مدیر کل منابع طبیعی از تولید و کاشت سالانه ۱۸ میلیون اصله نهال در استان ایلام خبر داد

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام از برنامه ریزی برای تولید و کاشت یک میلیارد اصله نهال در سطح کشور خبرداد و گفت: سهم استان ایلام در طول چهار سال ۷۲ میلیون اصله نهال است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ابراهیم پیرزادیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار شکرستان با عنوان این مطلب که طرح تولید و کاشت یک میلیارد اصله نهال توسط ریاست محترم جمهور و مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی تهیه و به کلیه استان‌ها با مدیریت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ابلاغ شده است،اظهار داشت: استان ایلام با بهره گیری ازمجموعه کارشناسان متخصصِ معاونت فنی، توانست برنامه چهارساله تولید نهال در استان ایلام را تدوین نماید.

وی با اشاره به سابقه درخشان استان ایلام در تولید و کاشت نهال خاطر نشان کرد: هدف گذاری برای تولید سالیانه ۱۸ میلیون اصله نهال در دستور کار این اداره کل قرار گرفته که عملیات اجرایی آن در نهالستانهای مادر تخصصی ایوان، مهران و دهلران آغاز شده است.

ابراهیم پیرزادیان با بیان اینکه این طرح در طول چهار سال متمادی در سطح کشور اجرا خواهد شد، اضافه کرد: در صورت تامین اعتبار استان ایلام ظرفیت تولید و کاشت ۷۲ میلیون اصله نهال را در این مدت زمان دارد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام با تاکید بر شناسایی کانون های بحرانی که نقش موثری در کنترل ریزگردها دارند ، عنوان کرد : در سالهای گذشته تفاهم نامه ای با کشور عراق در این خصوص منعقد گردیده تا با اجرای طرح نهال کاری و توسعه جنگل، بتوانیم تا حدود زیادی حملات ریز گردها را کنترل نماییم.

پیرزادیان هدف ازطرح تولید وکاشت نهال را بیابان زدایی و مبارزه با ریزگردها با منشاء داخلی و خارجی عنوان کرد و افزود:از دیگر اهداف نهال کاری توسعه جنگل ها و توسعه زراعت چوب در استان ایلام است.

این مسئول گسترش فضای سبز و جنگل کاری را ضرورتی برای مبارزه با ریزگردها عنوان کرد و افزود: توسعه جنگل ها نقش بسزایی در کاهش آلاینده ها دارد و انشاالله با اجرای طرح تولید و کاشت این نهال ها بتوانیم خدمات زیست محیطی مناسبی به مردم ارائه دهیم که خدمت به مردم خواستگاه اصلی دولت سیزدهم می باشد.