۲۸۶ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در ایلام پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: ۲۸۶ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی با اشتغالزایی ۵۷۳ نفر در ایلام پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان، نورالدین الیاسی در اولین روز از هفته دولت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت: ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور برای ایجاد، توسعه و رونق واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی، کشاورزی، پزشکی و … توسط دستگاه های اجرایی و بانک های عامل استان پرداخت شده است.

وی افزود: چهار هزار و ۸۱۸ فقره مجوز مشاغل خانگی با اشتغالزایی هزار و  ۶۵ نفر برای متقاضیان کسب و کارهای خانگی صادر و  ۲۶۹ میلیارد ریال تسهیلات به آنان پرداخت شده است.

الیاسی ادامه داد: ۳۸۲ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی از مزایای آموزشی، علمی و مهارتی و مقدماتی دانش آموختگان(طرح کارورزی) و اجرای طرح مشوق های بیمه ای و معافیت بیمه کارفرمایان بهره مند شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: ۵۷۵ نفر در شرکت های تعاونی تازه تاسیس در بخش های صنعت، خدمات و کشاورزی استان ایلام مشغول به کار شدند.

وی افزود: نظارت بر واحدهای کارگاهی مشمول قانون کار از جمله وظایف اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است و با تلاش شبانه روزی در راستای صیانت از نیروی کار و کاهش حوادث ناشی از کار ۱۱ هزار و ۴۳۵ مورد بازرسی از کارگاه های صنعتی، خدماتی و کشاورزی استان انجام شده است،

وی اظهار داشت: تشکل کارگری و کارفرمایی در واحدها و بنگاه های اقتصادی استان به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع، قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران و کارفرمایان به ۱۳۲ تشکل افزایش یافته است.

الیاسی با اشاره به اینکه در راستای ارتقا سطح بهداشت و سلامت نیروی کار استان ۳۸ مورد خانه بهداشت کارگری و ۱۴ مورد کانون یاریگران کار و تولید در کارگاه ها و بنگاه های اقتصادی استان تاسیس شده است، گفت: در یک سال گذشته سه هزار ۲۲۹  شکایت کارگری در مراجع حل اختلاف این اداره کل ثبت و رسیدگی شد و ۱۱ شعبه هیات تشخیص و ۱۱ شعبه حل اختلاف وظیفه رسیدگی و صدور آرا در این زمینه را بر عهده دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با تاکید بر ظرفیت‌های بالای تعاون در اقتصاد کشور از اشتغال بیش از ۱۶ هزار نفر در بخش تعاون این استان خبر داد و گفت: قانون اساسی، قانون سیاست های کلی اصل ۴۴، قانون مالیات ها برنامه های توسعه پنج ساله و سند چشم انداز ۱۴۰۴ نگاه ویژه ای به بخش تعاون دارند و با توجه به مزیت ها و کارکردهای بالای این بخش، معافیت ها و مشوق هایی را پیش بینی کرده اند.

الیاسی یادآور شد: در یک سال گذشته مقرری بیمه بیکاری به یک هزار و ۴۵ نفر پرداخت شده است.

وی ادامه داد: ۲۶۰ میلیارد ریال  تسهیلات مشاغل خانگی نیز در استان پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: ۲ هزار و ۹۲۱ نفر از افراد جامعه هدف (افراد نیازمند) با همکاری تشکل‌های مردم نهاد و سایر مراکز در استان شناسایی و در سامانه ای که بمنظور مقابله با فقر مطلق توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شده، ثبت شده اند.