نقش رسانه ها در تعمیق باورهای صحیح رانندگی حائز اهمیت است

سعید هژبری اصلی ترین عامل بروز تصادفات را عامل انسانی دانست و اظهار داشت: با توجه به اعلام پلیس راه کشور ۸۲ درصد از تصادفات منجر به فوت ناشی از چهار عامل است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ،صبح روز شنبه ۲۷ اسفند ماه نشست هم اندیشی راهکارهای رسانه ای کاهش تصادفات در محل  استانداری ایلام وبا حضور معاون هماهنگی امور عمرانی تعدادی از رسانه ها و روابط عمومی ارگانهای مرتبط برگزار شد.

در این نشست سعید هژبری اصلی ترین عامل بروز تصادفات را عامل انسانی دانست و اظهار داشت: با توجه به اعلام پلیس راه کشور ۸۲ درصد از تصادفات منجر به فوت ناشی از این چهار عامل است.

وی سرعت غیر مجاز را یکی از این چهار عامل عنوان کرد و گفت: سبقت غیر مجاز ،خستگی و خواب آلودگی در کنار عدم توجه به جلو عوامل دیگری هستند که در ایجاد تصادفات منجر به فوت اثر گذارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام یاد آور شد: ایمن سازی راه ها ، استاندارد کردن جاده ها، هوشمند سازی و بالا بردن کیفیت ایمنی خودرو ها تاثیر بسزایی در کاهش تصادفات دارد، اما عامل خطای انسانی بیشترین تأثیر را در تصادفات منجر به فوت دارد.

هژبری با اشاره به آمار بالای تلفات انسانی و سیر صعودی تصادفات در ایام نوروز،خاطر نشان کرد:بهار طبیعت یک موهبت الهی است که نصیب انسان شده و انسان با سفر کردن و دیدن شگفتی های طبیعت در کنار خانواده به آرامش میرسد بنابراین نباید در این ایام با عجله کردن در رانندگی و سرعت غیر مجاز این آرامش را از خانواده هایمان سلب کنیم.

وی اضافه کرد: اگر مسافر طی کردن مسیر را جزعی از سفر بداند و بدون تعجیل در رسیدن به شهر یا جایگاه مورد نظرش رانندگی کند ،قطعا سفری خوب را برای خود و خانواده اش رقم خواهد زد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام فرهنگ سازی در این زمینه را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: قطعا با فرهنگ‌سازی خطای انسانی کمتر و تصادفات منجر به فوت روند کاهشی پیدا خواهد کرد.

سعید هژبری نقش رسانه ها و روابط عمومی ها را در این زمینه حائز اهمیت دانست و گفت: تبادل فرهنگی و رفع ناهنجاری‌ها با کمک رسانه ها و قلم فرسایی آنها قطعا در تعمیق باورهای صحیح رانندگی و رعایت اصول رانندگی تأثیر گذار است.

این مسئول با تأکید بر اینکه طی کردن مسیر با حفظ ایمنی سرنشینان و رانندگی بدور از هیجان یکی از جاذبه های سفر برای مسافران است ،عنوان کرد: رانندگانی که اصول رانندگی را رعایت می کنند و با سرعت مطمئنه پیش می روند قطعا سفری پر از خاطره را برای مسافرانشان به یادگار می گذارند.

وی با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی زمان بر است و برای اجرای صحیح آنها نیاز به زمانی بیشتری است،افزود: موضوع فرهنگی ترافیک و پیشگیری از تصادفات باید بطور مستمر در دستور کار قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به سه برنامه کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت در زمینه  کاهش آمار تصادفات طراحی شده است، افزود: در ایام نوروز باید با قید فوریت در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین برنامه را در جهت کاهش آمار تصادفات ارائه داد.

وی با تأکید بر اینکه یک مجموعه از موشن گرافی و کلیپ های آموزشی استاندارد توسط راهداری کشور ساخته شده و در اختیار استان ها قرار گرفته است ،عنوان کرد : انتشار صحیح و بموقع این کلیپ ها توسط رسانه ها می تواند نقش بسزای فرهنگی را در کاهش تصادفات منجر به فوت داشته باشد که اجرای این برنامه یکی از برنامه های کوتاه مدت در این زمینه است.

سعید هژبری با تأکید بر اینکه نقش رسانه ها در جهت دهی به موضوعات فرهنگی بسیار اثر گذار است ،افزود: استقرار مناسب نیروهای پلیس راه در مسیرها، تحلیل و بررسی عوامل تصادفات نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر کاهش میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات است.

این مسئول با تأکید بر تشکیل یک گروه رسانه ای شامل روابط عمومی هایی که در این حوزه فعالیت دارند و رسانه ها ،افزود: یک گروه رسانه ای با برنامه ای جامع تشکیل شود و در این زمینه اطلاع رسانی های لازم صورت گیرد.

وی هدف از تشکیل این کارگروه را کاهش ۵۰ درصدی میزان تصادفات نسبت به سال گذشته عنوان کرد و افزود: هر چقدر در این زمینه موفق تر عمل نماییم به زندگی و حیات بخشیدن به خانواده های بیشتری کمک کرده ایم و ارزش انسانی این کار بسیار بالاست.