نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در دیدار با مدیر عامل آبفای استان ایلام:

گزارش عملکردتان قابل تقدیر است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در دیدار با مدیر عامل آبفای استان گفت: گزارش عملکردتان قابل تقدیر است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ،صبح امروز مدیر عامل آبفا استان ایلام و جمعی از کارکنان این مجموعه با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام دیدار وگفتگو کرد.

پرویز ناصری ضمن تبریک ایام الله دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی، گزارشی از بخش های مختلف حوزه عملکردی خود ارائه نمود و به بررسی چالشها و مسائل بخش آب استان پرداخت.

مدیرعامل آبفای استان گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها و قرار گرفتن شهر ایلام در ردیف شهرهای دارای تنش آبی، همچنین فرسودگی 26 کیلومتر خط انتقال آب از محل چشمه گل گل تا شهر ایلام و عمده شبکه توزیع در مناطق قدیمی شهر در جهت حل مشکل ، طرح ارتقاء ظرفیت تامین آب شهر ایلام که از سال 1399 اجرایی شده ولی به علت کمبود تخصیص، به کندی صورت می گیرد که در خصوص تامین اعتبار مورد نیاز به مبلغ 4000 میلیارد ریال این پروژه در سریع ترین زمان ممکن به بهره برداری خواهید رسید.

ناصری با تاکید بر اینکه عملیات اجرایی سد چناره به عنوان تامین کننده آب شرب دراز مدت شهر های ایلام تا کنون آغاز نشده است، ادامه داد : با توجه به کاهش بارندگی ها و نزولات جوی و بروز تنش آبی در محدوده شهرستان ایلام و علی الخصوص شهر ایلام برنامه ریزی، پیگیری و اجرای طرح های میان مدت و اضطرای جهت عبور از پیک مصرف در تابستان سال آتی ضروری بنظر می رسد و در همین راستا شرکت آب و فاضلاب استان ایلام نسبت به اخذ مجوز حفر 10 حلقه چاه آب در محدوده شهر ایلام اقدام نموده است که حفاری و تجهیز این چاه ها مستلزم تامین اعتبار کافی می باشد.

ناصری در خصوص تکمیل طرح آبرسانی به شهر ملکشاهی و روستاهای مسیر اظهار داشت: تسریع در تکمیل این طرح با توجه به کمبود منابع آب در منطقه، الزامی می باشد که در همین راستا این پروژه با پیشرفت فیزیکی 84 درصد، نیازمند 2000 میلیارد ریال اعتبار جهت تکمیل و بهره برداری از آن می باشد.

مدیرعامل آبفای استان خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه شهر چوار و 46 روستای تابعه شهرستان در ردیف شهرهای دارای تنش آبی قراردارد لذا در جهت حل مشکل آب این شهر، با هماهنگی و دستورات لازم از طریق شرکت مهندسی آبفای کشور طرح آبرسانی شامل تجهیز، نیرورسانی و احداث 7 کیلومتر خط انتقال با پکیج گوگردزدایی با مبلغ قرارداد 500 میلیارد ریال به منظور تامین آب شهر چوار و دو مجتمع مورت و چشمه رمضان با 46 روستای فاقد منبع تامین پایدار از لحاظ کمی و کیفی از سال جاری آغاز گردیده و در جهت ادامه عملیات نیازمند تخصیص اعتبار می باشد.

وی ادامه داد: در جهت تامین آب پایدار 28 روستای شهرستان هلیلان که از مصوبات سفر ریاست محترم جمهور می باشد تا کنون مشکل 15 روستا مرتفع گردیده و برای اجرای طرح تامین، انتقال و توزیع آب در مابقی روستاها که شامل مجتمع داجیوند  با 13 روستا می باشد با توجه به حفر یک حلقه چاه با آبدهی مناسب 30 لیتر بر ثانیه و شروع عملیات اجرایی فاز اول مجتمع داجیوند نیاز به 500 میلیارد ریال اعتبار هستیم.

عملکرد شرکت آبفا قابل تقدیر است

در ادامه این نشست نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با تاکید بر اینکه اگر با خدا دروغ نگوییم مشکل جامعه ما بر طرف می شود و جامعه گلستان می شود، گفت : حیطه فعالیت آبفا حیطه بسیار تاثیرگذار و ارزشمندی است و موجب رضایت خداوند است.

حجت الاسلام کریمی تبار با تاکید بر اینکه فرهنگ صرفه جویی مورد توجه قرار نمی گیرد، ادامه داد : به دلیل دسترسی آسان به آب، مدیریت مصرف رعایت نمی شود.

وی با اشاره به اینکه در اربعین با مشکل آب مواجه نشدیم، اظهار داشت : در بحث زیرساختهای اربعین بسیار موفق عمل کرده اید که جای تقدیر و تشکر دارد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام تصریح کرد: در بحث ساخت و ساز باید به سمتی برویم که آب مورد استفاده در این موارد از آب شرب و بهداشتی جدا شود.

وی با تاکید بر اینکه در بحث انشعابات غیرمجاز باید با جدیت ورود کرد، در خصوص احیای قنات های شهر ایلام، عنوان نمود: اگر احیای قنات های شهر ایلام مورد توجه قرار گیرد، می تواند بسیاری از مشکلات شهر ایلام را مرتفع نماید.

حجت الاسلام کریمی تبار با تاکید بر اینکه در بحث های عمرانی نباید به حداقل ها راضی شویم، خاطرنشان ساخت: مدیر باید نگاهش استراتژیک، راهبردی و آینده نگر باشد و باید به فکر برنامه ریزی برای جمعیت ده سال آینده استان باشیم.

وی اظهار داشت : استفاده از آب های زیرزمینی تا حدی امکان پذیر است چراکه پس از آن با فرونشست زمین مواجه خواهیم شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در خصوص اربعین گفت: اربعین هم برای استان نعمت است و هم یک فرصت چراکه در بحث زیرساخت های اربعین باید نهایت استفاده از ظرفیت ملی را ببریم در غیر اینصورت با بحرانی مثل همدان در سال های آتی مواجه خواهیم شد.

حجت الاسلام کریمی تبار در پایان با مثبت ارزیابی کردن فعالیت ها و اقدامات آبفای استان خاطرنشان ساخت: گزارش عمکلردتان قابل تقدیر است.