۲۴واحد صنعتی نیمه فعال در استان وارد چرخه تولید شدند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام گفت: استان ایلام دارای ظرفیت های بسیاری در حوزه های مختلف انرژی، کشاورزی،دامپروری ،گردشگری وغیره می باشد که زمینه را برای رشد اقتصادی استان ایلام فراهم آورده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام با اشاره به نامگذاری سال در ده سال اخیر توسط مقام معظم رهبری بر اهمیت مسائل اقتصادی در کشور اشاره نمود و گفت: یکی ازعمده ترین مسائل کنونی کشور مشکلات اقتصادی است و سیاستهای کلان دولت بر اساس اصول سیاست اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری تدوین شده دنبال می شود .

به گزارش پایگاه خبری شکرستان از ایلام؛ شهریار عباسی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار شکرستان گفت:  یکی از محورهای اصلی در سیاست اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت‌های هر استان است که خوشبختانه در استان ایلام ظرفیتهای بسیار خوبی در حوزه کشاورزی با توجه به اقلیم چهار فصل استان وجود دارد و اجازه کشت محصولات متنوعی را به کشاورزان استان می دهد.

شهریار عباسی ظرفیت حوزه دامپروری در استان را مطلوب ارزیابی کرد و عنوان داشت: میزان تولید گوشت قرمز و مرغ در استان ایلام سه برابر نیاز مصرف استان است واین امر زمینه ای مناسب را در جهت صادرات مواد پروتئینی به سایر استانها فراهم می آورد.

وی حوزه انرژی را بر اساس سند ملی آمایش سرزمین مزیت اول استان دانست و گفت : ۱۱ درصد منابع گازی و ۶ درصد منابع نفتی کشور در استان ایلام می باشد که ظرفیت بسیار خوبی است، اما در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی رشد مطلوبی نداشته ایم که می طلبد کار بیشتری در این حوزه انجام شود.

دکتر عباسی طبیعت بکر ایلام را زمینه مناسبی برای رشد گردشگری در ایلام دانست و گفت: ظرفیت اربعین یک ظرفیت مازاد برای استان است که آن را به دروازه عتبات و عالیات تبدیل نموده و زمینه گردشگری مذهبی را در استان فراهم کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام  ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق را یک فرصت کم نظیر در جهت مبادلات تجاری و ایجاد بازارچه های مرزی دانست و افزود : فعالیت های مطلوبی در زمینه های مختلف برای ارتقاء مبادلات تجاری صورت گرفته و دیدارهایی با استانداران واسط و دیاله عراق انجام شده که باعث انعقاد تفاهم نامه همکاری گردیده است.

وی با اشاره به تلاش‌های محوری و جهادی استاندار ایلام در راستای ایجاد شرایط مطلوب برای ایجاد روابط تجاری بین استان ایلام و استانهای همجوار در کشور عراق اظهار داشت: بزودی شاهد بازگشایی مرز هلاله شمالی خواهیم بود که خود باعث تحولی در اقتصاد مرز نشینی و ایجاد امنیت در مرز می باشد.

شهریار عباسی با اشاره به حمایت از صنایع اسکلت داری که در استان به تازگی شکل گرفته تصریح کرد: این صنایع در قالب سرمایه در گردش با استفاده از اعتبارات تعیین شده در قانون ، مورد حمایت قرار میگیرند.

وی با اشاره به فعال سازی ۲۴ واحد صنعتی در استان گفت: صنایع نیمه فعال که ظرفیت فعال سازی داشتند ، اما بنا به محدودیت‌هایی نتوانستند فعالیت نمایند ،مشکلات آنها مرتفع و به چرخه تولید بازگردانده شدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام با اشاره به خشکسالی امسال و تلاش برای تأمین نهاده دامی عشایر و فعالیت نسبتا مطلوب در این زمینه تصریح کرد: با توجه به خشکسالی حاکم بر کشور تامین کلیه نهاده های دامی مورد نیاز دامداران امکان پذیر نبود، اما حداکثر ظرفیت ها برای جذب تامین نهاده ها و توزیع آن بین دامداران استان به کار گرفته شد.

وی به بازدیدهای سرزده فرمانداران و نظارت بر بازار شب عید اشاره نمود و خاطر نشان کرد: امسال میوه شب عید بسیار مناسب عرضه شد و حتی قیمت میوه در بازارهایی که با همکاری شهرداری بازگشایی شد، بسیار مناسب تر از نرخ مصوب کشوری بود.