بهار خدمت رویکرد جدید سازمان ملی استاندارد با محوریت رشد تولید کیفی و ارائه بسته های حمایتی

مدیر کل استاندارد ایلام از بسته های حمایتی سازمان ملی استاندارد خبر داد و گفت: سازمان ملی استاندارد با رویکرد جدید بهار خدمت، بسته های حمایتی را با هدف کمک به رشد تولید کیفی ارائه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ،صبح امروز مهناز همتی در نشست خبری با اصحاب رسانه با عنوان این مطلب که رییس جدید سازمان ملی استاندارد  نگاه ویژه ای به رشد تولید و حمایت از آن دارد ، اظهار داشت: بسته های تحولی بسیار زیاد و مثبتی در سازمان استانداردبا همکاری اعضاء علمی و اساتید این حوزه تهیه و تدوین شده است که بصورت عملی اجرا و به ادارات استاندارد استان ها ابلاغ شده است.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری و شعار سال با عنوان مهار تورم و رشد تولید یاد آور شد: اداره کل استاندارد با توجه به ارتباطی که با تولید کنندگان دارد و نظارت های مستمری که بر تولیدات داخلی می نماید، می تواند به نوعی بر رشد تولید و بازار گشایی برای تولید کنندگان و ایجاد رقابت بین آنها تاثیر گذار باشد و به رشد تولید که ارتباط مستقیم با مهار تورم دارد کمک کند.

این مسئول نقطه کانونی و اصلی استاندارد را نظارت مستمر واستانداردی بر کیفیت تولیدات و کمیت خدمات عنوان کرد و افزود: در سال‌جاری نگاه ویژه ای به این مقوله شده است و تسهیلات ویژه ای برای تولید کنندگان و وارد کنندگان ارائه گردیده و در آینده نیز برای صادر کنندگان این تسهیلات اعمال خواهد شد.

مدیر کل استاندارد استان ایلام با عنوان اینکه سازمان ملی استاندارد با رویکرد بهار خدمت و محوریت رشد تولید کیفی یک بسته حمایتی تهیه و برای اجرا به استانها ابلاغ کرده است، افزود: این بسته در قالب ۴۶ بند زمان دار با نظارت بسیار جدی برای کل کشور تعریف شده است که کل زنجیره تولیدات، واردات و صادرات را در جهت محوریت و هدف‌گذاری تولید کیفی پوشش می دهد.

وی افزود: این بسته تحولی به استناد بند 1 مصوبه یک‌صد و دهمین اجلاسیه شورای عالی استاندارد و با عنایت به تصویب شورای معاونان و مدیران سازمان در جهت توسعه استاندارد کالا و خدمات با رویکردی جهادی، اقتصادمحور، تسهیل‌گر، فرصت‌ ساز، مولد، دانش‌ بنیان، عملیاتی و کاربردی در سه فصل، تسهیل و تسریع در ارزیابی انطباق کالا و خدمات، استاندارد سازی نوین علم پایه و اعتبار بخشی و توسعه فناورانه و هوشمندسازی در ۴۶ بند، تهیه و تدوین شده است.

مهناز همتی در ادامه این نشست گفت: راهبری این مهم با کمک ابزارهای به روز استاندارد متشکل از همه اجزا سازمان ملی استاندارد ایران شامل ارزیابی انطباق، استانداردسازی، تائید صلاحیت، اوزان و مقیاس‌ها و ارزیابی کیفیت با بهره‌ گیری از سرمایه انسانی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، تشکل‌های ذی‌ربط و پشتوانه فعالیت‌های علمی و پژوهشی و نوآورانه محقق خواهد شد.

وی در ادامه از ابلاغ دستور رییس سازمان ملی استاندارد از اعطای تسهیلات ویژه به تولیدکنندگان و واردکنندگان در قالب 15 بند خبر داد و با عنوان اینکه این بسته حمایتی در ۵۶ صفحه به ادارات ابلاغ شده و هم اکنون لینک این بسته در پورتال رسمی سازمان ملی استاندارد موجود است، تصریح کرد: در اداره استاندارد مجوز ترخیص کالا صادر شده اما این فرایند زمانبر بوده است ولی اکنون تولید کننده برای وارد کردن تجهیزات و مواد اولیه خود می تواند مجوز ترخیص دوساله را به شرط ثبت مواد اولیه و تجهیزات خود به سرعت بگیرد.

