چشمان منتظر ۱۰ کودک در شیرخوارگاه حضرت زهرا (س)

استاندار ایلام شامگاه یکشنبه در نخستین لحظات تحویل سال جدید به دیدار مراکز بهزیستی استان ایلام رفت و پای درد و دل مربیان و مددجویان این مراکز نشست و در جریان مشکلات آنها قرار گرفت .

به گزارش پایگاه خبری شکرستان شیر خوارگاه حضرت زهرا ( س) ایلام در سال ۱۳۸۵ تأسیس و در سال ۱۳۹۴ از حالت استیجاری خارج و با همت جامعه خیرین  در سه طبقه احداث شد .

در حال حاضر تعداد ۱۰ کودک بد سرپرست و بی سرپرست در این شیرخوارگاه اقامت دارند و تحت مراقبت مربیان این مرکز قرار دارند.

به گفته زینب نصرالهی مسئول شیر خوارگاه اکثر کودکان بدسرپرست ساکن در این شیرخوارگاه از والدینی کارتون خواب هستند که به دام اعتیاد گرفتار شده اند .

مسئول شیرخوارگاه در گفتگو با خبرنگار شکرستان عنوان کرد: در این مرکز ۷ مربی مشغول خدمت هستند که از این تعداد  ۳ نفر آنها کارشناس تربیتی و مشغول خدمت در خانه کودکان می باشند.

نصرالهی با اشاره به تعداد پنج کودک خردسال مستقر در خانه کودکان افزود: تعداد کودکان بد سرپرست این مرکز ۷ نفر و تعداد کودکان بی هویت نیز ۳ نفر می باشد.

در این مرکز روشنا هم حضور داشت ،کودک خردسالی که در جنگلهای هلیلان به مدت دو شبانه روز رها شده بود و فقط چهار کیلو وزن داشت .

مسئول شیرخوارگاه عنوان کرد: زمانی که روشنا را به مرکز آوردند به دلیل سو تغذیه و ضعف عضلات قادر به پلک زدن وهیچ حرکتی نبود ،و طبق بررسی های انجام شده هیچگونه واکسنی برای روشنا تزریق نشده بود.

نصرالهی خاطر نشان کرد: روشنا هیچگونه مشکلی به لحاظ جسمانی ندارد و اکنون وزنش به ۱۰ کیلو گرم رسیده و چهار دست و پا حرکت می کند ، واکسن های مورد نیاز برای او تزریق شده و در سلامتی کامل به سر می برد .

مسئول شیرخوارگاه حضرت زهرا ( س) از خانواده های کودکان بد سرپرست خواستار شد تا آنجایی که ممکن است با کمک نهادهای حمایتی این بچه ها را نزد خود نگهداری کنند، زیرا هر چند در مرکز به آنها توجه می شود و مایحتاج این کودکان فراهم می گردد اما انها بیشتر از هر چیزی به کانون گرم خانواده و محبت والدین خود نیاز دارند و همیشه چشم‌هایشان منتظر حضور والدین خود و بازگشت به آغوش خانواده است .

استاندار ایلام  مهمان شیر خوارگاه شد

استاندار ایلام در لحظات آغازین سال نو مهمان شیر خوارگاه شد و در ابتدای این دیدار با خواندن دعای آغاز سال و تبریک این عید باستانی که حلول آن مصادف با اعیاد شعبانیه بود اظهار داشت: مقام معظم رهبری این سال را به نام “تولید دانش بنیان واشتغال آفرین “نامگذاری نمودند، و ما با تمام توان به استقبال سالی پر از امیدآفرینی برای جوانان وحمایت از تولید و اشتغالزایی میرویم.

حسن بهرام نیا حضور در جمع کودکان شیرخوارگاه را موهبتی الهی دانست و افزود: خدا را شاکرم که در آغازین لحظات سال نو توفیقی حاصل شد که شروع کارم را در مراکز بهزیستی که وظیفه توانمند سازی افراد را عهده دار هستند ،آغاز نمایم.

