پاییز خشک و کم‌بارش در ایلام، مصرف آب را مدیریت کنیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام حجم کنونی مخزن سد ایلام را ۲۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: بر اساس پیش بینی ها پاییز کم بارشی در استان داریم که این امر مدیریت مصرف آب را دوچندان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان به نقل از ایرنا ،علی پوراحمد ،اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰ درصد نیاز آبی شهر ایلام از چشمه ها و ۵۰ درصد دیگر نیز از سد ایلام برداشت می شود.

وی، حجم کنونی سد ایلام را ۲۰ میلیون مترمکعب بیان کرد و افزود: به صورت میانگین میزان مصرف روزانه آب در سطح شهر ایلام ۳۵۰ لیتر در ثانیه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام یادآور شد: سطح سفره آب های زیرزمینی استان در حال افت است و آبدهی رودخانه های استان نیز کاهش چشمگیری داشته که این موضوع وضعیت مخازن سدها را در شرایط نگران کننده ای قرار داده است.

پوراحمد تاکید کرد: کاهش برداشت از سد ایلام، جداسازی آب مورد نیاز فضای سبز از شرب و افزایش برداشت از سایر منابع آب شرب از جمله اقدامات پیشگیرانه ای اضطراری محسوب می شود که به جهت تامین آب پایدار شهر ایلام در حال انجام است.

پوراحمد بیان کرد: استفاده از ظرفیت چاه های سطح شهر ایلام که جهت استفاده فضای سبز استفاده می شود، خرید چاه های کشاورزی با قابلیت تامین آب و استفاده از ظرفیت تصفیه خانه آب شرب ایلام از دیگر اقدامات کوتاه مدت در جهت تامیت آب شرب شهر ایلام است.

وی ادامه داد: تغییر اقلیم ، بروز سیکل های مکرر خشکسالی و ترسالی ، عدم توزیع مناسب مکانی و زمانی بارش ها و توپوگرافی خشن استان، ما را ناگزیر به اجرای سدهای مخزنی برای مهار روان آب ها و استفاده از آن در زمان کم بارشی و خشکسالی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام با بیان اینکه کاهش نزولات جوی طی ۲ سال گذشته و فصل پاییز امسال ضرورت مدیریت مصرف و منابع آب را در این استان جدی‌تر کرده است، گفت: تنها راهکار گذر از این تنش آبی مدیریت مصرف آب است.