سالانه 250 میلیون اصله نهال در کشور تولید خواهد شد

عباسعلی نوبخت با بیان اینکه ۱۲۶ نهالستان منابع‌طبیعی در کشور با ظرفیت ۲ هزار و 861 هکتار فعالیت می‌کنند، گفت: در این نهالستان‌ها سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید می شود.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان ایلام، دکتر نوبخت روز سه شنبه ۳ آبان ماه در دیدار با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تولید یک میلیارد اصله نهال در طول چهار سال در دستور کار قرار گرفته که در سطح کشور توزیع و با مشارکت مردم کاشت می شود و به همین منظور از استان های مختلف کشور بازدید و ظرفیت زیرساخت‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، استان ایلام را از استان های پیشرو در تولید نهال دانست و گفت: این مسئله موجب شده ایلام در این زمینه نیز مورد توجه واقع شود و بازدیدها از نهالستان های آن انجام گیرد.

نوبخت به زراعت چوب در عرصه‌هایی از استان هم اشاره و اضافه نمود: با توجه به اینکه در کشوری نیمه خشک قرار گرفته ایم، لذا توسعه کمی و کیفی زراعت چوب در دستور کار است و برای تحقق این مهم نیازمند مشارکت عمومی مردم هستیم.

وی به تلاش کارکنان این سازمان برای توسعه عرصه های منابع طبیعی هم اشاره کرد و گفت: این تلاش ها با هدف ایجاد کشوری سرسبز برای نسل های آینده است و در این کار نیازمند حمایت و همراهی مردم هستیم.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: از ۱۳ اقلیم جهان ۱۱ اقلیم در ایران شناسایی شده و به همین خاطر ظرفیت تولید درخت در همه فصول در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به قانون برنامه و ممنوعیت بهره برداری از جنگل ها افزود: توقف بهره برداری از جنگل ها باعث شده رویکرد خود را به سمت سطوحی که عرصه قابلیت چوب وجود دارد، سوق دهیم و امروز شاهد فرهنگ زراعت چوب با مشارکت مردم در کشور هستیم.

نوبخت گفت: با توجه به مشارکت مردم در عرصه زراعت و تولید چوب امید است در آینده نه چندان دور کشور از واردات چوب بی نیاز شود.
وی وسعت ایران را ۱۶۵ میلیون هکتار ذکر و تأکید کرد: از این میزان ۱۲۵ میلیون هکتار در معرض فرسایش آبی و ۴۰ میلیون هکتار هم در معرض فرسایش بادی قرار دارد.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به برنامه ریزی برای آبخیزداری در سطح یک میلیون هکتار در سال اشاره کرد و افزود: با توجه به دغدغه دولت باید مقیاس فعالیت های آبخیزداری را افزایش دهیم و برنامه ریزی لازم برای مطالعه و اجرای ۱۰ میلیون هکتار در سال برابر برنامه هفتم و هشتم فعالیت آبخیزداری را در کشور انجام دهیم.