سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی ایلام؛

۲۱۵ هزار تن گندم و ۵ هزار و۶۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خریداری شد

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام گفت؛ از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون ۲۱۵ هزار تن گندم و ۵ هزار و۶۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خریداری شده است.

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگار شکرستان، میزان کل گندم خریداری شده از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون را ۲۱۵ هزار تن عنوان کرد و گفت: برآورد می شود این میزان بین ۲۵۰ تا  ۲۸۰ هزار تن افزایش یابد.

سعید شریفی با بیان اینکه از این میزان گندم خریداری شده ۱۶۰ هزار تن متعلق به شهرستان دهلران و مابقی مختص به شهرستان های مهران ،آبدانان ودره شهر است،افزود:خریداری گندم در شهرستان دهلران به پایان رسیده و در دیگر شهرستانها کماکان ادامه دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه در سال گذشته کل گندم خریداری شده در سطح استان میزان ۱۷۶ هزار تن بوده است،تصریح کرد: در سال جاری با توجه به نزولات جوی مناسب میزان تولید گندم در سطح استان افزایش داشته است.

وی گندم شهرستان دهلران را یکی از مرغوبترین وبا کیفیت ترین گندم ها در سطح کشور عنوان کرد و گفت:پروتئین گلوتن موجود در این نوع گندم باعث کشسانی خمیر و بهبود کیفیت نان می شود و همین امر باعث شده تا گندم دهلران جزو مرغوبترین گندمها در سطح کشور قرار گیرد.

شریفی مصرف سالیانه گندم در استان را  ۱۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: تولید گندم در سطح استان ایلام بیشتر از نیاز استان است و مازاد این ذخیره استراتژیک با توجه به نیاز کشور به دیگر استان ها صادر می گردد.

این مسئول با عنوان این مطلب که ۲۳ مرکز خرید گندم و ۱۵ سیلوی فعال در سطح استان وجود دارد ،تصریح کرد:در شهرستان هایی که فاقد مرکز خرید گندم هستند از ظرفیت تعاون روستایی استفاده می شود.

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی ایلام،یکی از عمده مشکلات کشاورزان گندم کار را عدم پرداخت به موقع مطالبات آنها دانست و گفت: از  ۲۱۵ هزار تن گندم خریداری شده میزان ۱۸۰ هزار تن آن در صف انتظار پرداخت خرید بانک کشاورزی قرار دارد که معادل یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است .

وی تصریح کرد:رایزنی هایی با سازمان هدفمند سازی یارانه ها ، نمایندگان مجلس و استاندار ایلام در راستای پرداخت هر چه سریعتر مطالبات کشاورزان صورت گرفته که نتیجه این رایزنی‌ها پرداخت میزان  ۶۰۰ میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان است.

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام ،با تأکید بر اینکه یکی از دغدغه های مهم این اداره کل و کشاورزان پرداخت به موقع مطالبات است ،خاطر نشان کرد: کشاورزان بعنوان قشر تولید کننده در طول سال زحمات زیادی متحمل می شوند و هزینه های گزافی بابت؛ خرید بذر ، کود، سم پاشی مزارع و غیره پرداخت می کنند و انتظار دارند که حاصل دسترنج خود را در کمترین زمان ممکن بگیرند که انتظاری بجاست و سعی ما هم بر برآورده کردن توقعات این قشر فعال است.

وی با اشاره به عدم نرخ گذاری گندم و دانه روغنی کلزا در سال جدید و خرید آنها بر اساس نرخ سال گذشته ،بیان داشت: پرداختی کشاورزان بر اساس نرخ سال گذشته صورت می گیرد و پس از اعلام نرخ جدید مابه التفاوت آن به کشاورزان پرداخت می شود.

میزان ۵ هزار و ۶۰۰ تن کلزا از کشاورزان خریداری شده است

سعید شریفی عنوان کرد : تا کنون میزان ۵ هزار و ۶۰۰ تن کلزا در سطح استان از کشاورزان خریداری شده است که هنوز تأمین اعتبار نشده اند و برآورد می شود این میزان خرید به ۶ هزار تن نیز برسد.

وی با عنوان این مطلب که بیشترین خرید کلزا از جنوب استان بوده است، افزود: دانه های روغنی کلزای خریداری شده به سمت کارخانجات روغن کشی در دیگر استان ها هدایت می شوند و عمده مشکل کلزا کاران نیز عدم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان و عدم نرخ گذاری جدید این دانه های روغنی و دارای ارزش غذایی است.

ماهیانه میزان ۶ هزار و چهارصد تن آرد در استان مصرف می شود

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام، اظهار داشت:ماهیانه میزان ۶ هزار و چهارصد تن آرد در استان ایلام مصرف می شود که از این میزان ۵۰۰ تن سهمیه امور عشایری ،۵۰۰ تن سهمیه روستایی و ما بقی به واحد های خبازی اختصاص داده می شود.

