روز پُر کار وزیر کشور در استان ایلام/ ۱۶ ساعت پوشش خبری سفر وزیر کشور به استان ایلام توسط خبرنگاران

صبح بود،صدای هواپیمای حامل وزیر کشور در فرودگاه شهدای ایلام، همه را برای استقبال از دکتر احمد وحیدی به تکاپو انداخت.

اولین شکار دوربینم گرفتن صحنه هایی از خوشامدگویی مسئولین استانی و دادن هدیه هایی از طرف وزیر کشور به گروه سرود دانش آموزان دختر در هفته کرامت بود.

مثل همیشه خبرنگاران به سرعت جلوتر از همه حرکت می کردند و اولین مصاحبه با وزیر کشور در راستای هدف از سفر به استان ایلام صورت گرفت.

سفر احمد وحیدی با هدف بررسی پروژه‌های در دست اقدام ویژه اربعین بود و به گفته وی؛ مرز مهران از مهمترین مرزها برای تردد زائران اربعین است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وزیر کشور، سال گذشته عملکرد خوبی در این مرز با مدیریت استاندار ایلام و مسئولان رقم خورده و در این سفر نیز برای رفع نواقص و کمبودهای احتمالی تصمیمات لازم اتخاذ می شود.

بعد از اینکه خوراک رسانه ای برای خبرنگاران تهیه شد، همه به سرعت سوار بر ماشین ها برای آئین کلنگ زنی واحد‌های نهضت ملی مسکن در شهر ایلام به راه افتادند .

مجموعه راه و شهرسازی استان ایلام با اجرای برنامه هایی منظم که نشان از مدیریت و هماهنگی خوب این مجموعه داشت، آئین کلنگ زنی پروژه را با دستان وزیر کشور و استاندار ایلام آغاز کردند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بدون اتلاف وقت در مدت زمان پنج دقیقه کامل و جامع اطلاعات لازم را در اختیار مسئولین و رسانه ها قرار داد.

استاندار ایلام نیز حضور وزیر کشور را به فال نیک گرفت و گفت: قرار گرفتن استان ایلام بعنوان قطب اربعین یک موهبت الهی و مدال افتخاراست که پس از دوران دفاع مقدس برگردن مردم این استان آویخته شده است.

وزیر کشور نیز بر توجه ویژه دولت سیزدهم به برنامه نهضت ملی مسکن تأکید کرد و برگ زرین مردم ایلام را خلق حماسه و داشتن شجاعت و رشادت در دوران دفاع مقدس عنوان کرد واستان ایلام را دروازه عتبات عالیات دانست.

سپس ماشین ها به سمت محله حاشیه نشین کارخانه نمک حرکت کردند و وزیر کشور از نزدیک در جریان مسائل ، مشکلات و خدمات انجام شده برای این محله قرار گرفت.

مهمترین درخواست مردم این محله از وزیر کشور، احداث مسیل و جدول‌گذاری کوچه‌ها، زیرسازی ، آسفالت و گرفتن سند مالکیت بود که وزیر کشور از معاون عمرانی وزارت کشور و شهرداری ایلام خواست تا رسیدگی به این مشکلات را در دستور کار قرار دهند.

استاندار ایلام،بسطامی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، سردار شاکرمی، معاونین استانداری و جمع کثیری از مسئولین استانی وزیر کشور را در این بازدیدها همراهی می کردند.

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام برنامه بعدی وزیر کشور وهیئت همراه بود.خبرنگاران نیز قبل از حضور وزیر کشور واستاندار ایلام، در دفتر نماینده ولی فقیه حاضر شدند.

وقت اذان ظهر بود، نماز جماعت به امامت حجت‌الاسلام کریمی تبار برگزار شد و پس از آن جلسه آغاز گردید.

حجت الاسلام کریمی‌تبار در این دیدار به تشکیل قرارگاه  حجاب و عفاف در وزارت کشور اشاره کرد و از وزیر کشور که این قرارگاه را با محوریت استانداران تشکیل داده بود قدردانی کرد وگفت: با همکاری کلیه مجموعه‌های استان و رسانه ها وضعیت حجاب رضایت بخش است و آرامش خوبی در استان برقرار است‌.

