غرفه داران  معرفی شده ،برای توزیع میوه های شب عید پای کار نیامدند/ میوه های دولتی دارای کیفیتی مطلوب و قیمت آنها به نسبت بازار مناسب است/کیفیت و سایز میوه های تنظیم بازار مورد توجه تعاون روستایی استان بوده است

محمد رضا شکری گفت: کیفیت و سایز میوه های تنظیم بازار مورد توجه سازمان تعاون روستایی استان بوده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان ایلام صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار شکرستان اظهار داشت ؛ خرید میوه تنظیم بازار شب عید در سنوات گذشته توسط اتحادیه تعاون روستایی استان به عنوان مباشر از سوی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشور با  ابلاغ به سازمان مرکزی تعاون روستایی، انجام می شود.

محمد رضا شکری افزود: دولت تا سال ۱۴۰۲ به میوه های تنظیم بازار شب عید جهت رفاه مصرف کنندگان یارانه می داد و قیمت ها به صورت دستوری تعیین می شد و مابه التفاوت هزینه هائی که اتحادیه متحمل ضرر می شدند توسط دولت پرداخت می گردید و از این جهت، مدیریت ناکارآمد در عرضه و توزیع میوه های شب عید هزینه های سرسام آوری را متوجه دولت می نمود و بعضا دولت سالانه تا ۵ هزار میلیارد تومان بابت کاهش قیمت ها که به صورت دستوری برای سراسر کشور تعیین می شد هزینه پرداخت می کرد.

وی عنوان داشت: در سال گذشته قیمت دستوری حذف و یارانه ها هم برداشته شد و وزارت کشاورزی با امضای شخص وزیر دستورالعملی را تهیه کرده که بر اساس آن هیئت کمیته راهبری که متشکل از نمایندگان استانداری ، سازمان جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، بازرسی استان، نماینده اصناف و تعاون روستایی و اتحادیه تعاون روستایی بعنوان مباشر عضو آن هستند اولا میزان میوه شب عید برای تنظیم بازار استان به هر میزان که مورد نیاز باشد در ستاد تنظیم بازار استان و نیز کمیته راهبری میوه شب عید به تصویب برسد و نیز در صورت لازم تصمیماتی برای جبران قیمت ها اتخاذ نماید.

این مسئول با عنوان اینکه نظارت بر خرید و نحوه تامین و کیفیت این میوه ها بر عهده کمیته راهبری است، عنوان کرد:  تعیین قیمت میوه ها برای مصرف کننده توسط کمیته راهبری انجام می شود و بر اساس دستورالعمل ابلاغی به استانها اعضای کمیته راهبری با حضور در سطح شهر (مرکز استان) از غرفه ها، مغازه دارها ، ماشین های حامل میوه سیار کنار جادها،  سوپر مارکت هاو…قیمت میوه های سیب درختی و پرتقال تامسون مشابه را با میوه های خریداری شده به تعداد قابل قبولی اخذ و رصد می کنند و در جلسه قیمت گذاری که رئیس این کمیته سازمان جهاد کشاورزی است پس از بررسی های لازم میانگین قیمت ها به دست آمده و مبنای تعیین قیمت ها می شود  و سپس اجرایی می گردد.

وی افزود: در این جلسه قیمت سیب قرمز مشابه در نقاطی از شهر بالای ۵۰ هزارتومان عنوان شد و قیمت پرتقال مشابه در بازار در مواردی ۳۵ هزار تومان بود که پس از تجمیع قیمت ها و بررسی های لازم، میانگین قیمت پرتقال تامسون هر کیلو ۲۰هزار تومان و میانگین قیمت هر کیلو سیب درختی قرمز و زرد ۳۴ هزار تومان تعیین گردید.

مدیر سازمان  تعاون روستایی استان ایلام تصریح کرد: در خصوص جانمایی غرفه های، تعاون روستایی استان پس از جلسه تنظیم بازار و قبل از ایام نوروز به فرماندارهای محترم شهرستانها موضوع را اطلاع رسانی نموده و لیست عاملین توزیع معرفی گردید.

وی اضافه کرد:  شهرداری ایلام، صنعت معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی استان نیز مکان و لیست ۲۱ غرفه جانمایی شده برای شهر ایلام را در اختیار تعاون روستایی استان قرار دادند.

شکری با عنوان اینکه در هر شهرستان حداکثر یک غرفه تا کنون پای کار آمده و از ۲۱ غرفه داخل شهر تنها ۶ غرفه ، آن هم در ایام قبل عید نوروز فعالیت کردند، افزود:  تعداد این غرفه ها در داخل شهر ایلام به ۳ مورد کاهش یافت که غرفه میدان ارغوان، میدان شهداء و غرفه حد فاصل میدان دادگستری و پل هوایی مهران تا کنون فعال می باشند.

این مسئول بیان داشت: متأسفانه انتظاراتی که از معرفی غرفه ها توسط دوایر دولتی شهر ایلام بود محقق نشد.

وی با تأکید بر اینکه  از مکان های معرفی شده توسط دستگاه ها به صورت حضوری بازدید و با اشخاص مورد نظر نیز صحبت شد ، یاد آور شد: متأسفانه در عمل این اشخاص پای کار نیامدند و باعث ایجاد مشکلاتی در خصوص توزیع  میوه ها در شهر ایلام شدند.

وی افزود: پس از همراهی نکردن مباشرین معرفی شده، این مدیریت بلافاصله در روز جمعه نسبت به ایجاد مرکز فروش میوه تنظیم بازار در جنب تعاون روستایی استان اقدام نمود و هم اکنون به شهروندان شهر ایلام به صورت شبانه روزی ارائه خدمت می کند.

این مسئول خاطرنشان کرد:  شرکت های تعاونی، تعاون روستایی و دامداران مشترکا برای اولین بار برای تامین میوه با کیفیت شب عید به استانهای مازنداران و آذر بایجان غربی عزیمت و از سورتینگ های طرف قرارداد با کشاورزان، میوه های پرتقال تامسون و سیب درختی را با کیفیت مناسب خریداری کردند که مورد تایید کیفی کارشناسان جهاد کشاورزی استان و کمیته راهبری، در محل خریداری شده میوه ها قرار گرفت.