کارگاه تخصصی چگونه داستان بنویسم در حوزه هنری ایلام برگزار شد

کارگاه تخصصی چگونه داستان بنویسیم در حوزه هنری استان ایلام برگزار شد به گزارش شکرستان کارگاه تخصصی چگونه داستان بنویسیم ۱۷ آبان ماه با حضور مدرس ونویسنده کشوری تیمور آقا محمدی از استان همدان ، رئیس حوز هنری ، شکربیگی داستان نویس و شاعر توانمند ایلامی ،استاد شاهمرادیان و دیگر نویسندگان استانی با هدف آموزش […]

کارگاه تخصصی چگونه داستان بنویسیم در حوزه هنری استان ایلام برگزار شد

به گزارش شکرستان کارگاه تخصصی چگونه داستان بنویسیم ۱۷ آبان ماه با حضور مدرس ونویسنده کشوری تیمور آقا محمدی از استان همدان ، رئیس حوز هنری ، شکربیگی داستان نویس و شاعر توانمند ایلامی ،استاد شاهمرادیان و دیگر نویسندگان استانی با هدف آموزش تخصصی داستان نویسی به نوقلمان این حوزه برگزار شد.

در ابتدای این نشست قاسمی ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در کارگاه اظهار داشت : رزومه نویسندگان ایلامی از نظر تاثیر گذاری حاوی مولفه هایست که این نوید را می دهد، اگر نویسندگان ما با نگاه بومی و تفکر جهانی در خلق آثار خود اهتمام کامل داشته باشند در حوزه ادبیات داستانی برای عصر حاضر و آینده حرفهایی اساسی برای گفتن خواهند داشت.

رئیس حوزه هنری با اشاره به موضوعات مد نظر نویسندگان وخالقین آثار در حوزه ادبیات داستانی گفت:یکی از موضوعات مد نظر هر خالق اثر در حوزه ادبیات داستانی اینست که چگونه داستان بنویسیم ؟ ونحوه نوشتن داستان برای هر شخص، مانند کسیست که کنار دریای پر از امواج نشسته و از زاویه دید خود امواج را نظاره گر است و آن را تحلیل می کند.

وی به وجه اشتراک نویسندگان اشاره نمود و ادامه داد: خالقین آثار ادبیات داستانی وجه اشتراکهایی در شیوه نوشتن دارند ،مخصوصا نوشتن تاثیر گذار که منجر به خلق اثر می شود، پس باید تنوع در آن اثر وجود داشته باشد تا اثری قوی و تاثیر گذار باشد.

وی افزود: با توجه به این وجه اشتراک ها اولین گام نوشتن، سوژه یابی وسناریوی ذهنی وانتزاعی است که در ذهن نویسنده برای پرداختن به موضوع یا واقعه ای که باید به آن پرداخته شود، شکل می گیرد. ونگاه بعدی در کناراین سناریو زاویه دید یک نویسنده است،که باید اثری را خلق نماید،اگر یک نویسنده از دیگر نویسندگان در عصرهای گذشته تقلید کند کار خاصی انجام نداده وخالق اثری تاثیر گذار و قوی نخواهد بود.

قاسمی هدف از برگزاری این کارگاه تخصصی را آموزش نوقلمان در عرصه داستان نویسی دانست و ابراز امیدواری کرد؛ با ادامه این کارگاههای تخصصی ،نویسندگان ایلامی در این عرصه پیشرفت چشمگیر داشته باشند.

در ادامه تیمور آقا محمدی به آموزش تخصصی در این حوزه پرداخت و توضیحات کلی در مورد شیوه نگارش، نثر نویسی ،چگونه نویسی و خلق یک اثر قوی ارائه نمود .

در پایان این نشست نویسندگان و نوقلمان ایلامی به خواندن داستانهایی کوتاه پرداختند و نوشته آنها مورد نقد و بررسی از طرف اساتید و دیگر حضار قرار گرفت وپیشنهاداتی جهت اصلاح داستانشان به آنها داده شد.