مدیرکل صمت ایلام خبر داد: تداوم نظارت ها با ۷۲هزار مورد بازرسی بر بازار

مدیرکل اداره صمت استان ایلام به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت گزارشی از عملکرد این اداره ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان رضا محمدرحیمی با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای والامقام و تبریک فرا رسیدن هفته دولت به خدمتگزاران مردم در دولت سیزدهم گفت: این ایام یادآور ماندگاری بزرگ مردانی همچون شهیدان رجایی و باهنر است که با ایمان، ساده زیستی و صداقت، الگوی راستین و اسوه خدمتگزاری بی منت به مردم فهیم و ایثارگر میهن اسلامی شدند.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم بر این عقیده است که ضمن مرور و بازخوانی الگوهای پیشتاز خدمت به مردم که جان پاک خویش را در این میدان نثار کردند، اراده و اهتمام خود را در جهت خدمت به مردم و ارتقای معیشت آنان به کار گیرد.

محمد رحیمی در خصوص عملکرد اداره کل صمت ایلام طی یکسال گذشته گفت: در این مدت تعداد 71 جلسه ستاد تسهیل برگزار شده که ماحصل این جلسات 399 مصوبه و بررسی مشکلات267 واحد صنعتی بوده است.

وی با اشاره به احیای ۲۹ واحد تولیدی در یکسال گذشته اظهار داشت: از سال گذشته تعداد 47 فقره پروانه بهره‌برداری باسرمایه گذاری132991388میلیون ریال با اشتغال اسمی 718 نفر و 242 فقره جواز تاسیس با ارزش پیش بینی شده 41638343 میلیون ریال برای سرمایه گذاری و هم چنین پیش بینی اشتغال 4129نفر صادر شده است.

وی با بیان اینکه طی یکسال گذشته بیش72هزار مورد بازرسی ونظارت بر بازار ایلام توسط این مجموعه صورت گرفته است گفت: در این خصوص حدود 3هزار و207 فقره پرونده تخلفاتی نیز تشکیل گردیده و در مراحل مختلف رسیدگی است.

محمدرحیمی با تاکید بر تداوم نظارت ها و رصد سیستمی فرایندهای تامین، توزیع و عرضه از طریق سامانه ها، تاکید کرد: اقدامات نظارتی این سازمان در راستای صیانت از حقوق مصرف کنندگان همچنان با جدیت و با استفاده از توان و ظرفیت کلیه دستگاههای نظارتی استانی در حال پیگیری بوده و با متخلفان وفق قوانین و مقررات به شدت برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به حضور ۴۴۰ فعال فرش در استان ایلام ابراز داشت: در این خصوص، فعالان تولید فرش استان در یکسال گذشته تاکنون برای دریافت تسهیلات اشتغال به اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی معرفی شده اند و نهایت همکاری با آنها صورت گرفته و این تسهیلات در قالب وام های 400 میلیون ریالی با کارمزد چهاردرصد به تولیدکنندگان فرش در استان پرداخت می شود.

وی تصریح کرد:در این مدت هم چنین یک هزار و 168فقره کارت فعالیت قالی بافی در استان صادر یا تمدید شده است وهمچنین 14هزار و93 مورد بازرسی از کارگاه های فرش بافی استان برای راستی آزمایی تحقق بیمه فعالان این حوزه انجام گرفته است.

مدیرکل صنعت،معدن و تجارت استان، افزود: شهروندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی اعم از گرانفروشی، کم فروشی، احتکار، عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور، از طریق سامانه سازمان صمت استان و تلفن گویای 124 ستاد خبری شکایات و گزارش های خود را منعکس نمایند.

این مسئول در خصوص صدور کارت های بازرگانی بیان کرد:136کارت بازرگانی خارجی از یک سال گذشته تاکنون از دیگر خدمات دولت سیزدهم برای انجام تجارت خارجی بوده است. وی همچنین از صدور یا تمدید پروانه فعالیت3هزارو572مورد پروانه کسب اصناف استان در یک سال گذشته خبر داد.

مدیرکل صمت استان ایلام در خصوص عملکرد این مجموعه در حوزه معادن گفت: استان ایلام دارای معادن غنی برای تولید مصالح ساختمانی است و بر اساس ظرفیت سنجی از حیث کانی های غیرفلزی و مواد معدنی در ارتباط با مواد ساختمانی دارای شرایط مطلوبی است.کل ذخائر شناسایی شده معادن استان بیش از یک میلیارد تن می باشد.

وی ادامه داد: طی یک سال گذشته حدود ۵ میلیون تن ماده معدنی از معادن ایلام استخراج شده است. همچنین در حوزه اکتشاف معدن تعداد 14فقره پروانه اکتشاف صادرگردیده که زمینه اشتغال114 نفر را فراهم نموده است.

محمد رحیمی اظهار داشت: در حوزه بهره برداری معادن و صدور مجوز برداشت تعداد 11 فقره پروانه بهره برداری دائمی با ظرفیت اسمی سالیانه 573 هزارتن با اشتغالزایی 72نفر و سرمایه گذاری 614 میلیارد ریال صادر وهمچنین تعداد33 فقره مجوز برداشت موقت باظرفیت اسمی سالیانه 3میلیون300هزارتن و اشتغالزایی 260 نفر صادرگردیده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 95 معدن در سطح استان وجود دارد که در این واحدها 761 نفر مشغول به کار هستند ونیز تعداد 237 واحد صنایع معدنی در استان وجود دارد که منجر به اشتغالزایی برای تعداد هزار و نهصد و هشتاد نفر شده است.

محمدرحیمی در پایان این گفتگو ابراز امیدواری کرد با تلاش های خالصانه و جهادی پرسنل اداره کل صنعت معدن و تجارت ایلام مسیر خدمت به مردم تسهیل شود و گام‌های عملی در این حوزه برداشته شود