در نشست بررسی ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور بررسی و تصویب شد

مراکز استانی جهت تعامل اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی با ایرانیان خارج از کشور تأسیس می‌شود به گزارش شکرستان به نقل از سراج ، نشستی با حضور فعالان عرصه‌های فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی صورت گرفت و موانع حضور ایرانیان خارج از کشور بررسی شد. در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید و […]

مراکز استانی جهت تعامل اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی با ایرانیان خارج از کشور تأسیس می‌شود

به گزارش شکرستان به نقل از سراج ، نشستی با حضور فعالان عرصه‌های فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی صورت گرفت و موانع حضور ایرانیان خارج از کشور بررسی شد.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید و فعالان به اظهارنظر پرداختند، بیان شد که ایرانیان خارج از کشور می‌خواهند در داخل کشور و در شهرهای مختلف و حتی استان‌های خودشان سرمایه‌گذاری کنند و اما موانعی وجود دارد که لازم است برطرف شود و اگر این موانع برطرف شود ازنظر اقتصادی تحولی بزرگ صورت خواهد گرفت.

فعالان اقتصادی بیان داشتند که چندین میلیون نفر ایرانی در خارج از کشور حضور دارند و سرمایه‌ای بالای در اختیار آنها هست که می‌خواهد در خاک خود صرف امور مختلف شود و عدد و رقم این سرمایه به‌طور دقیق قابل احصا نیست ولیکن این ایرانیان علاقه مندانه و مشتاقانه در انتظار تسهیل شدن امور حضور هستند.

تولیدکنندگان موفق اعلام داشتند که تحریم‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت اما قابل خنثی شدن است اما بااین‌حال ذخیره ارزی ایرانیان خارج از کشور هم بسیار است و لازم است مطالعه موردی صورت بگیرد که در مثلاً کشوردرعمان و ترکیه و کویت و سوریه و آلمان و دیگر کشورها چه مقدار است و در جهت منافع ایرنیان سرمایه‌گذاری شود.

در ادامه مطرح شد که این ظرفیت باید منتقل شود و در خاک کشورهای دیگر باقی نماند و به سیاست‌های پولی ایران کمک شایانی می‌شود.

در خصوص مسائل فرهنگی و در حوزه‌های فرهنگی مطرح شد که حس مشترک منطقه‌ای و ملی بین ایرانیان خارج از کشور وجود دارد و لازم است که این احساس تبدیل به اعتقاد و امنیت شود که سرمایه‌گذاران اجتماعی و ایرانی خارج از کشور بتوانند در داخل ایران سرمایه‌گذاری کنند و حتی مراکزی فرهنگی تأسیس شود که منشأ خیرات و برکات زیادی خواهد شد.

فعالان فرهنگی و رسانه‌ای در نشست بررسی حضور ایرانیان خارج از کشور اظهار داشتند که معاندان و مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف در مقابل باعلاقه مندان و مشتاقان حضور و سرمایه‌گذاری و تعامل هرچه بیشتر در استان‌ها و شهرستان‌های محل تولد خود که به هر دلیلی در ایران حضور ندارند شاید یک درصد هم نباشند ولیکن بیشتر در رسانه‌ها صحبت از آن‌های است که مخالفت‌های را ابزار می‌کنند و این به‌نوعی جفای در حق آن‌های است که علاقه‌مند به حضور هستند و چون معاندان از ظرفیت رسانه‌ای نهایت بهره را می‌برند و اپوزسیون با آنان همراهی می‌کند بیشتر مخالفت‌ها دیده می‌شود تا علاقه‌مندی‌های حضور و سرمایه‌گذاری در ایران اسلامی و لازم است این معادله تغییر یابد.

در ادامه بیان شد که دولت و مجلس و قوه قضائیه با اجرای سیاست‌های راهبردی می‌توانند برگ برنده‌ای داشته باشند و انجمن ایرانیان خارج از کشورمی تواند کمک شایانی داشته باشد که این مهاجرت‌ها معکوس شود.

دکتر سید مجید حلاج زاده ریاست مرکز و انجمن ایرانیان خارج از کشور گفت: نامه‌های جداگانه برای ریاست مجلس جناب آقای قالیباف و رئیس‌جمهور محترم حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی و جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای ارسال می‌شود که این امور تسهیل شود.

دکتر حلاج زاده گفت :7 میلیون و پانصد هزار نفر ایرانی در خارج از کشور حضور دارند و این آمار بسیار بالای است و علاوه بر ظرفیت شناسی لازم است که تسهیل گری صورت بگیرد.

در پایان وی اشاره داشت:متأسفانه در رسانه‌های مختلف که ایرانی نیستند جو حاکم اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی به‌گونه‌ای نشان داده می‌شود که ایرانیان برای حضور در داخل کشور مشکل‌دارند درحالی‌که اصلاً این‌گونه نیست و همین نیز سبب گردشگر گریزی نیز می‌شود.

در این نشست که مدیر مسئول روزنامه سراج و سردبیر و مدیر روابط عمومی روزنامه سراج حضور داشتند و با پیشنهادی قرار براین شد که فعالیت های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی مراکز ایرانیان خارج از کشور نمود بیشتری داشته باشد و این نیازمند ایجاد مراکز رسانه ای است و همفکری وهمکاری های بیشتر که در این خصوص تفاهم نامه ای های به امضا می رسد.