تشریح اقدامات بهزیستی ایلام در سال جاری به مناسبت دهه مبارک فجر

از مشارکت در احداث 205واحد مسکونی تا پرداخت وام اشتغال به حدود یک هزار مددجو

مدیر کل بهزیستی ایلام گفت: این اداره کل در سال جاری در احداث 205 واحد مسکونی مددجویان مشارکت داشته است.

به گزارش شکرستان به نقل از روابط عمومی بهزیستی ایلام، حسین نورعلیوند به مناسبت دهه فجر در تشریح اقدام های این اداره کل در سال جاری افزود: برای احداث این واحدهای مسکونی به هریک از مددجویان بین 800میلیون ریال تا یک میلیارد ریال بصورت کمک بلاعوض به منظور احداث و یا خرید پرداخت شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این مددجویان از هزینه های انشعاب برق، گاز، آب و همچنین هزینه صدور پروانه ساختمانی و عوارض شهرداری نیز در مجموع به مبلغ 11میلیارد و 150میلیون ریال معاف شده اند.

وی به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن مددجویان اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز در سال جاری 54 نفر از سرپرستان خانوار جامعه هدف وام ودیعه مسکن در مجموع با اعتبار 25 میلیارد ریال دریافت کرده که سرانه آن بین 500تا 800میلیون ریال بوده است.

نورعلیوند همچنین از انجام لوله کشی گاز منازل مددجویان به تعداد 185نفر با اعتبار10میلیارد و 700میلیون ریال خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدام های شاخص و تاثیرگذار دولت در این مدت افزایش ۲ برابری کمک هزینه مسکن سهم بهزیستی ویژه خانواده های ۲ معلول به بالا بوده که در این زمینه پرداخت کمک بلاعوض تامین مسکن خانواده های دارای حداقل ۲ عضو معلول در مناطق شهری و روستایی به ترتیب به ۲ میلیارد ریال و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

***پرداخت 970 فقره تسهیلات اشتغال به جامعه هدف

مدیر کل بهزیستی ایلام به تسهیلات اشتغال به جامعه هدف اشاره کرد و گفت: امسال تاکنون بیش از 970 نفر از مددجویان وام اشتغال با سرانه یک میلیارد ریال و یک میلیارد و 500 میلیون ریال دریافت کرده اند.

وی یکی از سیاستها و برنامه های بهزیستی را خودکفایی جامعه هدف عنوان کرد و گفت: در این زمینه با پرداخت تسهیلات اشتغال و سایر حمایتها استقلال مالی مددجویان در دستور کار قرار دارد.

**افزایش حق نگهداری در منزل مددجویان

وی یکی دیگر از خدمات این اداره کل به جامعه هدف را افزایش حق نگهداری افراد دارای معلولیت عنوان کرد و گفت: امسال در مجموع برای 622 معلول حق نگهداری برقرار شده که این رقم در سال گذشته 350نفر بوده است.

به گفته نوعلیوند، مبلغ حق نگهداری افراد دارای معلولیت از 10میلیون ریال امسال به 15میلیون ریال افزایش یافته است.

وی برقراری مستمری دو هزار و 992خانوار در حوزه اجتماعی و دو هزار و 409خانوار در حوزه توانبخشی، حذف دهک درآمدی خانواده های دارای فرزند چندقلو برای برقراری مستمری، برقراری حق پرستاری و حق نگهداری در منزل معلولان و بیماران ضایعه نخاعی برای نخستین بار، معرفی 29هزار مددجو برای رایگان شدن تعرفه آب و برق و پرداخت مشوق های بیمه معلولان و مددجویان به تعداد دو هزار و 756نفر را از دیگر خدمات ارایه شده به جامعه هدف برشمرد.

نورعلیوند از برداشتن سقف پرداخت بیمه بازنشستگی مددجویان و معلولان به عنوان یکی از اقدام های مهم دولت در این مدت خبر داد و گفت: پیش از این سقف پرداخت بیمه بازنشستگی افراد دارای معلولیت به مدت ۱۰ سال و برای سایر مددجویان جامعه هدف پنج سال بود که توسط این اداره کل پرداخت و مابقی آن باید توسط مددجویان و معلولان پرداخت می شد که از سال گذشته این سقف برداشته شده و تا زمان بازنشستگی فرد مددجو، این سهم توسط بهزیستی پرداخت می شود.

وی تاسیس نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان را دیگر خدمت شاخص بهزیستی عنوان کرد و گفت: این مرکز با هدف درمان و بازتوانی معتادان با پذیرش یکساله با ظرفیت ۷۰ نفر از اسفندماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز تا مصرف کنندگان مواد مخدر در کنار بهبودی مهارت های شغلی را نیز کسب کنند.

مدیر کل بهزیستی ایلام پوشش بیمه تأمین اجتماعی و عشایری زنان سرپرست خانوار به تعداد ۲ هزار نفر، ساماندهی کودکان کار، غربالگری بینایی و شنوایی کودکان، ارایه آموزش های خانواده و پیش از ازدواج، تامین وسایل کمک توانبخشی و بهداشتی معلولان، مناسب سازی منازل و خودروی معلولان، بیمه تکمیلی زنان سرپرست خانوار، پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، پرداخت هزینه آزمایش ژنتیک، پذیرش مصرف کنندگان مواد مخدر در مراکز اقامتی، اجرای طرح پایگاه هنر در مناطق روستایی با پوشش ۶۰۰ نفر، پرداخت کمک هزینه ایاب و ذهاب و پرداخت کمک هزینه درمان معلولان را از دیگر خدمات ارایه شده به جامعه هدف در سال جاری برشمرد.