جهادگران خدمت صادقانه

شهردار مهران خدمت صادقانه به مردم را ضرورت دانست و گفت : رضایت مردم از عملکرد نظام و مسئولان دولت حائز اهمیت است و لازم است خدمات ارائه شده توسط دولت سیزدهم واضح و شفاف به مردم گفته شود.

شهردار مهران صبح امروز در گفتگو با خبرنگار شکرستان ضمن تبریک هفته ی کرامت و فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه«س» اظهار داشت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در راستای جهاد تبیین ضرورت دارد مسئولین گزارش عملکرد دولت و خدمات نظام را جهت تنویر افکار عمومی در اختیار رسانه ها قرار دهند.

جلال الدین محمدی در همین راستا با عنوان اینکه شهرداری مهران و سیمای شهری قبل از دولت سیزدهم دارای مشکلاتی به لحاظ زیر ساختی بخصوص زیر ساخت های اربعین بود، گفت: توجه دولت سیزدهم به مناطق کم برخوردار بخصوص استان ایلام بعنوان قدمگاه زائران و خادمان ابا عبدالله الحسین باعث شد تا بخشی از این مشکلات مرتفع شود.

محمدی با عنوان اینکه عدم تخصیص بودجه کافی به شهرداری مهران برای رفع مشکلات مذکور و بدهی های قبلی شهرداری از دیگر مشکلات گریبانگیر این مجموعه بود، افزود: اولین گام ما در سال ۱۴۰۲ و به جهت مرتفع نمودن بخشی از این مشکلات تعمیر اساسی ماشین آلات عمرانی و حمل زباله شهرداری به تعداد ۳۰ دستگاه بود.

شهردار مهران توجه به مبلمان شهری و فضای سبز را ضرورت دانست و عنوان کرد:اجرای مبلمان شهری در سال ۱۴۰۲ از قبیل ؛نصب میز و صندلی ،سطل زباله و وسایل بهداشتی به طول ۴ کیلومتر در دستور کار قرار گرفت.همچنین تعمیر تاسیسات اساسی برق و مکانیک سطح شهر و میادین پارک ها به طول ۴ کیلومتر ،رنگ آمیزی جداول ، سطوح فلزی و ایستگاه های اتوبوس به طول ۱۰ کیلومتر، اجرای حصار کشی پارکها و ایجاد غرفه های میراث فرهنگی به طول ۲۰۰ متر مربع،تعویض و تعمیر پمپ آب چاه های فضای سبز به تعداد ۴ دستگاه ،خرید دو دستگاه چمن زن، خرید گل‌های فصلی ،جعبه ای و گلدانی ،خرید ۴ هزار نهال مثمر و غیر مثمر ،خرید یک دستگاه تانکر آب ، یک دستگاه ماشین حمل پسماند و یک وانت نیسان، بازسازی استخر روفوژ میانی بلوار امام خمینی «ره»،تسطیح وزیر سازی بلوارها و معابر شهر به مساحت ۲۲ هزار متر مربع،اجرای فضای سبز شهری به مساحت ۶ هزار متر مربع،احداث پارک های نخل و زیتون به مساحت ۳هزار متر مربع،اجرای المان های مذهبی در سطح شهر به طول یک کیلومتر از دیگر اقدامات مورد توجه شهرداری مهران بود.

محمدی با اشاره به فرسودگی معابر و زیرساخت‌های شهری ،شروع به کار زیرسازی معابر، موزاییک فرش ،جدول گذاری ،لکه گیری و آسفالت را از دیگر مطالبات مردم شهرستان عنوان کرد و گفت: آسفالت و زیر سازی معابر شهر به طول ۹۹ هزار،اجرای موزاییک فرش معابر شهر به طول ۱۶ هزار ،اجرای لایروبی کانال ها و رودخانه ها به طول یک کیلومتر، اجرای کانال سنگی مسکن مهر با پوشش به طول ۴۰۰ متر مربع ،تسطیح وزیر سازی بلوارها و معابر شهری به طول ۲۲ هزار متر مربع،اجرای فضای سبز شهری به طول ۶ هزار مترمربع،تعمیرات اساسی جداول به طول ۳ کیلومتر از دیگر اقدامات شهرداری مهران در سال ۱۴۰۲ بوده است.

