در را بر روی عدالت نبندید

✍سمیه محمدی

همه برای عدالت ارزش قائلند و دَم از عدالت محوری می زنند ولی وقتی عدالت بر خانه هایشان مهمان می شود ، با نامهربانی در را به رویش می بندند و این همان حکایت انتقال پرونده مالیاتی نفت و گاز استان ایلام است که مسئولین عدالت محور می خواهند در را به رویش ببندند.

حامیان عدالت و عدالت محوری همیشه شعارهای زیبایی در مورد شجاعت، مقاومت وعدالت سر می دهند ،اما به وقت عمل باد تند لابی گریِ نمایندگان همسایه شمالی ایلام ، کلاه عدالت را از سر برخی مسئولین کشوری به تاراج می برد تا ظلم مسلم در حق استان مظلوم ایلام را بپذیرند و انتقال پرونده مالیاتی نفت و گاز به استان ایلام عقیم بماند.

مگر می شود مسئولین کشوری، تلاش استاندار ایلام را بعنوان نماینده عالی دولت در استان که حامل پیام؛مطالبه گری بحق مردم برای انتقال پرونده مالیاتی نفت و گاز بود را نبینند و صدای مطالبه مردم ایلام را نشنوند؟ آیا می خواهند پرونده را به نفع استان همسایه برگردانند تا امید مردم استان ایلام را ناامید کنند!؟ آیا این انصاف و عدالت است؟

سالهاست استان” برخوردار “ایلام که «۹۵» درصد ذخایر نفت و گاز غرب کشور را در قلب زمینهای گرم و باوفایش نگه داشته است به حکم بی عدالتی با خود لقب استان ” کم برخوردار “را  یدک می کشد واین ظلمی آشکار در حق استان مظلوم ایلام است، که مردمش در هشت سال جنگ تحمیلی در برابر گلوله های آتشین دشمن سینه سپر کردند.

این بی عدالتی را مردم استان ایلام دیگر نمی پذیرند و صدای حق خواهی خود را در بوق و کرنا می کنند تا صدای مطالبات مردم استان ایلام شنیده شود.

یکی از مطالبات مردم که سالها آن را فریاد زده اند ،علاوه بر انتقال پرونده مالیاتی نفت و گاز، استقرار دفتر مرکزی در استان ایلام است و مسیولین کشوری نباید با بی تفاوتی از کنار مطالبات بحق مردم استان ایلام بخاطر قدرت لابی گری استان همسایه بگذرند.

این مطالبه عمومی در راستای منافع استان ایلام است و استاندار ایلام با جدیت به مسئله ورود پیدا کرد و خواهان انتقال پرونده مالیاتی نفت و گاز به استان ایلام شد که در این زمینه نیز پیگیری های فراوانی صورت گرفت و تا حدودی نتیجه حاصل شد .

اما انگار این حق خواهی و مطالبه گری به مذاق مسئولین استان کرمانشاه که تنها ۵ درصد ذخایر نفتی غرب کشور را به خود اختصاص داده است ،خوش نیامده و نمایندگانش درصدد برگرداندن پرونده مالیاتی نفت و گاز به استان کرمانشاه هستند.

و این مصداق همان ضرب المثل معروف؛«به نام ما و به کام دیگران» است .بیشترین ذخایر نفت و گاز غرب کشور در استان ما باشد ،اما جز تحمیل هزینه برای استان ،ازبین رفتن  زیر ساخت های ضعیف استان ، آلودگی هوا و طبیعت به واسطه انتشار مواد آلاینده شرکتهای نفتی و کارگری برای جوانانش هیچ منفعتی ندارد ،اما مدیریت و سود و منفعتش در جیب دیگر استانها است.

ناگفته نماند ،بعضی از وزرائ نیز در کلیه ادوار همیشه از کارت زرد نمایندگان مجلس واهمه داشته اند ، چرا که اگر تعداد کارت زردها بیشتر شود قطعاً کارت قرمز خواهند گرفت.

بنابراین استانهای بزرگ و برخوردار علاوه بر قدرت چانه زنی مسئولانشان ، لابی گری، رانت و غیره، استانهایی هستند که تعداد نمایندگان بیشتری دارند و برخی از نمایندگان این استانها، متأسفانه از برگ برندهٔ «کارت زرد» برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کنند ،در این بین استان‌هایی که تعداد نماینده کمتری دارند بعضاً ضعیف تر هستند.

باید به این دسته از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی گوشزد کرد، این رویه بسیار ناصواب است که برای گرفتن امتیازات بیشتر  وزرائ دولت را تحت فشار قرار می دهید و حق دیگر استانها را ناحق می کنید.

امید است ،مسیولین کشور صدای مطالبات بحق مردم استان را بشنوند و گامی مثبت در راستای برون رفت استان ایلام از محرومیت بردارند.