استاندار ایلام نیز وحدت ،وفاق و همدلی برای توسعه استان را مرهون تلاش حجت‌الاسلام کریمی تبار دانست و گفت: در استان ایلام نباید مسائل حاشیه ای مورد توجه قرار گیرد، زیرا اصل موضوع رفع مشکلات مردم و توسعه استان است که الحمدلله قطار توسعه استان بر روی ریل قرار گرفته است.

پس از این دیدار و ادای احترام به مقام شامخ شهید گمنام واقع در استانداری ماشین ها به سرعت حرکت کردند تا وزیر کشور را برای بازدید از تونل های شماره یک و دو مسیر ایلام_ مهران همراهی کنند.

بازدید از تونل ها صورت گرفت و وزیرکشور با ابراز امیدواری گفت ؛ با تلاش مجموعه مدیریت استان و عوامل مربوطه انشاالله تا اربعین این دو تونل که نقش اساسی در تسهیل تردد خودروها و کاهش تصادفات دارند مورد بهره برداری قرار گیرند.

هوا کم کم رو به گرمی می رفت و گرد وغبار داخل تونل ها نیز از نکات قابل توجه و متمایزی بود که توجهم را جلب کرد.

عدم آب پاشی مسیر تونل ها و جاده های خاکی همچنین تردد ماشین حامل وزیر کشور وکلیه ماشین های همراه از مسیر تونل ها تصمیم منطقی مسئولین استانی بود که باعث شد وزیر کشور از نزدیک شاهد مشکلات این مسیر و تونلها قرار گیرد.

این گرد و خاک و هوای گرم داخل تونلها جای خود را با ساز و دهل و شادی مردم خونگرم و مهمان نواز بانویزه عوض کرد.

مردمی ساده و بی آلایش که بصورت خودجوش با اسپند و لباسهای محلی به استقبال وزیر کشور و مسئولین آمدند تا بگویند همواره، همراه و حامی نظام و انقلابند وبا کمترین امکانات ممکن همچنان پای عقایدشان ایستاده اند و قدردان زحمات مسئولینی هستند  که گام هایی مثبت در جهت توسعه استان بر می دارند.

پس از بدرقه مردمان خونگرم بانویزه ،جاده خاکی های پر پیچ و خم زیادی را پشت سر گذاشتیم تا در مراسم آئین کلنگ زنی سد گدار خوش شرکت کنیم .

وقتی به مکان مورد نظر رسیدیم با ازدحام جمعیت و ماشین های پارک شده و استقبال گرم مردم و اسب سواران آن منطقه از وزیر کشور و مسئولین استانی با لباسهای محلی روبرو شدیم.

برپایی سیاه چادرهای عشایری و نمایشگاه زیبای صنایع دستی استان در این منطقه از دیگر کارهای مثبتی بود که توجه همگان را جلب کرد.فضایی بسیار شاد و استقبالی گرم با برنامه ریزی خوب و دقیق شکل گرفته بود.

وزیر کشور مهمان عشایر و صنعتگران ایلامی شد واز نمایشگاه صنایع دستی استان که مُعرف هنر صنعتگران ایلامی بود ،دیدن کرد و با دختر ۸ ساله ای که بافنده و کوچکترین عضو این گروه صنعتگر بود به گفتگو پرداخت.

انتظار صنعتگران از وزیر کشور ومسئولین استانی با توجه به ظرفیت و پتانسیل بالایی که در استان وجود دارد احداث بازارچه های مرزی در استان و معرفی صنایع و هنرشان در نمایشگاه های بین المللی خارج از کشور بود.

پس از این گفتگوها ،آئین کلنگ زنی سد گدار خوش با اعتباری بالغ بر ۲۷ هزار میلیارد ریال آغاز شد و به گفته مسئولان عملیات اجرایی آن ۴۸ ماه به طول خواهد انجامید.

در این مراسم هر کدام از مسئولین مربوطه گزارشاتی ارائه کردند و وزیر کشور نیز در این آئین ضمن تقدیر از زحمات حسن بهرام نیا نکته ای بسیار کلیدی و حایز اهمیت عنوان کرد وگفت؛ استان ایلام در حال پیشرفت است .