وی با بیان اینکه برای تأسیسات زیربنایی طرح های عمرانی بخصوص راهسازی اگر اطلاعات بموقع ثبت گردد مجوز ترخیص براحتی صادر خواهد شد،افزود: واحد‌های تولیدی که پروانه استاندارد دارند ،باید نمونه برداری مواد اولیه آنها از مبدأ صورت می گرفت و تأیید می شد اما اکنون این فرایند حذف شده و دیگر نیازی به آزمون محموله های وارداتی نیست.

همتی تصریح کرد: برای کالاهای وارداتی با ویژگی های ثابت و برندهای معتبر دیگر نیازی به بازرسی و نمونه برداری مکرر نیست و اگر گواهی ثبت محصول نهایی نوشته شود، بدون اتلاف وقت مجوز ترخیص کالا بین ۵ تا ۷ روز صادر خواهد شد که این رویه می تواند بسیار به تولید کنندگان و واردکنندگان کالاهای اولیه کمک شایانی نماید.

وی با اشاره به گواهی coc استاندارد برای انطباق کالاها در امر واردات ،خاطرنشان کرد: در رابطه با کالاهای وارداتی باید بازرسی و انطباق کیفی آنها از کشور مبدأ بسته به نوع محصول تأیید شود.

مهناز همتی افزود: اعتبار گواهی انطباق مواد غذایی بخاطر حساسیت یک ماهه است که می توان برای ۲ ماه این اعتبار را تمدید کرد ،اما برای دیگر محصولات امکان تمدید گواهینامه از سه ماه بیشتر وجود دارد و کارمزد خدماتی کالاها فقط بار اول اخذ می گردد.

مدیر کل استاندارد استان ایلام با اشاره به صدور مجوز ترخیص تسریعی برای محصولات دانش بنیان گفت: برای وارد کردن قطعات حد واسط تجهیزات برای محصولات دانش بنیان این امکان به وجود آمده تا با گرفتن مجوز ترخیص در اسرع وقت محصولات خود را به بازارهای بین المللی عرضه کنند.

وی در رابطه با واردات مواد سوختی و فرآورده های نفتی عنوان کرد: با توجه به حساسیت دولت در این رابطه سازمان استاندارد نیز این حساسیت را اعمال کرده و وارد کنندگان برای واردات این فرآورده ها باید گواهی بازرسی مبدأ را داشته باشند.

مهناز همتی با تاکید بر اینکه واحد‌های تولیدی نمونه استانی و ملی مشمول این بسته های حمایتی بصورت ویژه هستند،گفت: واحد‌های تولیدی نمونه ملی در طول اعتبار پروانه نیازی به نمونه برداری ندارند و واحد‌های نمونه استانی نیز فقط یک بار نمونه برداری از تولیدات آنها انجام می شود ،مگر اینکه کیفیت محصولات آنها پایین بیاید و یا در وضعیت بحرانی قرار گیرند که مجدداً نیاز به نمونه برداری و بازرسی داشته باشند.

وی با عنوان اینکه اداره کل استاندارد ، موظف است در طول سال از هر واحد تولیدی استاندارد حداقل به تعداد ۴ مورد نمونه برداری انجام دهد،یاد آور شد : کنترل کیفیت فرآورده‌های لبنی در سالهای گذشته بصورت روزانه انجام می شد و نمونه برداری از بعضی محصولات دیگر مانند؛ آرد بصورت هفتگی صورت می گرفت.

وی تصریح کرد: اگر محصولی استاندارد سازی شده باشد واین استاندارد سازی مستمر باشد دیگر نیازی به این نمونه برداریها و بازرسی های مستمر ندارد مگر اینکه شرایط بحرانی و عدم کیفیت گزارش شود.

همتی در پایان از اصحاب رسانه به عنوان اهرم و بازوی توانمند سازمان یاد کرد و گفت امیدواریم با انعکاس این مهم گامی بلند در اشاعه و ترویج خدمت تحولی سازمان ملی استاندارد در دولت سیزدهم برداشته شود.