خشکسالی و کمبود منابع آبی بر خاموشی های سال آینده بشدت تاثیر گذار است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام‌ بر نقش مهم رسانه‌ها در بهبود مدیریت برق تاکید کرد و گفت: در شرایط سخت کمبود تولید انرژی و مشکلات مربوط به مدیریت مصرف برق، رسانه‌های استان بسیار کمک کننده بودند.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ، هادی شیرخانی عصر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات این استان، بیان داشت: آگاهی شهروندان در حوزه مصرف بهینه و مدیریت آن، بدون شک با انجام رسالت جامعه خبری شکل می گیرد و در این راه خبرنگاران در صف مقدم اطلاع رسانی قرار دارند.

وی تعامل و همکاری مردم و واحدهای صنعتی در زمینه مدیریت مصرف برق را یادآور شد و افزود: رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی، فرهنگ سازی و مدیریت بهینه مصرف برق در استان نقش مهم و تاثیرگذار داشته و در طول سال بخصوص در تابستان گذشته که خاموشی و پیک مصرف برق وجود داشت، توانستند در کنار شرکت برق در زمینه مدیریت بهینه مصرف برق موفق عمل کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام تاکید کرد: رسانه های استان به خوبی توانسته اند پویایی را در جامعه  ایجاد کنند و امید است که مدیران بتوانند درک کنند که رسانه ها زبان و گوش مردم بوده و مطالبه رسانه ها در واقع مطالبه مردم است.

شیرخانی بیان ‌کرد: نتایج و عملکرد بیانگر گزارش ها و فعالیت ها هستند و همکاران ما در شرکت توریع نیروی برق شاهکارهای بزرگی را در چند سال گذشته رقم زده اند.

وی با بیان اینکه برق، صنعتی بوده که بسیار مهم و ارزشمند است، افزود: در طول سال‌های گذشته مشکلات زیادی را در حوزه های طبیعی و غیر طبیعی وجود داشت ولی با درایت همکاران این شرکت در استان، یا خاموشی نداشته و یا در کمترین سطح بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای بزرگ همکاران ما در این حوزه، تعمیر و بازسازی شبکه توزیع  بوده است.

وی با بیان اینکه در تلاش بودیم که تمامی هزینه ها را بپذیریم ولی برق قطع نشود، یادآور شد: ما برنامه ریزی می کنیم که برق قطع نشود و تمام تلاش همکاران ما بر این بوده است که در تابستان ۱۴۰۰ با وجود همه مشکلات کمترین خاموشی را در نقاط مختلف استان داشته باشیم.

شیرخانی تاکید کرد: اعتقاد ما به خرد جمعی و برنامه ریزی بوده و نتایجی که حاصل شده است برابر مستنداتی که در صنعت برق وجود داشته حکایت از آن دارد که شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام نه تنها پس رفت نداشته است، بلکه قدم هایی رو به جلو داشته که در این مسیر از مشاوره همکاران نیز استفاده شده است.

شیرخانی تصریح کرد: مسئولیت یک امانت بوده و بنده و همکاران تمام توان و تلاش خود را به کار بسته ایم که در حفظ این امانت موفق شده و امانت دار خوبی باشیم.

وی به موضوع خشکسالی و کمبود منابع آبی اشاره کرد و گفت: خاموشی ها در سال آینده با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت که امید است با درایت، همراهی و همفکری رسانه ها و تعامل مردم، خاموشی ها و قطعی های برق را با چالش کمتری سپری کنیم.

در ادامه این نشست  معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق استان ایلام، عصر امرو(۱۴ اسفند) در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان ایلام اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵۰ هزار مشترک برق داریم که ۸۲ درصد آن مشترک خانگی است.

« سمیره سیالی» با بیان اینکه این  استان یکی از گسترده ترین استان های کشور به لحاظ جغرافیایی و به لحاظ شبکه توزیع برق است، افزود: در استان ایلام، پراکنده‌ترین شبکه توزیع را داریم که شامل سه اقلیم آب و هوایی گرمسیر یک و چهار و عادی است.

وی با اشاره به اینکه چون برق قابل ذخیره نیست باید تولیدمان حتی المقدور بیشتر از تولید باشد، افزود: بین تولید و تقاضا ناترازی داریم که یا باید تولید را افزایش دهیم یا تقاضا را مدیریت کنیم و چون مدیریت تقاضا کم هزینه تر است در نتیجه در این مسیر برنامه ریزی می کنیم.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق استان ایلام ابراز کرد: در سطح چهان برنامه های متنوعی در راستای کنترل و مدیریت مصرف برق از جمله کاهش مصرف، سیاست‌های تشویقی برای مشترکین کم مصرف است وه در کنار آن اطلاع رسانی به موقع و کنترل قیمت وجود دارد.

سیالی با اشاره به اینکه یکی از متدوال ترین برنامه های کنترل مصرف برق، کنترل قیمت است، گفت: از اول بهمن ماه یارانه مشترکین پرمصرف قطع می‌شود و اگر مشترکی الگوی مصرف را رعایت کند از یارانه برخوردار  بوده و تغییری در هزینه پرداختی وی ایجاد نخواهد شد اما تعرفه مشترکین پرمصرف ممکن است  نسبت به مازاد آن حتی تا سه برابر تعرفه افزایش یابد.

وی با بیان اینکه تعرفه هر کیلووات ۳۰۷/۵ تومان است، افزود: منبع پایداری در استان برای تولید نداریم و تنها منبع تولیدبرق در استان سد و نیروگاه سیمره است که نیروگاه های برق آبی به عنوان منبع پایدار لحاظ نمی شوند و بیشتر جنبه کمکی دارند چراکه به سرعت وارد مدار می شوند.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق استان ایلام با اشاره به اینکه واحد‌های کوچک تولیدی در استان داریم که باز هم به عنوان منبع پایدار لحاظ نمی شوند، ابراز کرد: پتروشیمی و پالایشگاه از شبکه تامین نمی شوند و حتی در برخی مواقع به کمک شرکت توزیع برق استان آمدند.

سیالی با اشاره به اینکه در مناطق عادی و ماه های غیرگرم الگوی هر خانوار ۲۰۰ کیلوات ساعت در ماه است، تصریح کرد: در ماه های گرم ۳۰۰۰کیلوات ساعت در ماه برای منطق گرمسیر استان و در ماه های گرم برای مناطق عادی ۳۰۰کیلوات ساعت در ماه در نظر گرفته شده است