موکب اربعین اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام برپا شد

برای دومین سال پیاپی موکب های اربعین با رویکردی فرهنگی و هنری بر مسند کتاب، از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام در مهران دروزاه عتبات عالیات و مناطق دیگر استان ایلام برپا شده است.

به گزارش شکرستان به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، برای دومین سال پیاپی موکب های اربعین با رویکردی فرهنگی و هنری بر مسند کتاب، از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام در مهران دروزاه عتبات عالیات و مناطق دیگر استان ایلام برپا شده است.

سمیه حیدری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان ایلام ضمن اعلام شعار امسال موکب های نهاد کتابخانه های عمومی کشور «سر فصل کتاب عشق ما، حسین علیه‌­السلام است»، اظهار کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام در سال گذشته با توجه به تاکیدات نماینده محترم ولی فقیه در استان و استاندار محترم مبنی بر توسعه فرهنگ عاشورایی در بین زائران، بر آن شد تا با استفاده از امکانات موجود و تجربه و دانش کتابداران عزیز استان، در کنار شور حسینی، شعور حسینی را نیز ترویج کند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه امسال برای دومین سال پیاپی، موکب های اربعین را گسترش دادیم و علاوه بر موکب کتابخانه امام رضا علیه السلام در شهر مهران، یک غرفه در کنار موکب شین با همکاری دستگاه های فرهنگی استان برپا می شود. همچنین در حسینیه کودک سازمان تبلیغات اسلامی استان واقع در مرز مهران، یک غرفه “کتاب و کودک” را تجهیز خواهیم کرد.

حیدری اضافه کرد: محور فعالیت های فرهنگی موکب ها، کودکان و نوجوانان هستند، برای این عزیزان برنامه های ویژه و خاصی در نظر گرفته ایم، نقاشی، رنگ‌آمیزی، پرده‌خوانی، قصه‌گویی، کاردستی، اوریگامی و… از جمله این برنامه هاست.

وی افزود: طرح زیارت به نیابت از شهدا، طرح بیعت با شهدا و تدارک فضای عکاسی با دکور حجمی «فرزندان آینده‌ساز»، که با همکاری کنگره بزرگداشت شهدای مدافع حرم صورت می‌گیرد، از برنامه‌های نهاد در راستای اشاعه محتوای اربعینی است. همچنین در موکب کتابخانه امام رضا علیه السلام، استراحتگاهی برای زائران اربعین حسینی مهیاست و با کمک آستان قدس رضوی، از این عزیز پذیرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای سال در کتابخانه مرکزی ایلام با کمک دبیر محفل ادبی شهرستان ایلام، یک گروه شاهنامه خوان و نقاله خوان از نسل دهه ۹۰ با عنوان فرزندان عاشورایی، تشکیل شده است و این گروه به عنوان راویان کربلا و نقل عاشورایی در موکب ها به اجرای برنامه می پردازند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان ایلام تاکید کرد: نمایشگاهی از آثار دختران پرافتخار دهه نودی، با موضوع عاشورا در ۱۲ پرده در موکب امام رضا علیه السلام در معرض دید عموم زائران اربعین حسینی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: در ورودی موکب امام رضا علیه السلام نمایشگاهی از تصاویر و وصیت نامه های شهدای شاخص استان ایلام را به نمایش گذاشته ایم، شهدایی که با تاثیر از مکتب و معرفت عاشورا، نگذاشتند یک وجب از خاک کشور به دست دشمنان بیفتد.

بر اساس اعلام معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی،‌ برپایی موکب‌­های نهاد کتابخانه­‌های عمومی کشور از پنجم تا پانزدهم شهریور ماه، ۸ موکب توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پنج استان مرزی برپا خواهد شد. این موکب­ها در مرزهای چذابه، خسروی، مهران، باشماق و تمرچین به ارائه­ خدمت به زائران گرانقدر خواهند پرداخت. خدمات این موکب‌ها در سه حوزه خدمات عمومی شامل اسکان و پذیرایی، توزیع اقلام ضروری و ملزومات بهداشتی، اشاعه محتوای اربعینی و نیز خدمات فرهنگی ارائه خواهد شد.