استاندار ایلام ؛

همایش بزرگ اربعین با رمز «لبیک یا حسین(ع)» از امروز در استان ایلام آغاز می‌شود/مردم محوری ‌و معنویت‌افزایی اساس کار اربعین است

استاندار ایلام گفت: همایش بزرگ اربعین با رمز «لبیک یا حسین «ع»» امروز در استان ایلام آغاز می شود.

به گزارش شکرستان ، استاندار ایلام امروز جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه در نشست ستاد اربعین استان ایلام که در سالن جلسات شهید رجایی برگزار شد، گفت: امروز توفیقی شد تا در مرکز استان، آخرین جلسه ستاد اربعین در سال ۱۴۰۲ با حضور اعضای دلسوز و زحمت‌کش این ستاد برگزار شود که در یکسال گذشته به‌صورت متوالی در استان برای توسعه‌ی زیرساخت‌ها و نیز خلأهایی که برای یک سفر ایمن، ارزان و بانشاط می‌بایست برای زائران فراهم شود، تلاش و مجاهدت کردند.

وی با بیان اینکه ایلام گرانیگاه اربعین است، اظهار کرد: براساس آمار منتشره بیش از ۶۶ درصد از زائران، استان ایلام و مرز مهران را برای تردد خود انتخاب کردند و به برکت عنایت معصومین زیرساخت‌ها یکی پس از دیگری یا تکمیل، یا ایجاد و یا توسعه پیدا کرده اند و امروز فصل برداشت خدماتیست که در طول کمتر از یکسال به وسیله شما و با مساعی مردم، ائمه محترم جمعه و در رأس آن نماینده محترم ولی فقیه در استان به خوبی اجرایی و قابلیت بهره‌برداری برای زوار فراهم کرده است.

بهرام‌نیا افزود: امروز جلسه پایانی ستاد اربعین استان در مرکز استان در سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود و بعد از پایان این جلسه، همه اعضاء بصورت دسته جمعی و پس از برگزاری نماز جمعه با تمام ساز و کار در اختیار برای ارائه خدمات به زوار، رزمایش بزرگ اربعین با رمز «لبیک یا حسین» در استان آغاز می‌شود.

استاندار ایلام ادامه داد: امروز روز آغاز حضور میدانی اعضا در میدان اربعین است، اربعین یک همایش عظیم مردمی است و اساس کار آن امر فرهنگی و عمل مردمی است و در همین رابطه برای اجرایی کردن اهداف فرهنگی و عملی اربعین، امروز اعضای ستاد اربعین کار میدانی خود را با شرکت در خطبه‌های نمازجمعه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام آغاز می‌کنند.

رئیس ستاد اربعین استان ایلام بیان کرد: ایلام یک استان اربعینی است و باید از فرصت عظیم اربعین و حجم خدمات مردمی و زیرساخت‌ها به بهترین نحو و در خور نام ایلام به عنوان پایتخت خادمان سیدالشهداء استفاده حداکثری کرد.

وی یاد آور شد: اربعین یک همایش عظیم مردمی است که در مقیاس جهانی بی‌بدیل است، اربعین متعلق به آحاد مردم و مذاهب مختلف است و یک موقعیت بی بدیل در مقیاس جهانی است.

بهرام‌نیا اظهار دا: اعضای ستاد اربعین و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با همه ظرفیت و بهتر از گذشته پای کار بوده و هستند، نیاز امروز زوار، معنویت افزایی و کارهای فرهنگی است، معرفت‌افزایی و تبلیغات محیطی باید مورد توجه قرار گیرد و ایلام باید به یک استان اربعینی و حسینی تبدیل شود؛ کار فرهنگی منحصر به زمان نیست و از امروز کار فرهنگی شروع و تا پایان اربعین ادامه دارد.

وی اضافه کرد: در کنگره بزرگ اربعین صدا و سیما که در مقام مقایسه با سال گذشته خوب پای کار بودند، در این رابطه نقش آفرینی نمایند.

استاندار ایلام گفت: طی هفته گذشته همایش بزرگ موکب‌داران در سطح استان برگزار شد که این همایش بزرگ، به الگویی مناسب برای سایر استان‌های زائرپذیر تبدیل شد، در همین رابطه وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین از برپایی چنین همایشی ابراز خرسندی کردند، لذا از تلاش‌های رئیس ستاد عتبات عالیات استان و کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین و فرماندهان سپاه و فرمانداران و رسانه ها که خوب پای کار آمدند، قدردانی می‌کنم.

