مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام، گفت:

کتابخانه های عمومی استان ایلام به زائران خدمات فرهنگی ارائه می دهد+فیلم

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام، گفت: موکب فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های استان علاوه بر خدمات فرهنگی در جهت رفاه حال زائران استراحتگاهی را تدارک دیده تا زائران بتوانند در آن مکان استراحت کنند.
 

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ،صبح امروز مدیر کل کتابخانه های عمومی استان ایلام ضمن تبریک هفته دولت ، از خدمت رسانی فرهنگی به زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: برای دومین سال پیاپی موکب های اربعین با رویکردی فرهنگی و هنری بر مسند کتاب، از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام بر پا شده است که به زائران خدمت رسانی می کنند.

سمیه حیدری ،اظهار داشت: این موکب ها در مهران و دیگر مناطق استان ایلام به زائران حسینی علاوه بر خدمات فرهنگی،خدمات رفاهی از جمله؛ تامین استراحتگاه ، تامین و توزیع وعده های غذایی با کمک آستان قدس رضوی،آب خنک ،شربت و چایی پذیرای زائران حسینی است.

سمیه حیدری با تاکید بر اینکه خدمت به زائران حسینی افتخار بزرگی است که نصیب مردم استان ایلام شده است،افزود: با استفاده از تجربیات سال گذشته وبا پیروی از تأکیدات نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام همچنین استاندار محترم ایلام مبنی بر توسعه و ترویج فرهنگ عاشورایی در بین زائران بر آن شدیم تا موکب های اربعین را در سال جاری گسترش دهیم .

 

وی افزود: علاوه بر موکب کتابخانه امام رضا علیه السلام در شهر مهران، یک غرفه در سه راهی کارزان با همکاری دستگاه های فرهنگی استان نیز برپا شد.

حیدری با تاکید بر اینکه محور اصلی فعالیت های فرهنگی موکب کتابخانه ها کودکان و نوجوانان هستند، خاطر نشان کرد: در ابتدای سال در کتابخانه مرکزی ایلام با کمک دبیر محفل ادبی شهرستان ایلام، یک گروه شاهنامه خوان و نقاله خوان از نسل دهه ۹۰ با عنوان فرزندان عاشورایی، تشکیل شده است و این گروه به عنوان راویان کربلا و نقل عاشورایی در موکب ها به اجرای برنامه می پردازند.

وی افزود: طرح زیارت به نیابت از شهدا، طرح بیعت با شهدا و تدارک فضای عکاسی با دکور حجمی «فرزندان آینده‌ساز»، که با همکاری کنگره بزرگداشت شهدای مدافع حرم صورت می‌گیرد، از برنامه‌های نهاد در راستای اشاعه محتوای اربعینی است.

شهلا سرو اندام مدیر کتابخانه های عمومی شهرستان مهران نیز در گفتگو با خبرنگار شکرستان ،ضمن تقدیر از تلاش ها ،زحمات و پیگیری های مدیر کل کتابخانه‌های استان ایلام در برپایی موکب فرهنگی شهرستان مهران اظهار داشت: هدف از برپایی این موکب ها ترویج فرهنگ عاشورایی و خدمت رسانی به زائران ابا عبدالله الحسین «ع» است.

وی با تأکید بر محوریت فعالیت های فرهنگی موکب مهران و ترویج فرهنگ عاشورایی در بین کودکان و نوجوانان عنوان کرد:برای  قشر مخاطب برنامه های ویژه ای از جمله؛ نقاشی، رنگ‌آمیزی، پرده‌خوانی، قصه‌گویی، کاردستی، اوریگامی و… در نظر گرفته شده است.

این مسئول بیان داشت: در ورودی موکب امام رضا علیه السلام نمایشگاهی از تصاویر و وصیت نامه های شهدای شاخص استان ایلام به نمایش گذاشته شده است که بسیار مورد توجه زوار قرار گرفته است.

وی افزود: تمثال شهدا و عکس هایی در موکب امام رضا «ع» گذاشته شده تا زائران دلنوشته های خود را روی قسمت مخصوصی که در قسمت زیرین عکسها تعبییه شده است، بنویسند و با شهدا ارتباط معنوی برقرار کنند.