این مسئول در ادامه افزود: اجرای محوطه سازی ،آسفالت،نصب دیوار بتنی و نیوجرسی پارکینگ اربعین یک به مساحت ۶۵ هکتار،احداث سرویس های بهداشتی روستای بانرحمان،چالاب، چنگوله و شهرک اسلامیه به مساحت ۱۰۰ متر مربع،احداث نمازخانه و سرویس های پارکینگ اربعین ۱ و ۲ هر کدام به مساحت ۷۷۰ متر مربع،اجرای محوطه سازی ،آسفالت،نصب دیوار بتنی و نیوجرسی پارکینگ اربعین دو به مساحت ۲۵ متر مربع،اجرای سیستم روشنایی پارکینگ اربعین یک به مساحت ۶۵ هکتار ،اجرای سیستم روشنایی پارکینگ اربعین یک به مساحت ۲۵ هکتار ،احداث فروشگاه اربعین ۱ به مساحت ۱۵۰ متر مربع،احداث سرویس های بهداشتی در سطح شهر به مساحت ۴۷۵ متر مربع،تولید قطعات بتنی و موزائیک فرش به مساحت ۸ هزار و ۵۰۰ متر مربع و در مجموع با اعتباری بالغ بر 2/072/245 میلیون ریال از دیگر اقدامات شهرداری مهران در سال ۱۴۰۲ بوده است.

شهردار مهران با اشاره به اجرای پروژه پارکهای محله‌ای نخل و زیتون هرکدام با مساحت ۱۵۰۰ متر مربع و اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال طی مهلت ۴ ماه گفت: احداث پارکهای محله‌ای جهت افزایش سرانه فضای سبز، ایجاد محیطی شاد و استفاده از وسایل بازی جهت سرگرمی کودکان و نوجوان‌های این محلات در دستور کار قرار گرفت و احداث دو پارک محله ای نخل و زیتون آغاز شد.

محمدی با عنوان اینکه کار مجتمع تفریحی پارک بانوان نیز آغاز شده است، افزود: این پروژه یکی از پروژه های عمرانی بزرگ در شهر مهران است که عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

وی با عنوان اینکه این ابر پروژه قرار است در زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع  در ۳ فاز کاری با اعتبار پیش بینی شده ۳۰۰ میلیارد عملیاتی شود بیان داشت:. فاز نخست این پروژه که شامل زیر سازی و آسفالت، موزاییک فرش ،جدول گذاری ،ایجاد فضای سبز شهری ، اجرای ساختمان های رفاهی و خدماتی و آبنما خواهد بود با اعتبار اختصاص یافته ۷۰ میلیارد ریال انجام خواهد گرفت.

شهردار مهران به اجرای جدول گذاری جوی آب، تعمیرات و پوشش آنها با اعتباری بالغ بر 40میلیارد ریال اشاره کرد و اظهار داشت: جدول گذاری ها در دو فاز کاری در حال انجام است که فاز اول آن به اتمام رسیده و فاز دوم نیز در حال انجام است.

این مسئول گفت: گازکشی کارخانه آسفالت شهرداری با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال به اتمام رسید که انجام این کار در افزایش تولید، کاهش استهلاک و کاهش هزینه های اجرای آن موثر خواهد بود.

وی افزود: در راستای بهبود زیر ساخت شهری، طرح موزاییک فرش در بلوار امامزاده سید حسن(ع)، بلوار امام خمینی(ره)و بلوار پاسداران به مساحت۳۰۰۰متر مربع با اعتبار هزینه شده ۱۰میلیارد ریال به اتمام رسید و در ادامه پروژه موزاییک فرش لاین غربی بلوار امام خمینی(ره) به مساحت ۱۰۰۰متر مربع با اعتباری بالغ بر  ۴میلیارد ریال نیز به اتمام رسید.

شهردار مهران با عنوان اینکه کار بازسازی بلوار کربلای یک شامل ؛جدول گذاری به طول 1500متر به اتمام رسیده است افزود: موزاییک فرش آن نیز به مساحت 8000 هزار متر مربع با نصب المان های جدید و بازسازی آلاچیق ها و نصب میز و صندلی های فانتزی و نورپردازی در حال انجام است.

