مدیر عامل آب منطقه ای گفت؛

مصرف بهینه راه برون رفت از تنش آبی

علی پور احمد مصرف بهینه را بهترین راه برون رفت از تنش آبی حاکم بر استان عنوان کرد و گفت: عدم توازن منابع آبی و مصارف مشکل ساز خواهد بود.

علی پوراحمد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار شکرستان با ذکر این مطلب که مدت سه سال پیاپی بصورت مستمر خشکسالی در استان رخ داده که این میزان کم بارشی مخصوصا در سال گذشته در طول پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده است و منابع آبی را به شدت تحت تأثیر قرار داده ،یاد آور شد:در سال آبی جاری«۱۴۰۰_۱۴۰۱» بیش از ۲۱۳ میلی متر بارندگی در استان ثبت شده است و در سال آبی گذشته« ۱۳۹۹_۱۴۰۰» نیز ۳۱۲ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده است.

مدیر عامل آب منطقه ای استان ایلام با ذکر این مطلب که امسال پس از طی دو ماه از فصل پاییز تاکنون ۲۴ میلیمتر بارندگی به طور میانگین ثبت شده است،افزود: بر اثر کمبود بارشها در سال گذشته آورد رودخانه های منتهی به سد ایلام ۹۰ درصد کاهش داشتند و باید راهکارهایی برای مدیریت مصرف آب ارائه میشد تا سد ایلام در تأمین آب شرب با مشکل مواجه نشود.

«علی پور احمد » یکی از اهداف سد ایلام را علاوه بر تامین آب شرب ،تامین آب اراضی پائین دست کشاورزی و حق آبه زیست محیطی عنوان کرد و افزود: با توجه به خشکسالی و تنش آبی حاکم شده بر استان و در اولویت قرار داشتن تامین آب شرب برای مردم ، یکی از راهکارها بستن آب سد برای مصارف کشاورزی در طول دو سال اخیر بود.

این مسئول یکی دیگر از راهکارهای مدیریت در مصرف آب را کاهش برداشت از سد ایلام عنوان کرد و گفت: اسفند ماه سال گذشته مصوب شد ،شرکت آب و فاضلاب استان ایلام برداشت خود را از ۷۰۰ لیتر بر ثانیه به میزان ۳۵۰ لیتر بر ثانیه کاهش دهد و مابقی نیاز شهر را از رودخانه پایین دست سد که ناشی از تراوش سد و چشمه ها و چاه هاست برداشت نماید.

وی با اشاره به میزان مصارف بالا و منابع محدود آبی، صرفه جویی بهینه در آب و مدیریت مصرف را ضرورت دانست وگفت : در طول تابستان تعداد ۸۰ هزار کولر آبی در سطح استان روشن می شود که هر یک کولر آبی به اندازه سرانه یک نفر آب مصرف می کند، بنابراین در فصل پاییز که کولرها خاموش می شوند، انتظار است میزان مصارف کاهش پیدا کند و ضرورت دارد آب و فاضلاب استان میزان پمپاژ آب خود را کاهش دهد.

وی با عنوان این مطلب که هم اکنون میزان ۲۰ میلیون متر مکعب آب در سد ایلام وجود دارد، گفت: به صورت میانگین میزان مصرف روزانه آب در سطح شهر ایلام ۳۵۰ لیتر در ثانیه است و ماهیانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب در ایلام مصرف می شود.

پور احمد با بیان اینکه ۴۰ حلقه چاه با آبدهی مناسب در سطح شهر ایلام وجود دارد که بعضاً بدلیل کیفیت از مدار خارج شده اند،اضافه کرد: در کارگروه سازگاری با کم آبی استان ایلام مصوب شد که در صورت لزوم با کلر زدن و تصفیه کردن بتوانیم این آبها را وارد مدار وبه شبکه وصل کنیم .

وی با اشاره به امکان بارشهای رگباری و گل آلود شدن آب بر ارتقاء تصفیه خانه آب شرب شهر ایلام وحفظ کیفیت آب شرب تاکید کرد و گفت: ضرورت دارد آب و فاضلاب استان ظرفیت تصفیه خانه آب خود را افزایش دهد تا بتواند هر مقدار آب را با هر کیفیتی تصفیه نماید که مشکلی در تأمین آب شرب شهر ایلام پیش نیاید.

پور احمد با تأکید بر اینکه آب را نمی توان تولید کرد ،بنابراین باید مصرف را بهینه ومدیریت نمود، واین مدیریت مختص به یک دستگاه نیست،افزود
:تمامی مصرف کنندگان ، ذینفعان ،دستگاهها و مردم باید پای کار باشند و صرفه جویی بهینه را در اولویت قرار دهند.

۹۰ درصد آب استان در حوزه کشاورزی مصرف می شود

پوراحمد مصرف آب در حوزه خانگی را ۴ درصد عنوان کرد و گفت : حدود ۹۰ درصد آب در حوزه کشاورزی و ۶ درصد در حوزه صنعت مصرف می شود اما در این بین حوزه خانگی به واسطه لزوم تصفیه آب حایز اهمیت است.

این مسئول با تاکید بر اینکه شهرداری از آب غیر شرب برای تأمین آب فضای سبز بلوارها و پارکها استفاده نماید، افزود: شهرداری بخش قابل توجهی از آب شرب شهر ایلام را صرف آبدهی فضای سبز می کند در صورتی که می تواند از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام یا قنوات استفاده نماید تا در آینده تأمین آب شرب مردم با مشکل مواجه نشود.

وی با اشاره به اینکه منابع و مصارف در توازن نیستند و ضرورت دارد الگوی مصرف رعایت شود،خاطر نشان کرد : جهاد کشاورزی بیشترین میزان مصرف آب را دارد،بنابراین لازم است با رعایت الگوی کشت سازگار با اقلیم،اصلاح شبکه ها وغیره در مصرف آب صرفه جویی نماید.

پور احمد با تأکید بر باز چرخانی آب در صنایع تصریح کرد: می توان با استفاده از پساب تصفیه خانه ها آب صنایع را تامین کرد و چند بار استفاده کردن از آب در بخش صنعت می تواند موثر در مدیریت مصرف آب باشد.

۱۴ گروه گشت و بازرسی در سطح استان وجود دارد

مدیر عامل آب منطقه ای با ذکر این مطلب که دستگاه های حفاری غیر مجاز توسط گروه گشت آب منطقه‌ای شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی می شوند،گفت: ۱۴ گروه گشت و بازرسی در سطح استان وجود دارد و با کسانی که خارج از ضوابط و قوانین آب برداشت کنند، برخورد قانونی خواهد شد.

وی با ذکر این مطلب که ۵۰ درصد از چاههای استان به کنتور حجمی هوشمند مجهز شده اند،خاطر نشان کرد: کلیه چاه ها باید کنتور حجمی هوشمند نصب نمایند و هر فردی باید به اندازه پروانه بهره برداری خود از چاه آب برداشت نماید در غیر اینصورت هیچگونه خدماتی به مالکین چاهها ارائه نمی شود.

علی پور احمد با ذکر این مطلب که چاه غیر مجاز در استان ایلام وجود ندارد ،عنوان کرد :حدود ۲ هزار و بیست حلقه چاه در سطح استان قرار دارد که یک هزار و ۴۵۰ حلقه از آنها مربوط به بخش کشاورزی و مابقی نیز صنعت و شرب می باشند.

وی در پایان آب را از انفال عمومی دانست و گفت: آب متعلق به همه مردم است و اگر کسی مجوز بهره برداری می گیرد صرفاً مجوز گرفته و مالک آب نیست.