مدیرکل استاندارد ایلام:

پنج محصول كشاورزي، پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها را كسب كردند

مدیرکل استاندارد ایلام از رشد صدور پروانه‌های حدمجاز آلاینده‌ها برای محصولات کشاورزی بویژه صیفی‌جات در این استان خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون پنج پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها برای محصولات کشاورزی در استان صادر شده است.

به گزارش شکرستان ایلام؛ مهناز همتی امروز (چهارشنبه 16 آذرماه) با اعلام این خبر، اظهار داشت: زعفران، خیار، تره، جعفری و مرزه از جمله محصولاتی بوده اند که برای آنها پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها صادر شده است.

وی افزود: پس از درخواست تولیدکنندگان متقاضی برای دریافت پروانه یاد شده، کارشناسان کنترل کیفیت و استاندارد به شکل دوره ای از مزارع و باغات بازدید و اقدام به نمونه برداری محصول می کنند و پس از نداشتن نقص و ایراد در حوزه حد مجاز سموم دفع آفات، فلزات سنگین و نیترات به محصول مربوطه پروانه حد مجاز آلاینده ها ارائه می شود.

مدیرکل استاندارد ایلام یادآور شد: پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها از سوی سازمان ملی استاندارد و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی با هدف استقرار سیستم کنترل کیفیت در اراضی کشاورزی و تولید محصولات فاقد باقی مانده سموم و دیگر آلاینده صادر می شود.

همتی بیان داشت: با توجه به نمونه‌برداری‌ها و آزمایش‌های انجام شده بر روی این محصولات و تایید کیفیت آنها علاوه بر اینکه در داخل کشور فروش قابل توجهی دارند به کشورهای همسایه نیز صادر می‌شوند.

گفتنی است؛ ۲۲۳ واحد تولیدی زیر پوشش اداره استاندارد در استان ایلام وجود دارد که ۱۲۳ واحد آن فعال و ۱۱۰ فعال راکد و غیر فعال است