وی به دیگر اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری مهران اشاره‌ کرد و گفت: با توجه به تکلیف قانونی که بر عهده شهرداریها و سایر ادارات و کسانی که چاه آب دارند مکلف به خرید ونصب کنتور هوشمند حجمی بر روی چاههای آب خود هستند بر اساس این مصوبات شورای حفاظت از منابع آب شهرداری اقدام به خرید و نصب سه دستگاه کنتور هوشمند و نصب بر روی چاههای سنگ شکن ، پارک لاله (میدان شهداء) و میدان امام حسین (ع) نموده است.

وی در ادامه به آغاز کار واحد تولیدی سنگ شکن شهرداری مهران اشاره کرد و گفت: این واحد با تلاش و پیگیری شهرداری و شورای اسلامی شهر مهران  بعد از رکود چند ماهه فعالیت خود را شروع نمود و در صدد هستیم در مرحله بعد کیفیت و ظرفیت این واحد افزایشی باشد.

وی اضافه کرد: با حمایت استاندار ایلام زیرساخت های پارکینگ اربعین شماره ۱ و ۲ با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار خودرو در سه شیفت و به صورت شبانه روزی ساخته شد و در اختیار زائرین اباعبدالله الحسین علیه السلام قرار گرفت.

جلال محمدی گفت: حمایت دولت برای پذیرای از زوار کمک بسیار مهمی برای شهرداری بوده است از جمله تکمیل مهران پارک که حدود ۱۰ سال به حال خود رها شده بود، با اعتبار کافی و اختصاص سهمیه قیر به اندازه از این حمایت برخوردار شد، در نظر گرفتن اعتبار لازم برای ارتقای مبلمان شهری و دهها پروژه دیگر بخشی از اقدامات شهرداری مهران است.

شهردار مهران تصریح کرد: مجموعه دولت و شخص استاندار پای کار بودند و امسال اربعینی متفاوت و با میهمان‌نوازی دوچندان رقم خورد.

وی خاطرنشان ساخت: برای ایام محرم و طبق برنامه سالهای گذشته شهرداری مهران بالغ بر ۴۵۰ پرچم و علم، ۳۵۰۰متر ریسه مشکی و ۲۰۰ متر کتیبه در سطح شهر نصب شد، بنا به همکاری با ادارات و هیئات بالغ بر ۴۰۰۰هزار پایه پرچم، ۶۵۰متر ریسه مشکی، ۳۵۰ عددپرچم، ۴۰۰میله پرچم و ۱۰۰ متر کتیبه به ادارات ، هیئات و مساجد کمک شده است.

همچنین فضاسازی محل برگزاری مراسم تاسوعای حسینی و تهیه بنر و آذین بندی و نیز پاکسازی محل دسته روی عاشورا از دروازه قرآن تا امام زاده سید حسن علیه السلام از دیگر خدمات شهرداری مهران بود که نسبت به سال گذشته ۲۵درصد افزایش خدمات داشته است.

پروژه موزائیک فرش ورودی شهر با مساحت ۳۰۰۰متر مربع و اعتباری بالغ بر ۱۵میلیارد ریال و همچنین کار تخریب و اجرای مجدد جدول های جوی آب با ۶۰۰متر و اعتبار ۱۰ میلیارد ریال از جمله طرح‌های اجراییست.

محمدی در ادامه به عملیات ترمیم و احداث کانال سنگی مسکن مهر اشاره کرد و گفت: عملیات ترمیم و احداث کانال سنگی مسکن مهر مهران با طول ۱۷۰ متر همراه با پوشش دهانه و اعتباری بالغ بر ۲۵میلیارد ریال در حال اجرایی شدن است، اجرای این پروژه با توجه به موقعیت جغرافیای منطقه و سرریز شدن آبهای سطحی و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی آن، که یکی از مطالبات ساکنین مسکن مهر بود در حال اجرا می باشد و امیدوارم این پروژه طی ماه های اخیر به اتمام برسد.

 شهردار مهران در بخش دیگری از سخنان خود از عملیات پاکسازی سایت پسماند زباله شهرداری مهران در سرخر خبر داد و گفت: این اقدام با حجم قابل توجهی خاکبرداری توسط ماشین آلات واحد نقلیه در حال انجام است.

وی احیا و پاکسازی سایت دفع زباله مهران را از طرح های مهم برشمرد و گفت: این سایت با وسعت ۲۰ هکتار ایجاد شده است که نیمی از وسعت آن به دلیل اقدام بی برنامه در دفع زباله آلوده شده است.

