تکمیل برج هنر ایلام نیازمند بیش از 200 میلیارد تومان اعتبار است

رئیس حوزه هنری استان ایلام، با تأکید بر ضرورت تکمیل برج هنر اسلامی در راستای تامین زیرساخت های مورد نیاز حوزه فرهنگ و هنر استان،گفت: برای تکمیل این پروژه به بیش از ۲00 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش شکرستان، “سعید خیرالهی” در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات این استان، با تاکید بر شناخت ظرفیت های استان در حوزه فرهنگی و هنری و تلاش در راستای تعالی آن ، اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده استان در حوزه زیرساخت های فرهنگ و هنر است. وقتی زیرساخت نباشد، حوزه نیروی انسانی هنرمند هم با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با تأکید بر ضرورت توجه به برج هنر اسلامی در مرکز استان در راستای تامین زیرساخت های مورد نیاز حوزه فرهنگ و هنر ، یادآور شد: برای تکمیل این طرح  به بیش از 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رییس حوزه هنری استان ایلام ابراز کرد: امید است در سفر دور دوم رئیس جمهور به استان در آینده ای نزدیک، این طرح مورد توجه قرار گیرد که تکمیل و بهره برداری از این طرح نقش مهمی در راستای فراهم کردن زیرساخت لازم در حوزه ها و رشته های مختلف هنری برای هنرمندان استان و علاقه مندان به هنر دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایلام مظلوم ترین استان در دوران جنگ تحمیلی بوده است، افزود: امروز زبان هنر یکی مهم ترین و تاثیرگذارترین ابزارها برای انتقال مفاهیم و معانی به جامعه است و حوزه هنری بر این اساس تلاش می کند که با این زبان و با محوریت هنرمندان، تولیدات محتوایی هنری در زمینه هنر انقلاب اسلامی داشته باشد.

رییس حوزه هنری استان ایلام با بیان اینکه جشنواره ملی تئاتر خیابانی و میدانی” ۵۵ دقیقه” چوار در این استان برگزار می شود، گفت: هدف از برگزاری این جشنواره آشنایی اقشار مختلف مردم با واقعه بمباران زمین فوتبال چوار در سال ۶۵ توسط هواپیماهای جنگی رژیم بعثی به زبان هنر است.

وی با اشاره به برگزاری این جشنواره، اظهار کرد: این جشنواره قرار است با همکاری اهالی ورزش، وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال، نهادها و دستگاه های اجرایی حوزه فرهنگی، ورزشی و هنری، حوزه ایثار و شهادت به‌ویژه با همکاری هنرمندان برگزار شود

خیر الهی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تلاش می شود که همزمان برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال، گروه های نمایشی شرکت کننده در این جشنواره، بتوانند در ورزشگاههای‌ محل برگزاری مسابقات اجرا داشته باشند که ورزشکاران و اقشار مختلف مردم کشور و ورزش دوستان با واقعه بمباران زمین فوتبال چوار در سال ۶۵ توسط هواپیماهای جنگی رژیم بعثی به زبان هنر آشنا شوند.

رییس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد: در بخش نواها و آواها براساس زیست بوم استان ۲ فعالیت از جمله گردآوری “لالایی ها مادران ایلامی” برای گردآوری آرشیوی از فرهنگ بومی استان و ارائه به نسل جوان امروز و همچنین در حوزه دفاع مقدس در زمینه انتشار کتاب با محوریت ایلام و برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان در مناطق عملیاتی و یادمان های دفاع مقدس برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس و معرفی نقش ایلام در جنگ برگزار خواهد شد.

خیرالهی حوزه هنری فعالیت خود را از سال ۱۳۵۷ در راستای اجرا و نهادینه کردن فعالیت های هنری و فرهنگی انقلابی آغاز کرده و خیلی از هنرمندان شاخص و شناخته شده در کشور، فعالیت خود را از این نهاد آغاز کرده اند.

وی یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در دوره مدیریت جدید حوزه، قرار است هر استانی بر اساس سند تحولی خود حرکت کند که این سند با محوریت زیست بوم آن استان خواهد بود، یعنی حوزه هنری در هر استان بر اساس زیست بوم آن استان فعالیت های فرهنگی و هنری خواهد داشت.

رییس حوزه هنری ایلام با تاکید بر اینکه سند تحولی استان ایلام نیز بایستی تدوین شود، ابراز کرد: در استان ایلام در حوزه فرهنگ و هنر باید فرآورده داشته باشیم. این استان در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری ظرفیت ها و داشته های فراوانی دارد اما باید ساخته و پرداخته و یک هویت هنری و فرهنگی را ایجاد کنیم که یکی از مهم ترین این هویت های فرهنگی، اربعین و دفاع مقدس است و باید از این داشته در راستای تاثیر فرهنگی بهره گیری کنیم.

به گزارش شکرستان برج هنر در هشت طبقه با زیربنای 8900 متر مربع در زمینی به وسعت 1555 متر مربع در محل پارک ملت (پارک سراب یا سراو ایلام) از سال 96 در حال احداث است.

زمین فوتبال شهر چوار از سوی جنگنده‌های نیروی هوایی رژیم بعثی عراق در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۶۵ در هنگام برگزاری مسابقه فوتبال بمباران شد. این بمباران در دقیقه ۵۵ این بازی جنایتی بزرگ را رقم و لحظاتی هولناک و صحنه‌های دلخراشی را برجای گذاشت.