ایجاد نشاط اجتماعی نیازمند بستر سازی مناسب است

“انوری پور” گفت ؛ شوراهای شهر به عنوان یک عنصر از مدیریت شهری در اداره شهرها در سطح محلی نقش مهمی را بر عهده گرفته است وشورای شهر بعنوان نهاد مدنی و یک پارلمان شهری می تواند در تمامی امورات شهری و استانی مداخله نماید.

رئیس شورای شهر ایلام در گفت وگو با خبرنگار شکرستان از ایلام اظهار داشت : شورای شهر از نیمه مرداد ماه ۱۴۰۰ فعالیت خود را رسماً آغاز نمود و در فضایی صمیمی رئیس شورا و روسای کمسیون ها مشخص شدند.

“سعید انوری پور” افزود : بعد از فرآیندهایی قانونی گزینه هایی به وزارت کشور معرفی شدند که در نهایت” بابک محمدی آوندی” بعنوان شهردار معرفی و حکم ایشان توسط وزیر کشور صادر شد.

وی با اشاره به مهم ترین وظایف شوراها عنوان کرد : بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌ها در حوزه شهری و روستایی، نظارت بر حسن اجرای طرح‌های مصوب در امور شهرداری، همکاری با مسوولان اجرایی، نهادها و سازمان‌ها و برنامه‌ریزی در زمینه مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از مهم‌ترین وظایف شوراهاست.

“سعید انوری پور “تصریح کرد : شورای شهر بعنوان نهاد مدنی و یک پارلمان شهری می تواند در تمامی امورات شهری و استانی دخالت نماید و از طریق شورای عالی استانها، در صورت تایید “شورای کمسیون تطبیق “لوایحی را به دولت ارائه و پس از تصویب دولت به مجلس تقدیم نماید.

“دکتر انوری پور” با ذکر این مطلب افزود: در بحث مسائل اجتماعی شورای شهر بازوی همه ادارات از جمله ؛ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کتابخانه های عمومی، اداره بهزیستی، کمیته امداد و سایر نهادهای حمایتی که به لحاظ مسائل اجتماعی و شهری با مردم ارتباط دارند،است.

وی نشاط اجتماعی را حلقه ی مفقوده شهر ایلام عنوان کرد و گفت: امروزه در چهره مردم شهر ، نشاط اجتماعی کمتر دیده می شود و ایجاد شادی ، امید آفرینی ،آرامش و شناسایی پتانسیل ها بر طبق نیاز سنجی از برنامه های اولیه شورای شهر ایلام است و ضرورت دارد، معاونت فرهنگی شهرداری با برنامه های مدون در این راستا تلاش نماید و بستر سازی مناسب در این زمینه صورت گیرد.

این مسئول خاطر نشان کرد: می توان شهر را همانند انسان به دو عنصر روح و جسم تشبیه کرد که جسم شهر متشکل از ساختمان ، خیابان ،سینما و دیگر عناصر تشکیل دهنده شهر است و روح آن مردم هستند بنابراین هر شهر علاوه بر چهره‌ای زیبا ،باید روحی سالم و شاد داشته باشد.

دکتر” انوری پور” با اشاره به جشن میلاد نیمه شعبان در پایان سال ۱۴۰۰ در سعدی شمالی یادآور شد : علارغم مخالفت عده ای برای برگزاری جشن بزرگ میلاد (بدلیل تعویق در پرداخت حقوق کارگران شهرداری ) این جشن برگزار شد.

وی با اشاره به پرداخت کلیه هزینه های این جشن توسط یک خیر ایلامی افزود: تمامی هزینه های این جشن را یک خیر با عنوان” نذر شادی” و”هدیه کردن” شادی به مردم تقبل نمود که به نوبه خود حاوی پیامی زیبا برای شهروندان بود.

رئیس شورای شهر ایلام با ذکر حدیثی از امام رضا (ع) که می فرمایید؛ هر کس به مردم شادی هدیه کند بهشت بر او واجب می شود، افزود : در جشن نیمه شعبان جمع کثیری از مردم ایلام شرکت نمودند و ما توانستیم برای لحظاتی شادی را مهمان دلها کنیم و امیدواریم باز هم با برنامه ریزی صحیح بتوانیم در راستای ارتقاء نشاط اجتماعی در جامعه گامهای بهتری برداریم.

وی با بیان اینکه وظایف شورای شهر فقط مختص به شهرداری نیست، خاطر نشان کرد: ارتباط اعضای شورای شهر با مردم و حضور در بدنه جامعه و لمس مشکلات مردم از نزدیک ، یکی از راه‌های موفقیت شورای شهر در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف این نهاد مردمی است .

“سعید انوری پور” یکی از مشکلات شهر ایلام را حاشیه نشینی عنوان کرد و گفت: تلاش ما حل مشکلات مناطق حاشیه نشین و ساماندهی این مناطق است کما اینکه مقام معظم رهبری بر حل مشکلات مناطق کم برخوردار و کمتر توسعه یافته تاکید دارند.

این مسئول در پایان از شهردار جدید خواستار توجه ویژه به وضعیت معیشتی کارکنان شهرداری ایلام شد و تاکید کرد: با استفاده از ظرفیت ادارات دولتی، بانک ها، شورای شهر و…این مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی افزود: انتظار مردم و مسوولان از شهردار جدید این است که ظرفیت های ایلام را شناسایی و بر اساس این پتانسیل ها و طبق نیازسنجی های شهر اقدام نماید و در اجرای خدمات شهری خود ضمن رعایت عدالت اجتماعی، نگاه ویژه ای به ساکنان مناطق حاشیه شهر نیز داشته باشد و برای توسعه شهر تلاش کند.