون این تعداد پنل خورشیدی در حال تهیه واقدام برای واگذاری است.

وی با اشاره به خشکسالی اخیر و اهمیت تعلیف مناسب دام عشایر تصریح کرد: با رایزنی های استاندار ایلام با دو استان کرمانشاه و کردستان تعدادی از دام‌های این استان به دو استان همجوار جهت تعلیف مناسب تر منتقل شدند.

فرشاد یاسمی یکی دیگر از اقدامات امور عشایر را بازسازی و بهسازی چشمه ها و قنوات مناطق عشایری با توجه به خشکسالی های اخیر عنوان کرد و گفت: تعدادی از چشمه ها و قناتی که نیاز به بهسازی ولایه روبی داشتند با مشارکت بسیج سازندگی وبخش محرومیت زدایی سپاه ، بازسازی و لایه روبی شد.

وی یکی از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم را خرید دام مازاد وحذفی عشایر دانست و گفت: در سال گذشته ده هزار راس دام تضمینی خریداری شد ودر سال جاری نیز۳ هزار راس دام حذفی ویک هزار و صد راس دام پرواری توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شده است.

این مسئول با اشاره به صادرات دام عشایر و ارتباط سازنده با معیشت آنها، گفت: یکی از مسائلی که میتواند تحولی در معیشت عشایر بصورت مستقیم ایجاد کند بحث صادرات دام عشایر است که خوشبختانه مجوز این کار از وزارتخانه گرفته شده و امروز هم سهم استان ایلام و اتحادیه عشایری از این صادرات مشخص شد و هم اکنون نیز به دنبال تجار عراقی برای صادرات دام به کشورهای همسایه هستیم.