سلامت اجتماعی با اورژانس اجتماعی

خانواده به عنوان کوچکترین نهاد یک جامعه، آئینه تمام نمای اجتماع است که انعکاس دهنده تحولات و تغییرات اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی است که بر کارکردش تاثیر گذار است.

 

خانواده به عنوان کوچکترین نهاد یک جامعه، آئینه تمام نمای اجتماع است که انعکاس دهنده تحولات و تغییرات اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی است که بر کارکردش تاثیر گذار است.

امروزه در کشور آسیب های اجتماعی رو به رشد است و بحران های اجتماعی در جامعه باعث تضعیف کارکردهای این نهاد کوچک اما تاثیر گذار می باشد وزنان بعنوان ستون و پایه اصلی خانواده نقش بسزایی در پشت سر گذاشتن این بحرانها ایفا می کنند.

وجود خانواده ناسالم اثرات سوء و جبران ناپذیری بر جامعه دارد و آن را به خطر خواهد انداخت ،اگر از بحرانها بدرستی عبور نشود بر تصمیم گیران آینده جامعه تاثیر گذار خواهد بود و قطعا با جامعه‌ای پر مخاطره روبرو خواهیم شد.

در تمام کشورهای جهان ،بحران اجتماعی وجود دارد و هر کشوری برای عبور از این بحرانها برنامه هایی در نظر گرفته است.

در کشور ما اورژانس اجتماعی با اهداف و ویژگی­ های خاص خود، تخصصی بودن، اجتماعی بودن و در دسترس بودن را لازمه­ ی کار خود قرار داده است تا به سلامت اجتماعی جامعه کمک کند.

یکی از اهداف مهم این مجموعه بیش از هر چیز حفظ آرامش ­روانی مردم است و اورژانس اجتماعی می­ کوشد تا مداخلات روانی – اجتماعی را قبل از دخیل شدن مقامات انتظامی و قضایی از بین ببرد و به “نوعی پیشگیری قبل از وقوع جرم” انجام می­دهد.

باید به مددکاران اجتماعی گفت ؛در خط مقدم حوزه سلامت اجتماعی فعالیت داشتن خدمتی جهادگرانه و ارزشمند است که کمک شایانی به جامعه می کند و پرسنل پر تلاش اورژانس اجتماعی با انتخاب آگاهانه این شغل ،به میدان نبرد با بحرانها آمده اند و در راه کاهش آلام مردم از هیچ کوششی فروگذار نبوده اند.

کارکنان اورژانس اجتماعی هر روز با مقوله خودکشی ،فرار ، خشونت علیه کودکان ، زنان ، سالمندان وغیره … سر و کار دارند و عزم خود را برای عبور این اشخاص از بحران جزم کرده اند تا با تمام توان برای دستیابی به جامعه ای سالم خدمت نمایند.

در سالروز تاسیس اورژانس اجتماعی باید به کارکنان متعهد و متخصص این مجموعه که برای داشتن آرامش اجتماعی و جامعه ای سالم به مردم خدمت می کنند ،جانانه خداقوت گفت و از آنها به خاطر خدماتی که به جامعه ارائه می دهند قدر دانی کرد .