استاندار ایلام با اشاره به تاکیدات جمهوری اسلامی برای توانمند سازی افراد تحت حمایت بهزیستی بیان داشت: کودکان این مراکز به هر دلیلی محروم از والدین هستند، در نظام جمهوری اسلامی برای رسیدگی به این افراد بسیار تاکید شده است و یکی از برنامه های دولت حمایت از کودکان بی سرپرست، بد سرپرست و کسانیست که نیاز به توانمند سازی دارند و در استان ایلام نیز چنین راهبردی در دستور کار قرار گرفته است.

حسن بهرام نیا ضمن تقدیر از مدیر کل بهزیستی استان ایلام  عنوان کرد: از مربیان و تمامی کسانی که به هر نحوی مسئولیت نگهداری، حمایت و توانمند سازی افراد نیازمند به کمک را دارند تشکر می کنم و قدردان مربیانی هستم که همانند مادرانی دلسوز محبت خود را نثار کودکانی می کنند که  از نعمت محبت پدر و مادر و داشتن کانون گرم خانواده محروم مانده اند.

وی با توجه به نگاه حمایتی دولت از بهزیستی گفت: طی چند روز گذشته بخش قابل توجهی از اعتبارات دولت برای بهزیستی کشور ساری و جاری شده است و این حمایت‌ها ادامه خواهد داشت.

در ادامه این دیدار حسین نورعلیوند ضمن تقدیر از استاندار وهیئت همراه که در بهترین لحظات سال نو کنار مراکز بهزیستی بودند اظهار داشت : حضور گرم شما شادی بخش دل کودکانی است که امشب جای خالی خانواده را برای آنها پر کرده اید.

حضور ۳۵۰ کودک بی سرپرست و بد سرپرست در شیر خوارگاه حضرت زهرا (س)

مدیر کل بهزیستی استان ایلام با اشاره به تأسیس مرکز شیرخوارگاه در سال ۱۳۸۵ عنوان کرد: این مرکز تا سال۱۳۹۴ استیجاری بوده که پس از آن با حمایت خیر ارجمند “شاه حسینی ” با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و در سه طبقه احداث شد.

مدیر کل بهزیستی استان ایلام افزود: از ابتدای تأسیس این مرکز تا کنون ۳۵۰ کودک بی‌سرپرست و بد سرپرست در این مرکز ساکن بوده اند که بسیاری از این کودکان به سن قانونی رسیده و در حال گذراندن زندگی عادی خود در جامعه هستند.

وی با اشاره به آمار ورودی و خروجی این مرکز در سال گذشته افزود: در سال ۱۴۰۰ این مرکز تعداد ۱۸ نفر ورودی داشته است که تعداد ۸ نفر از آنها توسط خانواده هایشان ساماندهی شده اند و در حال حاضر تعداد ۱۰ نفر کودک و نوجوان در این شیرخوارگاه اقامت دارند.

نورعلیوند با اشاره به مجازی شدن مدارس به دلیل کرونا خاطر نشان کرد: مربیان این مرکز همانند مادری دلسوز در خدمت این کودکان بوده اند و در فضای مجازی ،کنار دیگر فعالیت های خود کار تدریس و نظارت بر تحصیل را برای این کودکان انجام داده اند.

مدیر کل بهزیستی با عنوان این مطلب که شیرخوارگاه، بصورت دولتی اداره می شود تصریح کرد: دولت تا حد خاصی می تواند این مراکز را پوشش دهد و در استان ایلام بدلیل کمبود تعداد خیرین، کارخانجات، تولیدی ها و مشارکت افراد، نسبت به دیگر استانها،امکان ارائه کلیه خدمات به این مراکز از طریق هزینه های دولتی وجود ندارد و انتظار است با نگاه ویژه دولت به بهزیستی ایلام مشکلات مددجویان این مراکز مرتفع گردد.

لازم به ذکر است در این دیدار معاون سیاسی استاندار ،معاون منابع انسانی استانداری ،مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ،اصحاب رسانه و دیگر مسئولین استانی حضور داشتند وبا اهدای هدایا و شاخه گل به کودکان این مرکز شادی سال نو را با آنها تقسیم کردند.