چرا در برخی مناطق عشایری استان ایلام مدارس کانکسی وجود دارد؟

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان ایلام در رابطه با چرایی وجود مدارس کانکسی در برخی مناطق عشایری استان ،گفت:جایگزینی مدارس استاندارد با مدارس کانکسی براساس جمعیت دانش آموزی و ثبات جمعیت در مناطق عشایری و روستانی امکانپذیر است.

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان در گفتگو با خبرنگار شکرستان با عنوان اینکه یکی از برنامه های خوب دولت سیزدهم حذف مدارس کانکسی مستقل است،اظهار داشت: در استان ایلام این طرح با موفقیت اجرا شده و مدارس ساختمانی استاندارد، جایگزین مدارس کانکسی شده است.

جلال حمره با عنوان اینکه تعداد ۱۵ مدرسه کانکسی با حد نصاب ۱۰ دانش آموز یا ببشتر، در مرحله ی اول اجرای این طرح با مدارس ساختمانی استاندارد جایگزین شدند ،افزود: از این تعداد ۱۳ مدرسه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می رسندو تعداد ۲ مدرسه دیگر نیز که در مناطق صعب‌العبور قرار دارند تا مهر ماه سال آینده به آموزش و پرورش استان تحویل می شوند.

وی با اشاره به جایگزینی مدارس جدید با مدارس کانکسی که حد نصاب دانش آموزان آنها کمتر از ۱۰ نفر است، تصریح کرد: تلاش شد تا در مرحله ی دوم اجرای این طرح تعداد ۲ باب مدرسه جدید با تعداد ۸ دانش آموز جایگزین مدارس کانکسی شود و تا سال تحصیلی جدید مدارس مذکور به بهره‌برداری برسند.

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان در رابطه با چرایی وجود مدارس کانکسی در برخی مناطق عشایری استان ،عنوان کرد: در برخی مدارس کانکسی تعداد دانش آموزان کمتر از پنج نفر است که با توجه به متغیر بودن این آمار و احتمال حذف این مدارس در سالهای آتی ،امکان ساخت مدرسه برای این دانش آموزان وجود ندارد و به لحاظ اقتصادی برای دولت مقرون به صرفه نیست.

وی با تأکید بر تأمین تجهیزات استاندارد برای مدارس کانکسی از جمله؛ وسایل گرمایشی، سرمایشی وغیره، اضافه کرد: در برخی از مدارس دارای ساختمان، تعداد کلاس ها با توجه به جمعیت دانش آموزی جوابگوی نیاز آنها نیست و به همین دلیل آموزش و پرورش مجبور به ایجاد یک یا دو کلاس کانکسی در داخل محوطه مدرسه است.

جلال حمره با تأکید بر تلاش دولت برای حذف این مدارس کانکسی جنبی، تصریح کرد: در برنامه ریزی های سنواتی، برای ساخت فضاهای آموزشی جدید در آن مناطق تلاش می شود تا مدارس کانکسی جنبی نیز حذف گردند.

این مسئول تصریح کرد: ساخت مدرسه جدید در این مناطق بر اساس رشد جمعیت در اولویت کاری اداره کل نوسازی مدارس قرار دارد و بر اساس امکان جذب اعتبارات دولتی و نیز مشارکت خیرین برای ساخت آنها برنامه ریزی لازم صورت می گیرد.