شهردار مهران با تاکید بر لزوم استانداردسازی و اجرایی کردن سیاست های محیط زیستی در این سایت گفت :قبلاً ایستگاه سایت به مساحت ۵۰۰ متر  مربع دیوار کشی شده بود و در حال حاضر کار پاکسازی سایت با ماشین آلات واحد نقلیه و همچنین  بهسازی راه دسترسی به سایت در حال انجام است.

محمدی افزود: حجم انتقال پسماند روزانه بیش از ۴۰ تن و در ایام اربعین به بیش از ۱۲۰ تن می‌رسد و با توجه به اربعین و حجم زیاد پسماند ها حساسیت سنگینی را بر دوش مدیریت شهری شهرداری مهران گذاشته است و با این حال نیاز به حمایت همه جانبه مسئولان اجرایی استان در اختصاص بودجه برای اجرای برنامه های استانداردسازی در این مکان هستیم.

وی در ادامه گوشه ای از اقدامات و برنامه‌های در درست اجرای شهرداری مهران در حوزه های عمرانی و زیرساخت شهری را فهرست‌وار به شرح ذیل عنوان کرد:
۱_موزائیک فرش ورودی شهر به مساحت۳۰۰۰مترمربع با اعتبار۱۵میلیارد ریال
۲_تخریب و اجرای جدول گذاری جوی آب ورودی شهر با ۶۰۰متر و ۱۰میلیارد ریال
۳_پارک محله ای نخل واقع در فاز ۵ جنب منازل کمیته امداد با مساحت۱۵۰۰متر مربع و اعتبار ۱۵میلیارد ریال
۴_موزائیک فرش مسیر شمالی بلوار امامزاده سید حسن(ع) به مساحت۱۰۰۰مترمربع با اعتبار ۵میلیارد ریال
۵_ترمیم و احداث کانال سنگی مسکن مهر با طول ۱۷۰متر همراه با پوشش دهانه آن با اعتباری بالغ بر۲۵میلیارد ریال
۶_پروژه بزرگ زیر سازی ،روکش آسفالت و لکه گیری خیابان ها و معابر شهر با مساحت۸۰هزار مترمربع و اعتبار۲۰۰ میلیاردی

همچنین در راستای سیمای شهر و المان شهری نیز در آینده پروژه های در دست اقدام خواهیم داشت.

شهردار مهران گفت: یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه اربعین به شهرداری مهران اختصاص یافت که از این میزان یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای پارکینگ بزرگ اربعین و مابقی برای جدول گذاری و اتمام دیگر پروژه ها هزینه شده است.

جلال محمدی گفت: پارک ۱۰۰ هزار خودرو در پارکینگ بزرگ اربعین با مساحت ۸۰ هکتار و ظرفیت پذیرش خودروها در مهران با احتساب پارکینگ های خصوصی و دولتی به ۱۸۰ هزار دستگاه رسید.

وی افزود: علاوه بر افزایش پارک خودرو در این پارکینگ ها، ظرفیت های دیگری نیز در حوزه خدماتی و بهداشتی اضافه شد و در پارکینگ‌های یک و ۲ اربعین، ۲ نمازخانه با مساحت ۸۴۰ مترمربع ، ۱۴۸ چشمه سرویس بهداشتی و همچنین ۲۴ برج نوری احداث شد.

شهردار مهران یادآور شد: سال گذشته ۸۰ هزار خودرو در پارکینگ بزرگ اربعین مهران پارک شده بود و امسال ۲۵ هکتار دیگر به ظرفیت این محوطه با عنوان پارکینگ شماره ۲ اربعین برای پارک خودروهای زائران اضافه شد.
محمدی ادامه داد: تعداد ۲۸ چشمه بهداشتی و حمام در مدرسه سیدالشهداء جنب پل زائر، ۳۴ چشمه بهداشتی و حمام جنب مسجد حائری و تعداد ۲۰ چشمه بهداشتی و حمام نیز جنب حسینه فرخ آباد نیز احداث شد.

وی با اشاره به تجهیز وسایل برای پارک اصلی شهر مهران و زیباسازی این پارک و ساخت آبنما اضافه کرد: کار ساخت و تکمیل کانال سنگی نیز که باعث تجمع پسماند و آزار مردم در آن مناطق می‌شد، به اتمام رسید.

