ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته برای رفع قطعی آب در ایلام

امروز سه‌شنبه ۲۲ خردادماه ۱۴۰۳ با حضور معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام، مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد استانداری، مدیرکل امور شهری استانداری و مدیرکل آب و فاضلاب استان، مشکل قطعی مکرر آب در شهر ایلام و سایر نقاط استان بررسی شد.

به گزارش شکرستان ،سعید هژبری معاون عمرانی استاندار ایلام در این جلسه پس از بررسی وضع موجود منابع، مخازن و شبکه توزیع، تاکید کرد: اولویت ما کنترل تنش آبی و عدالت در توزیع آب است و آبفای استان باید با مدیریت میدانی و کنترل لحظه ای نحوه توزیع آب با یک اقدام فوری و زودبازده ظرف ۴۸ ساعت آینده بر این مشکل فائق آید.

وی بر تقویت پمپاژ آب و استفاده از تمام ظرفیتهای موجود جهت کاهش قطعی مکرر آب در مرکز استان و سایر نقاط استان تاکید کرد و افزود: حل فوری مشکل محلاتی مانند بانبرز، بخشهایی از بلوار شهرداری، بلوار نماز، پشت دانشگاه باختر و منطقه حکمت که مشکل قطعی آب در آنها بیش از سایر نقاط گزارش شده در دستور کار آبفا قرار بگیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام در خصوص روستای چل زرعی شهرستان ایوان عنوان کرد: کار لوله گذاری روکار توسط آبفا در حال انجام است و به گفته مسئولان آبفا مشکل تنش آبی روستای چل زرعی امروز حل می شود.

هژبری خواستار هماهنگی بین اداره آب و فاضلاب و شرکت توزیع نیروی برق استان شد و گفت: ایستگاههای پمپاژ آب به شرکت برق معرفی شود که به هیچ وجه این نقاط دچار قطعی برق و در نتیجه اشکال در آبرسانی و توزیع آب در نقاط مختلف شهر نشوند.

وی ضمن تاکید بر اینکه هر کدام از منابع سه گانه تامین آب شهر ایلام اعم از سد ایلام، گل گل ملکشاهی و چاههای آب سطح شهر ایلام، باید دارای مسئول و متولی مشخص و پاسخگوی هرگونه نارسایی در آبرسانی باشد، اظهار داشت: مدیرکل آبفا نیز باید بصورت میدانی صحت عملکرد شبکه توزیع را باید بررسی و متناسب با شرایط، تصمیمات میدانی اتخاذ شود.

انسداد انشعاب‌های غیرمجاز، عدم استفاده از آب شرب برای آبیاری فضاهای سبز و اعلام وضعیت خرابی و قطعی و وصل مجدد جریان آب و گزارش آن به حوزه معاونت عمرانی استانداری ایلام از دیگر تاکیدات هژبری جهت عبور از تنش آبی بود.

وی ضمن انتقاد از نحوه عملکرد اطلاع رسانی آبفا تاکید کرد: اطلاع رسانی لازم در خصوص احتمال قطعی آب و افت فشار با همکاری رسانه های استان و صداوسیما باید بیش از پیش در دستور کار قرار بگیرد و حوزه اطلاع رسانی آبفا جهت فرهنگسازی مصرف آب و سیاستهای کاهش مصرف و اعلام نصب مخزن به مردم باید تقویت شود.

معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام گفت: امسال با توجه به ارش‌های مناسب ذخایر آبی مناسبی خصوصاً در سد ایلام ایجاد شده است و باید با مدیریت و نظارت صحیح بر فرآیند خیره سازی آب در منابع سطح شهر و شبکه‌های توزیع قطعی‌ها در اسرع وقت مرتفع شود.

هژبری تصریح کرد: تا حصول شرایط پایدار اولویت تیم عملیاتی آبفا حضور در استان و تلاش جهت رفع خرابی ها و تنش‌های احتمالی است.