کلنگ ساختمان جدید کتابخانه عمومی امام سجاد(ع) بخش صالح آباد مهران به زمین زده شد

کلنگ ساختمان جدید کتابخانه عمومی امام سجاد(ع) بخش صالح آباد شهرستان مهران در مراسمی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، مدیر کل راه و شهر سازی استان، امام جمعه و فرماندار شهرستان مهران به زمین زده شد.


به گزارش شکرستان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام روز چهارشنبه، در این مراسم با تبریک دهه کرامت و ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و با گرامی داشتن یاد و خاطره بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب، با تاکید بر تقویت حوزه فرهنگ در مناطق محروم، اظهار کرد: امروز در سالروز میلاد امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و به برکت کلنگ این کتابخانه به زمین زده می شود.

 

سمیه حیدری افزود: توسعه را باید از فرهنگ شروع کنیم که دروازه ورود به آن کتاب و کتابخوانی است و بهترین روش برای بالابردن سطح فرهنگ یک جامعه به ویژه جوامع محروم کمک به توسعه و ترویج کتابخوانی در آن مناطق است.

وی با بیان اینکه توسعه زیر ساخت های فرهنگی در شهرها و روستاها مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر چند پروژه ساخت کتابخانه، در نقاط مختلف استان در حال احداث و پیگیری است که به زودی این پروژه های فرهنگی تکمیل شده و به بهره برداری خواهند رسید.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت فرهنگی، مذهبی و به برکت بارگاه شریف حضرت علی صالح (ع) در این منطقه، بالاخص مسیر و دروازه عتبات عالیات و همچنین گذرگاه اجتماع عظیم اربعین حسینی (ع)، مسئولین نگاه خاص و ویژه ای به آن دارند. اگر خیرینی بتوانند در این مهم یاری رسان باشند، می‌توانیم امیدوار باشیم علاوه بر طی کردن گام‌های بلند در حوزه کتاب و کتابخوانی، در خدمت رسانی به زائران آقا اباعبدالله (ع) نیز سهیم باشیم.

امام جمعه مهران نیز در این مراسم با بیان اینکه باید فضای کتاب و کتابخوانی را جدی بگیریم، اظهار کرد: با کمی توجه و دقت متوجه می‌شوید که انسان‌های آرام، منطقی و سخنور اهل کتاب هستند و بطور قطع بدانید که آینده از آن انسان‌های کتابخوان است، به تعبیری دیگر می‌توان گفت برای اینکه در جامعه شهروندی مفید و مؤثر باشیم، ابتدا باید فردی کتابخوان باشیم.

در ادامه حجت الاسلام سیدعبدالله امینی افزود: به طور قطع آینده متعلق به کسانی است که با کتاب و کتابخانه تعامل دارند و اینها هستند که شخصیت‌های برجسته آینده را به وجود می‌آورند، برای این مهم لازم است که از امروز برای رشد دانایی و آگاهی در راستای مطالعه و انس با کتاب اقدامات مؤثری انجام داده شود.

فرماندار شهرستان مهران نیز با تقدیر از دغدغه مندی مسوولان برای احداث کتابخانه جدید امام سجاد(ع)، اظهار کرد: امید است این کتابخانه منشأ اثر برای رخدادهای فرهنگی و فرصتی برای رشد و بالندگی افراد خواهد شد.

علی عباس شفیعی ادامه داد: علی‌رغم برخی از فواید فضای مجازی در راستای دسترسی آسان‌تر و سریع‌تر به منابع دانش، هیچگاه نباید از این مسئله چشم پوشی کرد که کتاب جایگزینی ندارد، چرا که منابع مکتوب بر خلاف فضای مجازی از اعتبار و ارزش ویژه ای برخوردار است و اطلاعات موثق و معتبری را در اختیار مخاطب قرار می دهد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام نیز با تاکید بر اثرگذاری کلام وحی بر حفظ دین مبین اسلام تاکید کرد: قرآن مجید به عنوان کتاب آسمانی و معجزه جاوید پیامبر اسلام (ص)،کتاب هدایت بشر به سر منزل مقصود است.

فرشاد دوستی ابراز کرد: امید است که هر چه سریع‌تر مردم منطقه از برکت کتابخانه جدید بهره‌مند خواهند شد و همین مهم باعث خوهد شد که کودکان و نوجوانان با بهره‌مندی از نعمت کتابخانه رشد کنند و افراد مفید و تاثیرگذاری برای جامعه شوند.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای ساخت این کتابخانه بیش از ۲۰ میلیارد ریال است، یادآور شد: عملیات اجرایی پروژه کتابخانه عمومی امام سجاد(ع) با زیربنای ۴۲۰ متر مربع با اعتباری به مبلغ ۴ میلیارد ریال در بخش صالح آباد شهرستان مهران آغاز شده است.

به گزارش شکرستان، کتابخانه امام سجاد(ع) صالح آباد از گذشته تاکنون دایر بوده است اما به علت فرسودگی ساختمان و نبود موقعیت مناسب، قطعه زمینی در مکانی مناسب از سوی شورای اسلامی و شهردار اسبق و فعلی صالح آباد برای احداث ساختمان جدید به اداره کل کتابخانه های عمومی استان واگذار شد.