شهردار مهران در خصوص استقرار گروه‌های آتش نشانی در ۲ پارکینگ اربعین نیز گفت: مکان‌های آتش نشانی در محل پارکینگ‌ها تجهیز و ۱۵۰ متر فروشگاه نیز در پارکینگ اربعین احداث شد.

محمدی افزود: حسینیه بعثت مهران به عنوان یکی از پرترددترین محل‌های توقف و تردد زائران است، که به جهت رفاه حال آنها اقدامات لازم در راستای تکمیل نواقص این حسینیه اندیشیده و انجام شد.

وی در بحث روشنایی معابر با اشاره به تعویض و بهینه سازی کلیه چراغ ها از میدان شهدا به سمت میدان امام خمینی«ره » هم توضیح داد: با تامین روشنایی این اماکن، زائران در هنگام شب و تردد به مشکل بر نخواهند خورد.

شهردار مهران ضمن قدردانی از تلاش شهرداری‌های معین در حوزه اربعین، بیان کرد: شهرداری اراک عهده دار شستشوی بلوار اصلی شهر مهران از میدان شهدا تا پل زائر و جمع آوری پسماند و نظافت این مناطق بود و نظافت فاز یک و ۲ مهران بر عهده شهرداری البرز و کار نظافت فاز سه و فاز پنج مهران نیز به شهرداری منطقه ۱۱ تهران واگذار شده بود.

محمدی با بیان اینکه نظافت پارکینگ شماره یک و ۲ اربعین و همچنین قسمتی از فاز چهار و پنج مهران بر عهده شهرداری مهران بود، اضافه کرد: از محل ایست و بازرسی بهرام آباد تا مرز کار نظافت بر عهده شهرداری منطقه پنج تهران و کار نظافت پایانه برکت نیز بر عهده راهداری بود.
وی در ادامه گذری مختصر بر گوشه ای از اقدامات اجرایی شهرداری مهران در راستای اربعین ۱۴۰۲ داشت و گفت:

۱_تعمیر و آماده سازی سرویس های بهداشتی داخل شهر به تعداد ۱۷۳چشمه

۲_نصب واجرای اِلمانها و سازه های نوری در راستای فضا سازی اربعین

۳_اختصاص سردخانه جهت دپوی آب و یخ به طرفیت هشتاد تن

۴_حصار کشی سایت سرخر جهت پسماندهای شهری

۵_آماده سازی زیر ساخت های شهری از قبیل موزائیک فرش معابر،روکش آسفالت، جدول گذاری و رنگ آمیزی جداول و اِلمانهای شهری

۶_ساخت سرویس های بهداشتی درداخل شهر شامل :جنب حسینه فرخ آباد۲۰ چشمه و۸حمام، پل زائر۲۸چشمه،جنب حسینه حائری۳۴چشمه و حمام

۷_احداث۲۴چشمه سرویس بهداشتی پیش ساخته در روستاهای بانرحمان، شهرک اسلامیه، چالاب و چنگوله

۸_الحاق۲۴هکتار به پارکینگ بزرگ اربعین بعنوان پارکینگ اربعین ۲

۹_احداث ۱۴۴ سرویس بهداشتی و حمام در پارکینگ اربعین ۱و۲

۱۰_احداث دو باب نمازخانه هرکدام ۳۳۸ متر مربع در هر دو پارکینگ

۱۱_زیرسازی و آسفالت معابر اصلی داخل پارکینگ‌ها

۱۲_انسداد کامل محوطه پارکینگ اربعین ۱و۲ با دیوار پیش ساخته

۱۳_زون بندی داخلی با نیوجرسی های پیش ساخته

۱۴_روشنایی با برج نوری به تعداد۲۲برج نوری در پارکینگ اربعین ۱و۲

۱۵_پایش تصویری هر دو پارکینگ

۱۶_نصب سایبان در مسیر اتوبوس ها

۱۷_نصب تابلوهای داخلی جهت جداسازی محوطه

محمدی خاطرنشان کرد: کارخانه یخ سیار مستقر در پارکینگ بزرگ اربعین با ظرفیت تولید روزانه۳۰۰قالب یخ ، فعالیت می‌کرد، این تعداد یخ در موکب و سقاخانه شهرداری واقع در پارکینگ اربعین به صورت شبانه روزی در راستای خدمت به زوار و تهیه آب سرد مصرف می‌شد.ضمن اینکه روزانه حدود ۱۵۰۰۰ بطری آب معدنی نیز در این موکب پخش می‌شد.