مظلومیت شهدای فوتبال چوار با زبان هنر به جهانیان معرفی شود

بسطامی با تاکید بر اینکه باید مظلومیت شهدای بمباران زمین فوتبال چوار با زبان هنر به جهانیان معرفی شود، گفت: با بهره گیری از منویات مقام معظم رهبری می‌بایست عظمت شهدا را با زبان هنر به گوش جهانیان رساند و بدون شک شیواترین زبان انتقال مفاهیم والای ایثار و شهادت، همان زبان هنر است.

 به گزارش پایگاه خبری شکرستان، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی روز شنبه در ِ مراسم اختتامیه جشنواره ملی گرافیک دقیقه ۵۵ و سی و پنجمین سالگرد گرامیداشت شهدای بمباران زمین فوتبال شهر چوار با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری ، عنوان داشت : دغدغه مندی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ضرورت شناساندن این واقعه بزرگ به جهانیان نشان دهنده ارزش، اهمیت و بزرگی این واقعه است.

وی با اشاره به رخدادهای بزرگی که در دوران هشت سال دفاع مقدس در استان ایلام به وقوع پیوست، افزود: از حماسه های بزرگ سارات سومار گرفته تا شهدای بمباران زمین چوار، شهدای بلندی های میمک و عملیات چهلچراغ و چنگوله همه این حماسه ها در تاریخ جنگ های دنیا اگر بررسی شود مصداق این حماسه ها اتفاق نیفتاده است.

علی اکبر بسطامی با اشاره به رشادت های مردم ولایت مدار ایلام در دوران هشت سال جنگ تحمیلی گفت: می توان مردم این استان را مترجمان و مفسران جنگ نامتقارن و نابرابر در دنیا نام نهاد.

نماینده حوزه شمال ایلام در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مرز ایلام همواره تاریخ مملو از لحظات خوف و خطر بوده است، مردم ایلام در تاریخ جنگ هشت ساله جان در مقابل تانک دادند و هر نقطه از این خاک، رنگ و بو شهادت دارد.

بسطامی با تاکید بر اینکه باید مظلومیت شهدای بمباران زمین فوتبال چوار با زبان هنر به جهانیان معرفی شود، یادآور شد: با بهره گیری از منویات مقام معظم رهبری می‌بایست عظمت شهدا را با زبان هنر به گوش جهانیان رساند و بدون شک شیواترین زبان انتقال مفاهیم والای ایثار و شهادت، همان زبان هنر است.

وی اضافه کرد: می طلبد همه هنرمندان، نویسندگان و فیلم سازان تلاش کنند با به تصویر کشیدن و نوشتن این حادثه مهم مظلومیت جوانان شهید فوتبالیست ایلامی را به همه جهان نشان دهند.

بسطامی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم ضمن پاسداشت این روز در راه اعتلای نام و یاد شهدای گرانقدر دفاع مقدس، در زمینه ثبت ملی و جهانی این واقعه بی‌نظیر گام‌های ارزنده‌ای برداریم.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی همچنین با قدردانی از برگزار کنندگان این جشنواره گفت: جشنواره ملی گرافیک دقیقه ۵۵ در پی تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت شناساندن رویداد بمباران زمین فوتبال چوار که در جهان بی سابقه است، به عنوان اولین گام به همت حوزه هنری ایلام و همکاری ۱۴ دستگاه اجرایی برگزار شده و آثار منتخب در جام جهانی قطر به نمایش در خواهد آمد

محمدعلی قاسمی رییس و برگزار کننده این جشنواره شکوهمند نیز گفت:این جشنواره با حضور هنرمندان برجسته رشته گرافیک و طراحی، از اقصی نقاط کشور به مدت سه روز از تاریخ 21 تا 23 بهمن ماه فعالیت خود را آغاز نمود و آثار منتخب در جام جهانی قطر به نمایش گذاشته خواهد شد.

