ستاد خدمات سفر با ۹ کمیته اصلی و ۲۶ زیرمجموعه آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است

فرزاد شریفی از آمادگی ستاد خدمات سفر با ۹ کمیته اصلی و ۲۶ زیرمجموعه برای پذیرایی و اقامت مسافران نوروزی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان، صبح امروز جلسه ستاد خدمات سفر با حضور معاون عمرانی استاندار ایلام ،مدیر کل میراث فرهنگی و تعدادی از مدیران کل در محل هتل زاگرس برگزار شد.

در این جلسه فرزاد شریفی از آمادگی ستاد خدمات سفر با ۹ کمیته اصلی و ۲۶زیرمجموعه برای پذیرایی و اقامت مسافران نوروزی خبر داد. وگفت: ۱۲۲ مرکز اقامتی با ظرفیت حدود پنج هزار و ۷۸۸ نفر آماده پذیرش مسافران نوروزی در سال ۱۴۰۲ است.

مدیر کل میراث فرهنگی با بیان اینکه در عید نوروز ۱۴۰۲ تعداد ۶۰ واحد بومگردی و ۱۱ هتل با ظرفیت چهار هزار و سه نفر در کل استان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی هستند اضافه کرد: ۵۱ خانه استیجاری در مهران با ظرفیت یک هزار و ۷۸۵ نفر پذیرای مسافران نوروزی هستند.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی ها حکایت از حضور بیشتر مسافران در تعطیلات ۱۴۰۲ در مقایسه با نوروز ۱۴۰۱ دارد،اضافه کرد: با توجه به استقبال گردشگران هم اکنون خانه های بوم گردی استان برای ایام نوروز رزرو شده اند.

وی از اختصاص ۱۰۰ مدرسه با ظرفیت ۴۹۰ کلاس درس خبر داد و گفت: در کنار اقامتگاه های زیر نظر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کمیته فرهنگیان با دبیری آموزش و پرورش نیز از ۲۵ اسفند ماه پذیرای مسافران نوروزی است.

این مسئول اجرای برنامه های شاد و متنوع و بومی محلی در هشت نوروزگاه که درشهرستان های مختلف برگزار می شود را از دیگر برنامه های مجموعه میراث فرهنگی در این ایام عنوان کرد و گفت: ۱۱۰ غرفه نمایشگاه صنایع دستی، سیاه چادر، سوغات و غذاهای محلی نیز فعال هستند.

وی با توجه به تلاقی تعطیلات نوروزری و حلول ماه مبارک رمضان بر رعایت شأن ماه رمضان تاکید کرد و گفت: سامانه ۰۹۶۲۹ آماده دریافت نظرات، شکایت، انتقاد و پیشنهاد مردم و گردشگران نوروزی در مدت اقامت در استان ایلام است.

در ایام نوروز ۱۰۰واحد آموزشی با ظرفیت ۴۹۰ کلاس آماده پذیرش مهمانان نوروزی است

مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام نیز در این نشست با بیان اینکه در ایام نوروز ۱۰۰واحد آموزشی در قالب ۴۹۰کلاس درس آماده پذیرش مهمانان نوروزی است،تصریح کرد: اکثریت مسافران نوروزی فرهنگی در این ایام تقاضای اسکان در مدارس شهر ایلام را دارند، بنابراین تجهیز این مکان ها از اولویت های مهم آموزش و پرورش استان است.

علی درویشی با عنوان این مطلب که مهمانسرای ایلام، زائر سرای مهران ،باشگاه های فرهنگیان و کلیه خانه های معلم آماده پذیرش و اسکان مسافران نوروزی هستند ،اظهار داشت: از ۲۵ اسفند ماه سال جاری  تا ۱۳ فروردین ماه سال ۱۴٠۲ ستاد اسکان آموزش و پرورش پذیرای مهمانان نوروزی است.

درویشی خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود شهرستان های بدره،دره شهر  سیروان و ایلام بیشترین میزان پذیرش میهمانان نوروزی در ستادهای اسکان فرهنگیان را داشته باشند.

این مسئول افزود: اکثریت مسافران نوروزی فرهنگی در این ایام تقاضای اسکان در مدارس ایلام را دارند، بنابراین تجهیز این مکان ها از اولویت های مهم آموزش و پرورش استان است.

وی با عنوان این مطلب که متأسفانه تجهیزات برخی مدارس ایلام پاسخگوی نیاز مسافران نیست،تصریح کرد: از مسئولین استان تقاضای مساعدت به جهت فراهم کردن تجهیزات لازم به صورت امانی هستیم تا مسافران با مشکل مواجه نشوند.

برپایی تعداد ۳٠ سیاه چادر عشایر در نوروز ۱۴۰۲

فرشاد یاسمی نیز در این  نشست با عنوان اینکه در ایام نوروز تعداد گ ۳٠ سیاه چادر عشایر در ۳٠ کیلومتری ورودی و خروجی شهرهای استان برپا می شود،عنوان کرد: هدف از برپایی این سیاه چادرها، آشنا کردن مسافران با ، آیین ها ، آداب ،شیوه زندگی و رسم ورسومات عشایر  استان است.

وی ارائه خدمات و معرفی تولیدات عشایر استان به مسافران نوروزی را از دیگر اهداف برپایی این سیاه چادرها عنوان کرد و گفت:معرفی جاذبه گردشگری و فرهنگی،آشنایی مسافران با موسیقی های محلی نیز از دیگر اهداف برپایی این سیاه چادرهاست.