‍ با هرگونه قصور برخورد مقتدرانه می‌شود

سعید هُژبری، معاون استاندار ایلام در جلسه هماهنگی و بررسی وضعیت پایانه برکت مرز مهران:

با توجه به اینکه با موضوع ایمنی و جان مردم سر و کار داریم در این زمینه کوتاهی از هیچکس پذیرفته نیست و با هرگونه قصور در این خصوص برخورد مقتدرانه خواهد شد.

مطابق آمارهای موجود مهمترین موضوع در بازگشت زوار موضوع تامین اتوبوس است.

مبنای محاسبات ما باید بر اساس تعداد افرادی باشد که عازم عراق می‌شوند.

در ۱۰ روز گذشته ۹۰۱ هزار نفر از مرز مهران خارج شده و ۱۷۰ هزار نفر نیز از ارتباط عالیات برگشتند

هم اکنون حدود ۷۳۰ هزار نفر که مرز مهران را برای رفتن به عتبات انتخاب کرده‌اند در کشور عراق به سر می برند.

مطابق آمارها حدود ۵۰ درصد از این تعداد برای بازگشت به شهرهای خود نیازمند اتوبوس هستند.

برای انتقال ۳۶۲ هزار نفر به اقصا نقاط کشور نیازمند ۱۲ هزار دستگاه اتوبوس هستیم.

با توجه به اینکه پیک جمعیت زوار در بازگشت از عتبات در سه روز اول رخ می دهد روزانه ۴ هزار دستگاه اتوبوس نیاز است.

هم اکنون حدود ۳۵۰۰ دستگاه اتوبوس در در مسیر رفت و برگشت مرز مهران فعالیت می کنند.

برنامه مدیریت اربعین در استان طراحی پلان متناسب با چالش های پیش رو است.

برابر برنامه‌ریزی های صورت گرفته برنامه‌ریزی های لازم صورت گرفته تا زوار اربعین در برگشت از عراق دچار معطلی و گرمازدگی نشوند.

هدف مسئولان استان و مجموعه مدیریت اربعین این است که زائرین با کمترین مشکل از استان خارج و به استان‌های محل سکونت خود مراجعت کنند.

دولت مشوق های بسیار خوبی برای رانندگان اتوبوس در ایام اربعین اختصاص داده است.

با توجه به اینکه با موضوع ایمنی و جان مردم سر و کار داریم در این زمینه کوتاهی از هیچکس پذیرفته نیست و با هرگونه قصور در این خصوص برخورد مقتدرانه خواهد شد.

تعیین یک مسیر برای ناوگان اتوبوسرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا رانندگان بدون گیر افتادن در ترافیک با کمترین زمان و بدون فوت وقت و وظایف خود را به سرانجام برسانند.

در پیک بازگشت زائرین، از برگشت اتوبوس خالی به استانها جلوگیری خواهد شد.

در موضوع فوریت های پزشکی زمان حرف اول را می‌زند لذا باید زمان‌بندی و جانمایی آمبولانس های فوریت ها متناسب با جمعیت و نیازها باشد.

هم اکنون ۱۳۰ لیتر آب در ثانیه در پایانه مرزی مهران مصرف می شود و آب این منطقه پایدار است و مشکلی وجود ندارد اما برنامه ریزی ها باید به گونه‌ای باشد که پیش از موج برگشته زوار با قطعی آب یا برق مواجه نشویم.

نیروهای عملیاتی برق و آب باید به صورت تمام وقت در آماده باش به سر ببرند تا در صورت بروز هرگونه مشکل در کوتاهترین زمان آن را رفع کنند.

با توجه به اینکه ازدحام جمعیت در نقطه صفر مرزی و هنگام خروج و ورود زوار از گیت ها است، ضرورت دارد امکانات اولیه در اختیار اورژانس در این نقطه قرار گیرد تا اقدامات اولیه و اساسی به سهولت برای گرمازدگان صورت پذیرد.

زوار در مسیر برگشت بخش عمده انرژی و آب بدن خود را از دست می‌دهند لذا ممکن است با مشکلات زیادی مانند گرمازدگی مواجه شوند.

برای رفع این مشکل، ایجاد تونل های خنک کننده در دستور کار سپاه پاسداران و هلال احمر قرار دارد که از اهمیت زیادی برخوردار است.

هم اکنون ۷ دستگاه ماشین آتش نشانی امورات مربوط به مه‌پاش و آب پاشی را در مرز مهران برعهده دارند و به زودی ۱۰ دستگاه دیگر نیز به این نقطه اعزام خواهد شد.