رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام از اولین رویداد فناورانه بین المللی در مسیر کشاورزی دانش بنیان خبر داد

علی نجفی فر از اولین رویداد فناورانه بین المللی در مسیر کشاورزی دانش بنیان خبر داد و گفت؛ این رویداد ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه به مدت دو روز در مکان دانشگاه ایلام برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان، علی نجفی فر صبح امروز از اولین رویداد فناورانه بین المللی در مسیر کشاورزی دانش بنیان خبر داد و گفت؛ این رویداد ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه به مدت دو روز در سالن همایش های آیت الله حیدری دانشگاه ایلام برگزار می شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، با اشاره به اهداف این رویداد در جهت مشارکت حداکثری نخبگان، فناوران، نوآوران، متخصصین و صاحبان تکنولوژی پارک های علم و فناوری در مدیریت دانش و انتقال تکنولوژی های نوین، گفت؛ شناسایی، جذب و انتقال تکنولوژی های نوین کشاورزی مربوط به مهندسی‌سازی فرایند هوشمند سازی کشاورزی و کشاورزی دانش بنیان، تجاری سازی توسعه کسب و کارهای نوین دانش بنیان، مدیریت دانش و تکنولوژی، ایجاد فن‌بازار تخصصی کشاورزی، ارائه و معرفی ایده‌ها، فنون، تکنولوژی و ابداع و اختراع جدید در حوزه کشاورزی، آشنایی با نوآوری ها، ایده ها و تکنولوژی و روش های کسب و کار نوین، ایجاد ارتباط بین تولیدکنندگان دانش و فناوری و ایده های نو با مصرف‌کنندگان دانش و تکنولوژی از دیگر اهداف این رویداد است.

وی با توجه به شرایط خاص استان ایلام و بررسی نقاط قوت و ضعف های که در تولیدات دانش بنیان وجود دارد، بیان داشت: برگزاری این رویداد می تواند نتایج مثبتی را در تولید، ارائه و صادرات محصولات دانش‌بنیان به کشور عراق داشته باشد و در این راستا قابلیت های کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام شناسایی و در این نمایشگاه ارائه می شود.

علی نجفی فر مهم ترین قابلیت استان ایلام در بخش کشاورزی را تولید بذور اصلاح شده ی گندم و جو عنوان کرد و گفت: استان ایلام از این نظر خودکفا بوده و در سطح کشور از جایگاه ممتازی برخوردار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پنج رقم گندم رویالیتی منحصرا در استان ایلام به وسیله مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی با مشارکت شرکتهای فرآوری بذر تولید می شوند، تصریح کرد: این ارقام قابلیت خوبی برای استان محسوب شده و علاوه بر تأمین بذر مورد نیاز استان، بخشی از نیاز بذری ۱۶ استان دیگر را نیز تأمین می کنند‌.

این مسئول یاد آور شد: این بذور اصلاح شده که نتیجه تلاش محققان کشاورزی در حوزه فناوری ژنتیک و اصلاح بذر است از طریق فعالیت علمی موسسات تحقیقاتی زیربط و همکاری و نظارت مستقیم مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان معرفی و تولید می‌شوند.

نجفی فر با ذکر این مطلب که کشور ما از نظر تولید ارقام اصلاح شده بذر خودکفا بوده و این مهم در حفظ ذخایر ارزی کشور از اهمیت زیادی برخوردار است، خاطر نشان کرد: با توجه به جایگاه مناسب استان ایلام در تولید بذور گواهی شده، تصمیم بر آن شد برای اولین بار در سطح کشور به اخذ مجوز‌های لازم برای صادرات و تطبیق مراحل مختلف کاشت، داشت، برداشت و فرآوری با استانداردهای بین المللی به منظور صادرات بذور گواهی شده و سایر محصولات کشاورزی دانش بنیان استان ایلام پرداخته شود.

این مسئول با اشاره به فرصتی که این رویداد می تواند در اختیار تولید کنندگان محصولات کشاورزی دانش بنیان جهت معرفی و صادرات محصولات کشاورزی قرار دهد، افزود : از روسای کشاورزی پنج استان کشور عراق شامل؛ دیاله، میسان، واسط، کربلا و بابل همچنین روسای اتاق های بازرگانی این استان ها و هیأتی از تجار فعال در زمینه کشاورزی و منابع طبیعی کشور عراق جهت شرکت در این رویداد دعوت بعمل آمد تا فرصتی برای معرفی و ارائه محصولات دانش‌بنیان در اختیار تولیدکنندگان استان قرار گیرد.

وی با عنوان این مطلب که یکی از اهداف مهم مرکز تحقیقات در این رویداد تجاری سازی محصولات کشاورزی و منابع طبیعی استان می باشد، افزود: تعداد ۱۵ غرفه برای ارائه محصولات کشاورزی پیش بینی شده است و از شرکتهای فعال در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی دعوت به عمل آمده تا محصولات خود را در این نمایشگاه عرضه نمایند.

نجفی فر دعوت از صاحبان ایده های برتر استان برای مطرح کردن ایده های خود را بخشی دیگر از اهداف این رویداد قلمداد کرد و گفت: مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام به واسطه دانش فنی برگرفته از اعضاء هیئت علمی توانمند و متخصص، ظرفیت انعقاد تفاهم نامه هایی در حوزه های مختلف کشاورزی به ویژه در زمینه تولید و فرآوری بذور گواهی شده، گیاهان دارویی، مطالعات اکولوژیکی و تیپولوژی گیاهی، بیابان زدایی و تثبیت شن های روان و آبخوان داری با کشور عراق را دارد.

وی با تأکید بر اینکه این رویداد مورد تایید پارک کشاورزی و منابع طبیعی کشور بوده و طبق شرح خدمات تعریف شده شورای سیاست‌گذاری برگزار می‌‌گردد، گفت: از رویکردهای اصلی این رویداد برگزاری فن‌بازار، نمایشگاههای تخصصی، ورکشاپ و تورهای تخصصی آموزشی فناوری می باشد.

نجفی فر در پایان با اشاره به اینکه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری و مرکز تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی استان بعنوان مجری برنامه در این رویداد نقش ایفا می کنند، اضافه کرد: این رویداد با همکاری تنگاتنگ استانداری ایلام، مجموعه ادارت تابعه جهادکشاورزی، دانشگاه ایلام، پارک علم و فناوری و میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود و امید است نتایج موثر و شایسته ای برای استان ایلام در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی داشته باشد.