این جمله وزیر محترم کشور باعث ایجاد امید و انگیزه در دل مردم استان شد و مردم به توسعه و پیشرفت استان در دولت کار و کرامت بیشتر از پیش امیدوار شدند.

کم کم به غروب نزدیک می شدیم، یکی از اهالی بخش صالح آباد از وزیر کشور خواست تا نماز مغرب وعشائ را در بارگاه امامزاده علی صالح بخوانند که این درخواست مورد موافقت دکتر وحیدی قرار گرفت.

پس از اتمام مراسم در مسیر صالح آباد قرار گرفتیم .وزیر کشور در این مسیر  از پل ماربره بازدید بعمل آورد و پس آن به گلزار شهدای صالح آباد رفت و با قرائت فاتحه به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

غروبی زیبا شکل گرفت و نوای اذان از گلدسته های امامزاده علی صالح به گوش می رسید همه نماز جماعت را در بارگاه مطهر امامزاده علی صالح اقامه کردند.

پس از اقامه نماز مجدداً به سرعت در مسیر مرز مهران قرار گرفتیم.نزدیک ساعت ۹ و نیم شب بود که به مرز مهران رسیدیم ،دکتر وحیدی با همراهی مسئولان استانی از پایانه مرزی مهران بازدید کردند.

وزیر کشور در پایانه مرزی مهران و در جمع خبرنگاران از رایزنی و توافق با طرف عراقی برای صدور گذرنامه اختصاصی و لغو روادید در ایام اربعین حسینی امسال خبر داد.

احمد وحیدی یکی از مهم‌ترین نیازمندی‌های پایانه مرزی مهران را افزایش تعداد گیت های خروجی پایانه با توجه به حجم زیاد زائران اربعین عنوان کرد و گفت؛ با طرف عراقی توافقاتی در خصوص افزایش گیت‌های خروجی در سمت مرز عراق انجام شده است.

وزیر کشور افزایش گیت های خروجی مرز مهران در سمت عراق را ضروری دانست و گفت ؛ باتوجه به اینکه حساسیت ها در مرز بالاست، باید با همکاری عراق شرایط سهولت و تسریع در خروج زائران از مرز سرعت یابد.

پس از بازدید از مرز مهران توقفی کوتاه برای صرف شام داشتیم و نشست ستاد اربعین استان با حضور وزیر کشور، استاندار ایلام، اعضای ستاد و روسای کمیته‌های ستاد اربعین استان در ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه شب آغاز شد .

در این نشست که بصورت زنده از صدا و سیما پخش می شد کلیه مشکلات ، نقص ها و کمبودها برای اربعین سال جاری و راهکارهای رفع این مشکلات عنوان شد .

یکی از بهترین مزایای این نشست این بود که مردم شاهد این جلسه طولانی تا ساعت یک و نیم شب بودند و اتاق شیشه‌ای مسئولین برای کلیه مردم باز شد تا همه در جریان امور و رفع نواقص زیر ساخت های اربعین قرار گیرند.

به ساعت ۲ صبح رسیدیم و خستگی بر خبرنگاران غالب شده بود. پس از اتمام جلسه به سمت ایلام حرکت کردیم و تقریباً ساعت ۳ نصف شب بود که به ایلام رسیدیم .

همه ی خبرنگاران یک روز پر کار را پشت سر گذاشته بودند و پوشش خبری آنها از اقدامات دولت سیزدهم در راستای تکمیل پروژه ها، رفع نواقص و تکمیل زیر ساخت های اربعین در استان ایلام بیش از ۱۶ساعت به طول انجامید.

طبق شنیده ها وزیر کشور و استاندار ایلام پس از رسیدن به استانداری و استراحتی کوتاه همچنین خواندن نماز صبح مجدداً در ساعت پنج صبح جلسه برگزار کردند که باید گفت ؛ الحق والانصاف وزیران و مسئولین دولت سیزدهم برای توسعه کشور و استان ها بصورت جهادی کار می کنند.

و روز پر کار وزیر کشور در ایلام اینگونه به اتمام رسید.