طرح کتابخانه گردی به مدت سه روز در استان ایلام همزمان با سراسر کشورآغاز شد

طرح کتابخانه گردی صبح امروز ۱۷ اسفند ماه در محل کتابخانه مرکزی استان ایلام آغاز شد و تا ۱۹ اسفند ماه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب ادامه دارد .

به گزارش پایگاه خبری شکرستان طرح کتابخانه گردی امروز با حضور نجفی معاون استاندار ، فرماندار ایلام، مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ، انجمن خیرین کتابخانه‌ ساز، اصحاب رسانه و دیگر مسئولین استانی به مناسبت هجدهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور آغاز شد.

مدیر کل کتابخانه ها هدف از برگزاری این برنامه را حضور مردم و مسئولین در کتابخانه های عمومی عنوان کرد و افزود: هرساله هفدهم اسفند ماه در سطح تمام کتابخانه‌های کشور برنامه کتابخانه گردی اجرا می‌شود و هدف از این رویداد مهم حضور، مردم و مسئولین در فضای کتابخانه‌ها وآشنایی آنها با خدماتی است که در کتابخانه‌ها صورت می گیرد.

مدیر کل کتابخانه های استان ایلام عنوان داشت: در مدت سه روزه طرح سراسری عضویت رایگان صورت می گیرد و جرایم دیر کرد امانت کتابها نیز بخشوده می شوند.

وی ضمن انتظار از مردم و مسئولین جهت مراجعه به کتابخانه‌ ها و شرکت در این برنامه افزود: مردم با فضای کتابخانه‌ها و خدماتی که کتابداران توانمند ما در این ایام و در طول سال برای تمامی مردم و مخاطبینشان ارائه می‌دهند، آشنا می شوند.

وی خاطر نشان کرد: تلاش می شود کتابخانه ها به یک پایگاه اجتماعی و فرهنگی تبدیل شوند و در این راستا برای آشنایی جوانان و نوجوانان با فرهنگ ایرانی اسلامی برنامه های مهمی اجرا شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام ضمن تقدیر از ستاد اجرایی فرمان امام( ره) گفت: به مناسبت آغاز کتابخانه گردی امروز ۱٠٠ میلیون ریال کتاب و اسباب بازی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تهیه و در مناطق روستایی استان توزیع می شود.

حیدری با بیان اینکه از ۲۹ اسفند ماه سال جاری تا چهارم فروردین ۱۴٠۱ کتابخانه مرکزی شهر ایلام و شهرستان های چرداول، دهلران و مهران بنا بر درخواست اعضا فعال است افزود:در حال حاضر۶٠٠ هزار کتاب در سطح ۵۳ باب کتابخانه وجود دارد و مردم می توانند با پیوستن به پویش با “اهدای کتاب، میراث ماندگار” کتاب های مازاد را برای تقویت منابع کتابخانه های استان اهدا کنند.

وی یادآور شد: با اهدای کتاب، منابع کتابخانه های استان به لحاظ کیفی و کمی ارتقا پیدا می کند و از طرفی اگر این پویش در سطح جامعه رونق پیدا کند به طور قطع شاهد افزایش سطح ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در استان خواهیم بود.

مدیر کل کتابخانه ها گفت: امیدواریم با کمک همه مسئولین ،فعالان فرهنگی و اصحاب رسانه که همیشه همراه و یاور ما بودند، بتونیم خدمات خوبی را برای مردم ارائه دهیم و انتظار است، با کمک همه عزیزان برای قشر کودک و نوجوانان بتوانیم فضاهای مطلوبی در سطح کتابخانه‌ها فراهم کنیم که این عزیزان را جذب مطالعه و کتاب و کتاب‌خوانی نماییم .

وی عنوان کرد: تا قبل از شیوع کرونا ۲۴ هزارنفر عضوهای کتابخانه های استان ایلام بود که با شیوع ویروس، این تعداد کاهش یافت که امیدواریم در این مدت اعضا افزایش یابد.

سمیه حیدری عنوان کرد: ستاد اجرایی حضرت امام (ره) تا قبل از سال ۹۸ مبلغ یک میلیارد تومان برای تکمیل پنج کتابخانه به نهاد کتابخانه های استان ایلام کمک مالی نمود، که این کتابخانه ها تکمیل و افتتاح شدند.

حیدری با بیان اینکه در سال ۹۹ نیز مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان مصوب شد، افزود: برای تکمیل دو کتابخانه، دره شهر و چرداول هر کدام مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از طرف ستاد اجرایی مصوب شد و در سال جاری نیز برای کتابخانه های شهرستان مهران و شهرستان هلیلان هر کدام مبلغ ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان برای تعمیر این کتابخانه ها از طرف ستاد اجرایی هزینه شد.

به گزارش شکرستان امروز از طرف نجفی معاون استاندار و رییس بسیج رسانه تعدادی کتاب نفیس به کتابخانه مرکزی اهدا شد.