حادثه بمباران زمین فوتبال چوار صاحب جشنواره تئاتر خیابانی شد

رئیس حوزه هنری استان ایلام در گفتگو با خبرنگاران، از انتشار فراخوان اولین دوره جشنواره ملی تئاتر خیابانی «دقیقه ۵۵» ویژه حادثه بمباران زمین فوتبال چوار خبر داد.

به گزارش شکرستان ،سعید خیراللهی در تشریح این خبر گفت: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان ایلام با همکاری نهادها و دستگاه های فرهنگی، ورزشی کشور با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و توجه ایشان به واقعه زمین فوتبال چوار مبنی بر پرداختن به وجوه هنری این واقعه و شناساندن آن در قالب های هنری به جهان، همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهداء مظلوم زمین فوتبال چوار اقدام به برگزاری این جشنواره می‌کند.

وی افزود: بخش اصلی این جشنواره شامل موضوعاتی چون واقعه بمباران زمین فوتبال چوار، ابعاد گوناگون شخصیتی شهداء زمین فوتبال چوار، جنایات جنگی علیه کودکان با توجه به شهادت کودکان در واقعه زمین فوتبال چوار و آثار روحی، جسمی و اجتماعی به جامانده از بمباران های شیمیایی و شهری در جنگ تحمیلی است.

رئیس حوزه هنری استان ایلام ادامه داد: در بخش ویژه جشنواره ملی تئاتر خیابانی دقیقه ۵۵ نیز هنرمندان در موضوعات شهدای ترور با نگاه ویژه به شهادت سردار سلیمانی و همچنین نقض پیمان های بین المللی در کشتار کودکان، غیر نظامیان و حمله به مراکز درمانی با توجه به جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در غزه به رقابت می‌پردازند که در هر موضوع پس از بازبینی تنها یک اثر به جشنواره راه پیدا خواهد کرد.

خیراللهی نمایش خیابانی با کلام و بی کلام، نمایش های محیطی، نمایش های مبتنی بر حرکات فرم و مفهومی و دیگر گونه های نمایش قابل اجرا در فضای باز را از بخشهای این جشنواره برشمرد و گفت: آثار نمایشی که به صورت اختصاصی جهت شرکت در جشنواره«دقیقه ۵۵» تولید شده باشند در اولویت پذیرش خواهد بود.

وی گفت: بازبینی کلیه آثار به صورت فیلم بوده و گروههای نمایشی متقاضی شرکت در جشنواره باید سه نسخه از فیلم با کیفیت و بدون کات نمایش خود را بر لوح فشرده به همراه مدارک مندرج در فراخوان به دبیر خانه جشنواره ارسال کنند.

رئیس حوزه هنری استان ایلام ضمن بیان اینکه به آثار نمایشی که در بخش مسابقه حضور پیدا کنند کمک هزینه بر اساس تشخیص دبیرخانه جشنواره اهدا خواهد شد، خاطرنشان کرد: ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۲ آخرین مهلت ارسال آثار است که پس از اعلام نتایج بازبینی در ۱۶ بهمن ماه، جشنواره در روز ۲۳ بهمن مصادف با سالروز بمباران زمین فوتبال چوار برگزار خواهد شد.

گفتنی است دبیرخانه دائمی این جشنواره در ایلام، انتهای خیابان پاسداران، حوزه هنری استان ایلام قرار دارد و هنرمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن های ۰۹۳۵۶۸۴۰۷۰۷ و ۰۸۴۳۳۳۳۶۳۷۶ تماس بگیرند.