نماز جمعه قرار گاهی است که حلقه وصل بین حاکمیت و مردم است / نماز جمعه پایگاه معنویت و قرارگاه ایمان ، فرهنگ ،سیاست و همدلی است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: نمازجمعه پایگاه معنویت و قرارگاه ایمان ، فرهنگ ،سیاست و همدلی است که حلقه وصل بین حاکمیت و مردم است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ،نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در ‌همایش بزرگ دست اندرکاران نماز جمعه استان ایلام و اختتامیه برنامه های ۵ مرداد که عصر امروز در محل سالن جلسات آیت الله حیدری دانشگاه ایلام برگزار شد، اظهار داشت؛جلسه مبارکی است در حضور دغدغه مندانی که برای عمل به دعوت الهی تلاش کردند و اکنون نیز دور هم جمع شدیم که به آیه نهم سوره جمعه عمل کنیم که می فرماید؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر گاه (شما را) برای نماز روز جمعه بخوانند فی الحال به ذکر خدا بشتابید و کسب وکار و تجارت را رها کنید که این را اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار با اشاره به اینکه طبق آیه نهم سوره جمعه هر چیزی که مانع از اقامه نماز است باید رها شود، گفت:تمام تلاش دشمن برای جدایی مردم از آیه فَاسْعَوْا إِلى‌ ذِكْرِ اللَّهِ است ،که در بین جامعه اسلامی به آن عمل نشود و مسلمانان باید هوشیار باشند و به آیات قرآن عمل نمایند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام تصریح کرد: خلوت بودن نماز جمعه ما نشان از عدم بلوغ کامل ما و درک صحیح از عظمت و جایگاه نماز جمعه است.

وی با ذکر احادیث بر اهمیت نماز جمعه و ثواب شرکت در آن تاکید کرد و گفت: نماز جمعه حج الفقرا است و امام صادق علیه السلام می فرمایند؛ زمانی یکی از عشایر جزیرة العرب خدمت رسول اکرم(ص) رسید و گفت یا رسول الله بارها و بارها عزم مکه کرده ام ،اما موفق به زیارت نشده ام ،و از حضرت(ص) تکلیف خواست ،حضرت فرمودند ؛ در نماز جمعه شرکت کنید که حج المساکین است و نماز جمعه به منزله طواف خانه خدا برای فقرا است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه پیغمبر ما مظهر رحمت الهی است، افزود؛ خداوند نماز جمعه را واجب کرده است و در زمان حال نماز جمعه واجب تأخیری است، اما در زمان امام معصوم واجب عینی می باشد که باید به آن عمل شود .

وی با تأکید بر اهمیت نماز جمعه خاطر نشان کرد: کسی که به نماز جمعه توجه نداشته باشد پیغمبر رحمت بر او نفرین می کند و رسول الله می فرمایند؛ کسی که در نماز جمعه شرکت نکند ،خداوند به کارش سامان ندهد و خیر و برکت در زندگیش قرار نگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی تبار عنوان کرد: نماز جمعه پایگاه معنویت و قرارگاه ایمان ، فرهنگ ،سیاست و همدلیست و قرارگاهی فراجناحی که حلقه وصل بین حاکمیت و مردم است.

وی افزود: نماز جمعه پایگاه وحدت است اما در این پایگاه عبادی سیاسی که هفته ای یک بار برگزار می شود ، چند درصد جامعه ما شرکت می کنند؟آیا اگر میزان مشارکت در نماز جمعه مطلوب باشد، قرارگاه ۵ مرداد تشکیل می شود؟

وی با ابراز امیدواری از شرکت مطلوب مردم در نماز جمعه افزود:از لحظه اولی که یک فرد مسلمان به دنیا می آید، والدینش در گوشش اذان و اقامه قرائت می کنند و در هنگام مرگ نیز با ذکر شهادتین به درگاه ابدیت می رود و هنگام اذان نیز روزی سه بار ذکر بشتابید به سوی نماز ، بشتابید به سوی رستگاری و بشتابید به سوی بهترین عمل، خوانده می شود،اما با تمام این تفاسیر، مساجد و نماز جمعه ما خالی از صفوف مطلوب نمازگزاران است .

نماینده ولی فقیه در استان با عنوان این مطلب که در نماز جمعه با تشکیل صفوف فشرده انسان فارغ از تمام پست و مقام دنیا ،غنی و فقیر همه در برابر خالق هستی سر تعظیم فرود می آورند گفت : در این صفوف فشرده و متحد  کسی بر دیگری برتری ندارد ،اما عملی با این عظمت را ما نتوانستیم به دشمن بدرستی بشناسانیم.

وی با بیان این مطلب که نماز جمعه صف واحدی علیه دشمنان اسلام است، که در خطبه هایش توصیه به تقوا می شود و مسائل روز دنیا برای آگاهی بخشی به شرکت کننده ها در نماز ارائه می گردد، گفت: نماز جمعه مرکز دشمن شناسی و دشمن ستیزی است و جایست که در آنجا وحدتی بین جامعه اسلامی بوجود می آید که دشمنان را به عقب نشینی وادار می کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی تبار با تاکید بر اینکه نماز جمعه جای تصمیم سازی و عمل به مسائلی است که موجب سرافرازی مسلمانان در سطح جهان می شود گفت: مسئول در نظام جمهوری اسلامی متفاوت از مسئول در جاهای دیگر دنیاست ، زیرا مسئول نظام اسلامی باید نقش آفرین باشد.

وی با اشاره به آیات قرآن گفت ؛انسانهای صالحی که در روی زمین تمکن پیدا کنند، اقامه نماز می کنند و دیگران را به نماز می کشانند و به نیکی فرا می خوانند واینجاست که نقش مسئول در نظام جمهوری اسلامی پر رنگ می شود.

امام جمعه ایلام با ذکر این مطلب که اقامه نماز اولین نشانه صالحان است تصریح کرد ؛ در زمان حال که کشورهای دنیا ، دم از عدالت و آزادی می زنند، به مردم مسلمان کشور آذربایجان و همسایه ایران اسلامی اجازه ندادند پرچم عزای اباعبدالله الحسین (ع) را حتی در خانه هایشان برافراشته کنند .

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی با اشاره به حجاب زدایی اجباری در  کشورهای غربی تصریح کرد: در کشورهای غربی که دم از دموکراسی میزنند،چرا حجاب زدایی اجباری وجود دارد ،و بخاطر رعایت کردن حجاب و گذاشتن یک تکه پارچه بعنوان روسری بر سر زنان مسلمان آنها را از تحصیل و کار محروم می کنند.

وی افزود: در دنیایی که این ظلم ها را به مسلمانان روا می دارند ،ما باید با همدلی، کانونی را که باعث وحدت و همبستگی مسلمانان می شود ،ما را از آسیب های دشمنان دور می کند و ایمان ما را محکم می کند، بدرستی حفظ کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، تصریح کرد: دشمن برای انحراف کودک و نوجوان ما از هیچ کاری دریغ نمی کند و پدران و مادران متعهد ما باید کودکانشان را برای اقامه نماز جماعت با خود به مساجد بیاورند و به آنها آداب نماز جماعت را بیاموزند .

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی تبار در پایان ضمن تقدیر از رسانه های فعال در ترویج فرهنگ نماز ،گفت: از رسانه های که با قلمشان در راستای فَاسْعَوْا إِلى‌ ذِكْرِ اللَّهِ «بشتابید بسوی نماز » قلم می زنند قدردانی می کنم و امیدوارم با قلم هایشان بتوانند در ترویج فرهنگ نماز به جامعه خدمت کنند .