وی با عنوان این مطلب که ۶۸۵ واحد خبازی در سطح استان ایلام وجود دارد که از سهمیه آرد استفاده می کنند ،تصریح کرد:مرحله اول طرح هوشمندسازی مدیریت یارانه آرد و نان با نصب و واگذاری کارتخوان هوشمند به نانوایی ‌ها انجام و در مرحله دوم استخراج تراکنش نان از طریق کارتخوان صورت گرفت که دولت طبق فروش روزانه نان ۱۵ درصد کارمزد به نانوایان پرداخت می‌کرد.

وی با عنوان این مطلب که در مرحله سوم اجرای این طرح که شناورشدن سهمیه آرد و نان است ۳۰ درصد کارمزد روزانه توسط دولت به نانوایی ‌ها پرداخت می شود، افزود:در مرحله سوم و شناور شدن سهمیه آرد، براساس عملکرد ماهانه و تراکنش فروش نان ماه قبل نانوایان محاسبه می‌شود که در صورت فروش کمتر نان، سهمیه آرد نیز کم خواهد شد.

سعید شریفی با اشاره به سامانه نانینو خاطر نشان کرد: سهمیه تخصیصی به نانوایی های استان براساس تراکنش‌های آنان در سامانه نانینو «سامانه نظارت بر عرضه هوشمند نان» انجام می شود و سهمیه آرد نانوایانی که در این بستر فعالیت نمی کنند، با مشکل مواجه خواهد شد.

وی راه‌اندازی سامانه نانینو را مستلزم زیرساخت لازم در این زمینه دانست و گفت: برای نظارت بهتر بر چرخه توزیع آرد تا پخت نان، این سامانه می تواند بسیار مفید باشد اما مشکلاتی نیز وجود دارد که باید از طریق کلاس های آموزشی و فرهنگ سازی مناسب این مشکلات مرتفع گردد.

وی با عنوان اینکه در این سامانه برای واحد های خبازی محدودیت‌های اعمال شده است،بیان کرد: اگر واحد خبازی قوانین را رعایت نکند در گرفتن سهمیه دچار مشکل می شود تا جایی که برای برخی خبازان متخلف سهمیه آرد صفر می گردد.

سعید شریفی با اعلام اینکه تا کنون در زمینه تهیه نان و سهمیه آرد مشکلی در استان وجود نداشته است ،افزود: این سامانه علاوه بر مزایا مشکلاتی نیز  در پی دارد که باید با همکاری و اجماع احصا گردد تا در زمینه توزیع آرد و نان در سطح استان مشکلی برای مردم پیش نیاید و نان مردم تامین گردد.

وی با اشاره به اهميت وحساسیت «نان» در سبد مصرفی خانوار ها و عوامل موثر بر کیفیت نان خاطر نشان کرد: گندم یکی از مولفه‌های تأثیر گذار بر کیفیت نان است و دیگر مولفه ها از جمله؛ چگونگی پخت نان، اصول نانوایی، خمیر سازی، مهارت در کار، دستگاههای جدید برای پخت نان و…غیره نیز بر بهبود کیفیت نان موثر است.

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی ایلام با تأکید بر ارائه تسهیلات کم بهره به واحد‌های خبازی ،افزود: با ارائه این تسهیلات خبازان می توانند دستگاههای مستهلک خود را بروز کنند که این اقدام خود می تواند گامی موثر در بهبود کیفیت نان باشد.

وی بر آموزش نانواها توسط فنی و حرفه ای و دستگاههای مرتبط تاکید کرد و گفت: با گشت های مشترک و نظارت‌های مستمر می توان از استفاده مواد غیر مجاز توسط نانواها در خمیر نان جلوگیری کرد و اگر کلیه اصول فنی رعایت شود قطعاً شاهد بهبود کیفیت نان در سطح استان خواهیم بود.

میزان ۸۵۰ تن شکر و یک هزار و ۲۸۰تن برنج ذخیره شده است

سعید شریفی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اداره غله تأمین کننده و ذخیره کننده کالاهای اساسی در سطح استان است ،گفت: میزان هشتصد و ۵۰ تن شکر و یک هزار و ۲۸۰ تن برنج در سیلوها ذخیره شده است.

وی با اشاره به طرح ضیافت رمضان خاطر نشان کرد: در ماه مبارک رمضان میزان ۶۵۱ تن برنج و ۱۰۵ تن شکر نیز با نرخ مصوب در سطح استان توزیع گردید .

این مسئول با تأکید بر اینکه یکی از اهداف ما تنظیم بازار است،گفت: در زمان نیاز و بر اساس برش استانی و ضریب جمعیتی این اقلام در فروشگاه های زنجیره ای ، واحد‌های صنفی وغیره ..منتخب جهت استفاده مردم توزیع می شود.