روزانه ۴۰۰ هزار بطری آب خنک بین زائران اربعین حسینی توزیع می‌شود

معاون عمرانی استاندار ایلام گفت: با توجه به گرمای زیاد در مرز مهران روزانه ۴۰۰ هزار بطری آب خنک بین زائران اربعین حسینی توزیع می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان سعید هژبری با اشاره به اینکه در راستای خدمتگزاری به زائران حسینی زیرساخت‌های مناسبی فراهم شده است، اظهار داشت: چهار بانده شدن بخش اعظمی از محور ایلام _ مهران، ایجاد سایبان مناسب، سیستم‌های مه‌پاش جهت افزایش رطوبت نسبی فضا، استفاده از آب‌پاش‌های صنعتی در طول مسیر پیاده‌روی و غیره از جمله این  اقدامات بوده است.

وی گفت: با توجه به وجود هوای گرم بیش از 60 آبسرد کن در مسیرهای خروجی و مسیر پیاده روی در سطح پایانه قرار گرفته و همچنین روزانه 400 هزار بطری آب خنک بین زوار توزیع می شود.

معاون عمرانی استاندار ایلام با تاکید بر اینکه حجم مصرفی آب خنک بالاست ،حجم پسماند هم افزایش پیدا خواهد کرد، افزود: در این راستا روزانه نیروهای خدماتی شهرداری و پاکبانان مهران ،البرز، منطقه 5 و 11 و استان اراک به صورت سه شیفت و تمام وقت با تمام قدرت در حال کار هستند اما باید این امر را هم در نظر گرفت که جمعیت در این مرز بسیار زیاد است و تلاش می شود به نحو بهتری امر جمع آوری پسماند انجام شود.

نیاز  به 12 هزار اتوبوس برای بازگشت زائران

هژبری با بیان اینکه تا چند روز آینده حجم بازگشت زائران به پایانه‌ مرزی مهران افزایش خواهد داشت، خاطرنشان کرد: 75 درصد از زائران حسینی مرز مهران را برای تردد انتخاب کرده‌اند و در موج برگشت این تردد افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از 23 تا 28 شهریورماه با اوج برگشت زائران اربعین مواجه خواهیم شد، گفت: 8 هزار اتوبوس سراسر کشور در مهران خدمت‌رسانی می‌کنند، با توجه به انبوه جمعیت در موج برگشت پیش‌بینی می‌شود برای جابه‌جایی زائران به شهرستان‌های خود در سطح کشور نیاز به حداقل حدود 12 هزار دستگاه اتوبوس باشد و این موضوعی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

معاون عمرانی استاندار ایلام با اشاره به اینکه در این بازه ی پنج روزه در شرایط خاصی قرار داریم افزود: با توجه به اینکه بیشترین آمار تردد در بحث ورود زائران به کشور است ،بیشترین تقاضای اتوبوس در این مدت می باشد که پیش بینی شده تا از اتوبوس‌های درون شهری استفاده شود،  هر ساله با کمبود اتوبوس مواجه بوده‌ایم که در حال برنامه‌ریزی برا رفع این موضوع هستیم.