پرداخت ۲۳۶ میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان ایلام

رییس سازمان جهادکشاورزی ایلام گفت: تاکنون ۲۳۶ میلیارد تومان از محل تسهیلات تبصره ۱۸ به بخش کشاورزی استان پرداخت شده است.

به گزارش شکرستان،، آذرنوش عموزاده روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ایلام، اظهار کرد: جهاد کشاورزی استان پارسال در حوزه های بیمه طرح جهش دیمزارها رتبه اول، کشاورزی قراردادی رتبه ششم و جذب تسهیلات با مبلغ ۶۳ میلیارد تومان رتبه ششم کشور را کسب کرد.

وی یادآور شد: سال گذشته همچنین مکان یابی اراضی مستعد برای توسعه گلخانه های سراسر استان انجام و در این راستا ۳۵٠ هکتار در شهرستان های ایوان، آبدانان، دره شهر، ماژین، دهلران، مهران و ملکشاهی اجرا شد.

رییس جهاد کشاورزی استان ایلام در مورد پرداخت تسهیلات نیز افزود: تاکنون مبلغ ۲۳۶ میلیارد تومان از محل تسهیلات تبصره ۱۸ به متقاضیان بخش کشاورزی استان پرداخت شده است.

عموزاده با اشاره به طرح توسعه گاوداری ۲ هزار راسی در این استان، گفت: اجرای این طرح علاوه بر افزایش تولید، موجب ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای افراد جویای شغل در استان می شود.

وی در مورد ایستگاه های پمپاژ هم توضیح داد: از ۱۹ ایستگاه پمپاژ استان سال گذشته با وجود کمبود اعتبارات سازمان، پنج ایستگاه از این تعداد تکمیل و در مدار بهره برداری و خدمات رسانی قرار گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام افزود: همچنین ایستگاه پمپاژ داجیوند کهره در شهرستان هلیلان با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل نیازمند ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار است که در صورت تکمیل سه هزار هکتار از اراضی این شهرستان را به آبی تبدیل می کند.

عموزاده در خصوص پروژه های نیمه تمام آب و خاک کشاورزی استان، یادآور شد: ۲۵ طرح این حوزه در دست اقدام است و تاکنون ۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان اعتبار برای جاده های بین مزارع هزینه شده است، هرچند اعتبار جاده های بین مزارع باید توسط فرمانداران در شورای کمیته برنامه ریزی هر شهرستان تخصیص داده می شود.

وی پروژه سامانه گرمسیری، مهار آب های مرزی، تکمیل ایستگاه های پمپاژ، عملیات مرمت و بازسازی راه‌های بین مزارع، ارتقاء بازدهی و کاهش استهلاک ماشین آلات و ادوات کشاورزی، تسریع در انتقال نهاده‌ها و حمل و نقل محصولات کشاورزی و کاهش هزینه‌های تولید را از دیگر اولویت های این سازمان در استان عنوان کرد .

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در این نشست گفت: جهاد سازندگی به فرمان حضرت امام (ره) تشکیل و عمده ترین هدف آن محرومیت زدایی از روستاهای کشور بود.

حجت الاسلام عباسعلی بازیار افزود: نقش جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس بسیار مهم و این نهاد به نام سنگرسازان بی سنگر لقب گرفته است.
وی ادامه داد: شعار هفته جهاد کشاورزی به نام “کشاورزی، امنیت غذایی و گشایش در سفره مردم” نامگذاری شده است، در حال حاضر امنیت غذایی از امنیت سیاسی پیشی گرفته و همواره مورد توجه قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: دست اندرکاران بخش کشاورزی برای تحقق شعار سال تلاش بسیاری کرده و با تولید محصولات کشایش در سفره مردم ایجاد کرده اند.

۲۱ الی ۲۷ خرداد ماه به عنوان هفته جهاد کشاورزی نامگذاری شده است.