معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام:

اعتبارات اربعین متناسب با تردد زائران در مرز مهران به استان اختصاص یابد/ تخصیص دیرهنگام اعتبارات اربعین چالش برانگیز است

نشست کمیته زیرساخت مرکزی اربعین حسینی به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام و با حضور دبیر کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین، مسئول ستاد عتبات عالیات وزارت نیرو شرکت توانیر، دبیر کمیته آب و برق پایدار ستاد اربعین وزارت نیرو و جمعی از مدیران وزارت نیرو، اعضای کمیته زیرساخت استان و بصورت وبیناری معاونین عمرانی استانهای معین امروز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در سالن شهید رجایی استانداری ایلام برگزار شد.

به گزارش شکرستان ،نشست کمیته زیرساخت مرکزی اربعین حسینی به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام و با حضور دبیر کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین، مسئول ستاد عتبات عالیات وزارت نیرو شرکت توانیر، دبیر کمیته آب و برق پایدار ستاد اربعین وزارت نیرو و جمعی از مدیران وزارت نیرو، اعضای کمیته زیرساخت استان و بصورت وبیناری معاونین عمرانی استانهای معین امروز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در سالن شهید رجایی استانداری ایلام برگزار شد.

سعید هژبری معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام در این نشست عنوان کرد: مرز مهران به همان نسبت که با تردد ۳.۶ میلیون نفر و سهم ۵۴ درصدی زائران در کل کشور، بهترین خدمت رسانی را به زائران ارائه کرده و بیشترین رضایتمندی را ایجاد می کند، لذا به همان نسبت نیز باید در اعتبارات اربعین بصورت ویژه دیده شود.

وی گفت: پروژه های دارای اولویت استان در کمیته زیرساخت اربعین در بخشهای مختلف در بیش از ۲ ماه گذشته احصا و به وزارت کشور ارسال شده که انتظار داریم هر چه زودتر این پروژه‌ها مصوب و تخصیص داده شوند تا ان‌شاءالله قبل از آغاز اربعین مورد بهره برداری قرار بگیرند.

معاون عمرانی استاندار ایلام تخصیص دیرهنگام اعتبارات اربعین را یکی از چالشهای همیشگی اربعین در استان دانست و گفت: اربعین محور وحدت بین مردم و دولت و گروههای جهادی است و انتظار می رود علاوه بر اعتبارات اربعین، وزارتخانه ها نیز اعتبارات خاص اربعین برای استان در نظر بگیرند تا پروژه های اساسی اربعین در استان هر چه زودتر به بهره برداری برسند.

هژبری ضمن یادآوری موج برگشت میلیونی زائران اربعین حسینی در مرز مهران، خاطرنشان کرد: ضمن تشکر از پیگیری‌های وزیر کشور جهت تامین اتوبوس، لازم است که ۵۰ دستگاه اتوبوس در اختیار شهرداری های مسیرهای پنجگانه اربعین در استان قرار داده شود تا علاوه بر حل مشکلات حمل و نقل استان در سایر ایام سال، مشکل جابجایی زائران در مرز مهران و سایر مسیرها حل شود.

وی از اعطای ۲۶ دستگاه ماشین حمل زباله به شهرداری های استان در سال گذشته خبر داد و گفت: تقاضا داریم سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری‌ها ماشین آلات و تجهیزات آتش نشانی مورد نیاز اربعین را نیز برای استان تأمین کنند که در ایام برگزاری اربعین حسینی که مصادف با ایام احتمالی حریق در مراتع و جنگلهای استان نیز هست، بتوانند خدمات مطلوبی به زائران اباعبدالله ارائه دهند.

معاونی عمرانی استاندار ایلام ظرفیت گروههای جهادی را در کشور و عرصه های مختلف بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود: لازم است گروههای جهادی قبل از اربعین ساماندهی شوند تا در بخشهای مختلف بکارگیری شوند.

هژبری از استانهای معین خواست تا دو هفته آینده فهرستی از خدماتی که می توانند در اربعین داشته باشند را به ستاد ارسال کنند و افزود: تامین ژنراتور، پروژکتورهای نوری سیار، ماشین آلات آتش نشانی و راهسازی، تجهیزات سرمایشی و… مورد نیاز استان است.

وی دهیاران را ظرفیت بسیار خوبی در استان دانست و گفت: جهت تقویت زیرساختهای روستاهای مسیر اربعین، در سال گذشته اعتباراتی اخذ شد که لازم است امسال تقویت شود و روستاها را بیشتر درگیر اربعین کنیم.

وی اظهار داشت: با نصب و راه اندازی ۶۵ دوربین ترافیکی و نظارتی بخش اعظمی از مسیرهای منتهی به مرز مهران با سامانه پایش تصویری هوشمند شده و این مسیر کنترل و پایش می شود.