خلأ ما در حوزه کشاورزی عدم رسوخ دانش است

علیرضایی خلأ موجود در حوزه کشاورزی را عدم رسوخ دانش دانست و گفت: رسوخ دانش در حوزه کشاورزی کمتر از ۵ درصد است؛ از این رو قرارگاه، اخیراً در حوزه‌های دانش کشاورزی ورود پیدا کرده و ایجاد کارخانه‌های نوآوری در حوزه امنیت غذایی با هدف تبدیل ایده به محصول را در مأموریت خود قرار داده است.

علیرضایی خلأ موجود در حوزه کشاورزی را عدم رسوخ دانش دانست و گفت: رسوخ دانش در حوزه کشاورزی کمتر از ۵ درصد است؛ از این رو قرارگاه، اخیراً در حوزه‌های دانش کشاورزی ورود پیدا کرده و ایجاد کارخانه‌های نوآوری در حوزه امنیت غذایی با هدف تبدیل ایده به محصول را در مأموریت خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری  شکرستان به نقل از  روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)؛ علیرضایی مدیرعامل مؤسسه حیات سبز قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی اظهار داشت: مؤسسه حیات سبز تاکنون در حوزه زیرساخت کشاورزی و فعالیت‌های عمرانی کشاورزی فعالیت‌های زیادی انجام داده است که از جمله آنها می‌توان به اجرای طرح توسعه منابع آب و خاک غرب کشور با 32 هزار هکتار شبکه‌های فرعی، آبیاری زهکشی اشاره کرد که در حال حاضر به اتمام رسیده و تحویل موقت شده است.

علیرضایی افزود: در استان گلستان هم 100 هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی انجام شده که شامل 80 هزار هکتار شبکه‌های زهکشی و 20 هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری بوده است.

وی گفت: این طرح از اواسط سال 98 شروع شده است و 50 هزار هکتار از این طرح در خردادماه سال جاری به بهره‌برداری رسیده و مابقی هم در حال اجرا می‌باشد.

مدیرعامل موسسه حیات سبز اظهار داشت: در حوزه‌های دانش‌بنیان نیز توانسته‌ایم ورود پیدا کنیم که شامل حوزه‌های دانشی، دانش‌بنیان، حوزه‌های تغییر و توسعه در قسمت کشاورزی می‌شود.

علیرضایی با اشاره به پروژه، پرورش ماهی در قفس که اخیراً توسط این مجموعه شروع شده گفت: پرورش ماهی در قفس را با یک تکنولوژی خاص ساختیم و طبق برنامه پیش رو در استان هرمزگان و در سواحل جنوبی جزیره قشم 2 هزار هکتار طرح پرورش ماهی در قفس به انجام می‌رسد.

وی افزود: در ادامه این طرح که اجرایی شده تاکنون 150 تن ماهی را پایلوت نمودیم و مابقی هم اگر طرح موفقیت‌آمیز باشد در 2 هزار تن این طرح را عملیاتی خواهیم کرد.

مدیر عامل موسسه حیات سبز اظهار داشت: یکی دیگر از پروژه‌های دانشی و دانش‌بنیان تهیه و اجرای بتن پارچه‌ای در کانال‌های آبیاری می‌باشد.

وی افزود: عمدتاً کانال‌های آبیاری با روش متداول و با بتن لاینینگ اجرا می‌شود، این تکنولوژی که اخیراً ایجاد شده و ما در استان گلستان 2 کیلومتر از آن را به صورت پایلوت اجرا نمودیم، بتن پارچه را جایگزین بتن لاینینگ کردیم که با انجام این کار هم کیفیت بالا می‌رود و هم سرعت کار حداقل ۵ برابر افزایش پیدا می‌کند و سهولت در اجرا را خواهیم داشت.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که این مجموعه پیش رو دارد ادامه داد: با توجه به توافقی که با مجموعه وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد شد، این طرح در سطح یک میلیون مترمربع در 3 استان شمالی کشور اجرایی خواهد شد.

وی افزود: کارخانه ساخت بتن پارچه‌ای هم در اطراف تهران در دست احداث است که اگر وزارت جهاد کشاورزی کمک نماید و به قرارداد تبدیل شود این طرح در استان‌های شمالی اجرا می‌شود و برکات بسیار زیادی خواهد داشت که علاوه بر سهولت اجرا، حداقل 60 درصد در افزایش بهره‌وری منابع آب تأثیر خواهد داشت.

علیرضایی در خصوص کشت‌های مدرن و کشت‌های گلخانه‌ای گفت: موسسه حیات سبز هلدینگ نیروی قرارگاه با نگاه افزایش بهره‌وری در منابع آب به کشت‌های هیدروپونیک و کشت‌های آیروپونیک ورود پیدا کرده و تاکنون چند دستگاه راه‌اندازی شده است و این قابلیت وجود دارد دارد که تجاری شود.

وی در خصوص محاسن این روش افزود: این روش هم مصرف آب را به کمتر از یک نهم کاهش می‌دهد و هم افزایش تولید در واحد سطح را ایجاد خواهد کرد که با اجرای این روش به نسبت روش‌های متداول موجود تقریباً 6 برابر افزایش تولید خواهیم داشت.

مدیر عامل موسسه حیات سبز قرارگاه در پایان اظهار داشت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با هدف الگوسازی در این حوزه، پروژه‌های مهمی را دنبال می‌کند و این نمونه‌ها را به اجرا در می‌آورد که قابل تکثیر و توسعه در سطح کشور می‌باشد