رینگ بوکس معیشت و جدال مواد غذایی با سفره مردم

این روزها شاهد اخبار بالا رفتن سر سام آور نرخ ماکارونی ،نان فانتزی و خرید نان با کارت ملی هستیم که قیمت نامتناسب این اجناس از آزاد شدن قیمت آرد حکایت دارد. در همین گیر و دار که مردم در فلسفه چگونگی خرید نان و ماکارونی هستند، روغن‌های نباتی با زیرکی در فروشگاه ها قایم […]

این روزها شاهد اخبار بالا رفتن سر سام آور نرخ ماکارونی ،نان فانتزی و خرید نان با کارت ملی هستیم که قیمت نامتناسب این اجناس از آزاد شدن قیمت آرد حکایت دارد.

در همین گیر و دار که مردم در فلسفه چگونگی خرید نان و ماکارونی هستند، روغن‌های نباتی با زیرکی در فروشگاه ها قایم موشک بازی می کنند و خود را از انظار عمومی پنهان کرده اند، مردم بیچاره نیز در فروشگاه‌ها برای پر کردن سبد معیشتی خود حیران و سرگردان می چرخند.

خیلی وقت است گوشت ، مرغ و ماهی از سفره فقرا پر کشیده و فرزندانشان با سوئ تغذیه دست و پنجه نرم می کنند، بعد از آن قیمت گوجه فرنگی و اقلام دیگر گران شد .

محتوای کم و پر از هوای اقلام خوراکی بسته بندی شده از جمله چیپس و پفک نمکی که بچه ها را سرگرم می کرد، کنسرو ماهی …و غیره از دیگر مشکلات پیش آمده برای مردم بود.

سایز پاکت‌های پودر لباسشویی واقلام دیگر کوچکتر شد و محتوای آنها کمتر ، کیفیت ها پائین آمد و قیمتها افزایش یافت ،اکنون نیز شاهد بالا رفتن قیمت نان فانتزی، ماکارونی و غیره هستیم.

این در حالیست که وزیر جهاد کشاورزی برای جبران افزایش قیمت آرد ،نان فانتزی و ماکارونی از واریز یارانه در روزهای آینده برای جبران این افزایش قیمت خبر می دهد.

با توجه به اجرایی شدن طرح هدفمند سازی یارانه‌ها و واریز مبالغ ناچیزی به حساب جامعه هدف ، نه تنها تاثیری در معیشت و گذران زندگی مردم نداشت بلکه این طرح تاکنون موفق عمل نکرده و در مقابل گران شدن بهای بنزین و سایر اقلام در سالهای گذشته هیچ دردی از مشکلات مردم درمان نشد و بلکه تورم لجام گسیخته تر گردید .

اگر برای قوت اصلی مردم نیز این اتفاق بیفتد قطعا افشار ضعیف جامعه حتی قدرت خرید نان و آرد خود را از دست می دهند و یارانه ها دردی از مردم دوا نمی کند.

علیزاده نماینده مردم حوزه جنوب ایلام در مجلس شورای اسلامی در توئیت خود آزاد کردن قیمت آرد و گران شدن نان و کمبود روغن در بازار را نگران کننده دانست و گفت ؛ دولتمردان علیرغم تضامین در باب آزاد کردن ارز ۴۲۰۰ تومانی در مسیر خلاف آن گام بر می دارند.

باید به نمایندگان مجلس نیز گفت سهم شما در قانون‌گذاری و کمک به اقتصاد و معیشت مردم چه بوده است که اکنون با این اقتصاد پریشان احوال روبرو هستیم؟

به نظر نگارنده ، این کشور بیشتر از هر چیزی به اقتصاد دانان زیرک وکاربلد نیازمند است. کسانی که بتوانند اقتصاد “بیمارگونه “ایران را درمان کنند و بیماری روانی “آشفتگی اقتصادی ” و “تورم “را درمان نمایند ، نه آلزایمر گرفتگان سیاسی که اوضاع را هر روز بدتر از دیروز گره بزنند و مانع کار دولت جدید شوند.

مردم این کشور حافظه ای عریض و طویل دارند و همیشه ایام تاریخ ساز بوده اند ،این مردم زحمات و خون‌هایی که برای حفظ نظام ارزشمند جمهوری اسلامی داده اند را فراموش نکرده اند و پای نظام و خون شهدا با وجود تمام مشکلات اقتصادی ایستاده اند .

مردمی که با هر منش و مرام سیاسی و اعتقادی که دارند ،پیر و جوان هر روز آواز ” سلام فرمانده “را از ته دل سر می دهند و سربازان عاشق ولایت هستند.

چه خوب است مسئولین نیز شکاف عمیق ایجاد شده از اعتماد بین مردم و مسئولین را ترمیم کنند و در خط مبارزه با فساد اقتصادی ،اختلاس و همگام سازی طبقات ضعیف جامعه به روال عادی و اقتصاد پایدار تلاش واقعی نمایند و بی ثباتی ناشی از اجرای برنامه‌هایی که طبقهٔ اجتماعی را با بحران‌های حاد اجتماعی اقتصادی از قبیل عدم امنیت و از خود بیگانگی روبرو می‌ کند را به اتمام برسانند وبا تلاش جهادی به حفظ وحدت و همدلی کمک کنند.