سرمایه‌گذاری یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی دولت سیزدهم برای سامانه گرمسیری در ایلام

استاندار ایلام گفت: در دولت سیزدهم یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای ادامه اجرای سامانه گرمسیری سرمایه گذاری شده است.

به گزارش شکرستان، حسن بهرام‌نیا روز دوشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی سد گدارخوش روستای بانویزه از توابع شهرستان تازه تاسیس چوار با حضور وزیر کشور، اظهار کرد: در مجموع در استان ۹ سد وجود دارد که پنج مورد آن به بهره‌برداری رسیده و چهار سد از جمله سد میمه با اعتبار ۵۴۰ میلیارد تومان و ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی و سد سیکان با پیشرفت ۲۵ درصد دست اجرا و تکمیل است.

وی با بیان اینکه سطح آبگیری پشت سدهای استان باتوجه به بارش نزولات جوی بسیار مطلوب است، افزود: حجم آب اضافه شده در سد دویرج به میزان ۲۰۵ میلیون مترمکعب به ۹۹ درصد پُر شدگی، سد ایلام به میزان ۶۱ میلیون مترمکعب به ۸۶ درصد پُر شدگی، سد کنگیر به میزان ۱۹ میلیون مترمکعب به ۷۴ درصد پُر شدگی و سد گلال به میزان ۱۹ میلیون مترمکعب به میزان ۶۰ درصد پُر شدگی رسیده است.

بهرام نیا یادآور شد: به برکت نظام اسلامی و اقدامات شبانه‌روزی دولت سیزدهم، مرحله نخست سامانه گرمسیری تا ۲ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد و در این مرحله ۲ هزار هکتار و در مرحله دوم نیز حدود ۱۰ هزار هکتار زیر پوشش آب قرار می‌گیرد و تاکنون یک‌ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در دولت سیزدهم برای تکمیل این سامانه و پروژه هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم خدمات بسیاری در سراسر کشور و در استان ایلام ارایه شد که از مصادیق آن می‌توان به جهاد آبرسانی اشاره کرد، ادامه داد: در همین زمینه با مشارکت قرارگاه بسیج جهاد سازندگی سپاه، عملیات آبرسانی به ۱۲۷ روستا با اعتبار ۵۰۸ میلیارد تومان در دست اقدام است.
استاندار ایلام اضافه کرد: با رایزنی‌های انجام گرفته این تعداد به ۲۰۰ روستا و اعتبار ۸۰۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده و استان ایلام با حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی مقام نخست کشور از لحاظ پیشرفت فیزیکی را در اختیار دارد.
بهرام نیا گفت: در سال گذشته و با وجود تنش آبی در سه ماه به ۱۳ روستای جزمان شهرستان تازه تاسیس هلیلان آبرسانی و علاوه بر این توسط آبفای استان به ۴۰ روستای دیگر نیز در دولت مردمی سیزدهم آبرسانی شد.

وی ضمن قدردانی از حضور مردم روستای بانویزه و مناطق اطراف در آیین آغاز عملیات اجرایی سد گدارخوش، از عملکرد مناسب رسانه‌های استان تقدیر کرد و افزود: رسانه‌ها همواره یک پای توسعه استان بوده‌اند و حضور پررنگ این قشر از جامعه که در راستای امیدآفرینی به جامعه تلاش می‌کنند، قابل تقدیر است.