رئیس حوزه هنری استان ایلام هدف از برگزاری این جشنواره را نشان دادن اوج جنایت رژیم بعثی عراق در دوران دفاع مقدس عنوان کرد و بیان داشت : اتفاق حادث شده در سال 1365 و بمباران فوتبالیست‌های دو تیم ورزشکار ایلام و چوار توسط رژیم بعثی در طول تاریخ بی سابقه بوده ، واین واقعه تلخ باید به گوش جهانیان برسد.

وی افزود : این جشنواره در قالب کارگاه و خلق اثر هنری فعالیت خود را آغاز نمود و سه اثر فاخر توسط داوران انتخاب گردید و با اهدای مدال از برگزیدگان اول تا سوم این جشنواره قدر دانی بعمل آمد.

 

بهرام نیا استاندار ایلام در این آیین اظهار داشت:  ما مسوولان باید فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب العین خود در امور پیش رو قرار دهیم.

وی افزود:معظم له درباره حادثه زمین فوتبال چوار اشاره داشتند که باید این واقعه را نه تنها به مردم کشورمان، بلکه به جهانیان شناسانده شود.

استاندار ایلام با تاکید بر این مهم که همه ما در این راستا با تمام ظرفیت مادی و معنوی پای کار هستیم و حمایت می‌کنیم تا این واقعه به دنیا معرفی شود، اظهار داشت: باید تلاش شود در ابعاد مختلف مظلومیت جوانان این مرز و بوم که حین یک بازی فوتبال توسط رژیم بعث به خاک و خون کشیده شدند را به جهانیان معرفی کنیم و در این راستا رسالت اصحاب قلم و رسانه بسیار خطیر و اثرگذار است

نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام نیز  با تقدیر از دست اندرکاران جشنواره ملی گرافیک دقیقه 55 در استان ادامه داد: فیلم‌ مستطیل قرمز که در راستای گرامیداشت شهدای چوار تهیه و تدوین شده است تا کنون بازخورد شایسته ای در کشور نداشته است که باید به این موضوع توجه جدی شود.

وی افزود :با توجه به بمباران های زیادی که  در شهرهای ایوان، آبدانان، ملکشاهی و ایلام  صورت گرفته اما رهبر انقلاب توجه ویژه ای به بمباران  میدان مسابقه بین تیم های فوتبال ایلام و چوار داشتند و تکلیفی برای هنرمندان و اهل قلم  آن هم در عرصه جهانی برای بیان این رویداد  مهم تعیین کردند.

سردار شاکرمی نیز در این آیین حادثه زمین فوتبال شهر چوار در سال ۶۵ را سند مظلومیت مردم استان در دوران دفاع مقدس دانست و گفت: رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام به تبیین و جهانی کردن این حادثه تاکید کردند و در این راستا باید حادثه زمین فوتبال چوار را به عنوان یکی از یادمان های دوران هشت سال دفاع مقدس با رویکرد مردمی و اجتماعی معرفی کنیم.

وی به حرکت تأثیرگذار هنرمندان ایلامی در جشنواره ملی گرافیک دقیقه ۵۵ پرداخت و از تلاش های دست اندرکاران و تولیدات ارائه شده در این اقدام موثر قدردانی کرد و یادآور شد: جهاد تبیین همان حضور در صحنه‌های مختلف بین المللی برای بیان واقعیات‌های ایران اسلامی و رشادت و توانایی و توانستن مردم ایران به جهان است و حادثه زمین فوتبال چوار یکی از این موارد است که نیازمند تبیین است.

به گزارش شکرستان، مراسم اختتامیه جشنواره ملی گرافیک «دقیقه ۵۵» با حضور جمعی از مسئولین کشوری،لشکری، استانی ، شهرستانی ،محمد علی قاسمی رئیس جشنواره ،خانواده شهدا و جمعی از هنرمندان برگزار و از سه نفر از برگزیدگان با اهدای تندیس تجلیل شد.

گفتنی است، هواپیماهای عراقی در ۲۳ بهمن سال ۱۳۶۵ زمین فوتبال بخش چوار را در استان ایلام بمباران کردند. در این زمین دیدار دوستانه بین تیم منتخب چوار و جوانان ایلام در جریان بود و  اقدام نظامی علیه انان موجب شهید شدن ۱۵ فوتبالیست، داور شد.