نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه ایلام: حفظ فرهنگ بومی نیازمند تدوین اطلس فرهنگی است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: حفظ و ماندگاری فرهنگ اصیل ایرانی نیازمند تدوین و تالیف یک اطلس فرهنگی همراه با و چشم انداز برنامه های فرهنگی برای استان با محوریت خرده فرهنگ های بومی و محلی است.

به گزارش شکرستان، حجت الاسلام والمسلمین« اله نورکریمی تبار» روز پنجشنبه در نشست هیات رییسه شورای فرهنگ عمومی استان ایلام با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: فرهنگ عمومی، بومی و محلی نیازمند صیانت همراه با پشتوانه اجرایی و پشتوانه است و مصوبات شورای فرهنگ عمومی باید قابلیت اجرایی داشته باشد.

وی افزود: دفاع مقدس با اینکه جزئی از فرهنگ ما است اما وقایع جنگ تحمیلی در استان ایلام مغفول مانده و جای یک فیلم و سریال فاخر با موضوع دفاع مقدس استان ایلام در سینما و تلویزیون ملی خالی مانده است.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار ادامه داد: به جایگاه آیت الله حیدری ایلامی به عنوان روحانی مجتهد و نماینده امام راحل در استان که در بسیج عشایر و اقشار مختلف مردم برای مقابله با تجاوز رژیم دشمن نقش اساسی داشت، پرداخته نشده است.

وی به عملیات میمک اشاره کرد و ادامه داد: عملیات میمک در تاریخ دفاع مقدس یک عملیات بی بدیل، شاخص و منحصر به فرد است و به عنوان اولین عملیات پیروزی بخش در جنگ تحمیلی است‌.

امام جمعه ایلام بیان کرد: در این عملیات عشایر برای نخستین بار به صورت خودجوش وارد میدان رزم شدند و با همکاری ارتش و باوجود نیروی کم و تجهیزات اندک و بمباران شیمیایی منطقه توسط عراق به پیروزی رسیدند ولی ابعاد این عملیات بزرگ و با عظمت مغفول مانده است.

وی اربعین را یک فرصت بزرگ برای استان برشمرد و خواستار ارتقای زیرساختی و فرهنگی این حوزه شد و افزود: باتوجه به اینکه استان های همجوار ایلام در عراق با فرهنگ استان ایلام نزدیکی و قرابت دارند و ما برای تأثیرگذاری در این استان ها نیازمند بودجه‌ هستیم و همچنین کانون فرهنگی مساجد استان برای اشاعه فرهنگ نماز در جامعه نیازمند مساعدت و بودجه است.