۳۵۰ دستگاه اتوبوس VIP کشور عراق، در داخل کشور ایران و احتمالا در پایانه برکت مستقر و کار جابجایی زوار ایرانی را تا شهرهای نجف و کربلا انجام می‌دهند

استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنان خود ،گفت: امسال و با رایزنی‌های صورت گرفته ۳۵۰ دستگاه اتوبوس VIP از کشور عراق در داخل کشور ایران و احتمالا در پایانه برکت مستقر می‌شوند که کار جابجایی زوار ایرانی را تا شهرهای نجف و کربلا انجام می‌دهند، لذا تمهیدات لازم برای روند این جابجایی اندیشیده شده و برای اولین بار این کار انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: برخی از زیرساخت‌هایی که قرار است در ۵ روز آینده به بهره‌برداری برسند، دستگاه‌های اجرایی تلاش کنند تا در ظرف دو روز آینده این زیرساخت‌ها تکمیل و نهایی شوند.

بهرام‌نیا افزود: بانک‌ها نسبت به استقرار دستگاه‌های خودپرداز و ارائه خدمات متناسب با تراکنش جمعیت زوار اهتمام داشته باشند، اداره کل میراث فرهنگی استان نیز همزمان با حضور زوار زمینه لازم برای فروش محصولات استان شامل سوغات و صنایع دستی استان را فراهم کند.

رئیس ستاد اربعین استان ایلام ادامه داد: امسال ۸۱۶ مجموعه بهداشتی شامل حمام و سرویس بهداشتی در طول مسیر تا مرز مهران ایجاد می‌شوند که ۸۰ درصد این تعداد آماده شده و مابقی نیز تا پنجم شهریور ماه تکمیل می‌شوند.

استاندار ایلام در ادامه با قدردانی از عملکرد دستگاه‌های امنیتی، نظامی و نیروی انتظامی استان در این ایام و تمهیدات اندیشیده شده ،گفت: نیروی انتظامی مسئولیت نظم و انضباط را بر عهده دارد و امسال به منظور رفاه حال زوار، تا میدان اربعین هیچ توقفی وجود ندارد و زائران از پل زائر شهر مهران تا میدان اربعین توقف نخواهند داشت‌.

وی اضافه کرد: اسکان و تأمین و توزیع غذا در اولویت خدمات به زوار باشد، در این زمینه لازم است موانع و مشکلات موکب‌داران سریعآ حل و فصل شود و تسهیل در امورات مربوط به موکب‌داران از ضروریات است.

نماینده عالی دولت در استان با تأکید بر تأمین آب خنک و یخ مورد نیاز برای زوار، متناسب با جمعیت نیز، گفت: همه باید تابع تصمیمات ستاد اربعین استان باشند، هر گونه حفاری بدون مجوز ستاد اربعین ممنوع است و تا پایان اربعین از انجام کارهای خودسرانه پرهیز شود.

حسن بهرام‌نیا افزود: از فردا بنده و معاونین استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی در مهران مستقر می‌شویم و این به منزله تعطیلی سایر امورات مرتبط با استان نخواهد بود، جلسات و کارگروه های استان در مهران برگزار می‌شود، نگاه ما در این مدت هم مدیریت اربعین و هم سایر امورات استان است.

استاندار ایلام عنوان کرد: یک اندیشکده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بصورت راهبردی در استان شروع کردیم که آغاز فعالیت‌های بالقوه این اندیشکده است و حضور دبیر محترم شورای فرهنگ عمومی کشور در استان را در این زمان به فال نیک می‌گیریم.

رئیس ستاد اربعین استان ایلام در پایان با تسلیت درگذشت شاعر دهلرانی اضافه کرد: درگذشت این شاعر گرانقدر را به جامعه هنری استان و خاص مردم دهلران تسلیت عرض می‌کنم. مردم به خوبی در مراسم خاکسپاری شرکت کردند و از فرماندار و امام جمعه دهلران نیز که در این راستا تلاش کردند، قدردانی می‌کنم.