۱۳ درصد از ۴۵۷۴۵ کودک زیر ۶ سال ایلامی از مشکل سوئ تغذیه رنج می برند

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت : ۱۳ درصد از ۴۵۷۴۵ کودک زیر ۶ سال از مشکل سوئ تغذیه در استان ایلام رنج می برند‌. به گزارش شکرستان بررسی ها نشان از آن دارد که شیوع سوءتغذیه در کودکان ساکن مناطق محروم به نسبت نواحی دیگر کشور، آمار بالاتری را به خود اختصاص […]

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت : ۱۳ درصد از ۴۵۷۴۵ کودک زیر ۶ سال از مشکل سوئ تغذیه در استان ایلام رنج می برند‌.

به گزارش شکرستان بررسی ها نشان از آن دارد که شیوع سوءتغذیه در کودکان ساکن مناطق محروم به نسبت نواحی دیگر کشور، آمار بالاتری را به خود اختصاص داده است و استان ایلام نیز از این قاعده مستثنی نیست.

کودکان زیر ۶ سال و دیگر گروههای آسیب پذیر ، مانند مادران باردار ونوجوانان دچار کمبود ریز مغذی ها و مواد پروتئینی در این مناطق شده اند که شواهد کمبود آنها در سطح استان و کشور وجود دارد .

کرونا، وضعیت بد اقتصادی، تحریم ها، خشکسالی و دلایل متعدد دیگر شاخص سوء تغذیه را در برخی از استان‌های محروم ایران دو برابر کرده است و بارها شاهد هشدار مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت درباره وضعیت نابسامان امنیت غذایی در این هشت استان نا امن غذایی که ایلام را نیز شامل می شود بوده ایم .

دکتر جمیل صادقی فر با بیان اینکه ۴۵۷۴۵ کودک زیر ۶ سال در ایلام وجود دارد که از این تعداد ۱۳ درصد آنها از مشکل سو تغذیه رنج می برند ،به خبر نگار شکرستان گفت :از علائم سوئ تغذیه می توان به پنج آیتم برای تشخیص این مشکل اشاره نمود که شامل :لاغری،کم خونی، کوتاهی قد ، کم خونی شدید و کوتاهی قد شدید، می باشد.

وی به آمار ۶ ماهه سال ۹۹ اشاره نمود و اظهار داشت : آمار شش ماهه دوم سال ۹۹نشان می دهد تعداد کودکانی که از لاغری رنج میبرند ۴/۹ درصد می باشند و تعداد کودکان با لاغری شدید ۱/۴ درصد از این قشر را تشکیل می دهند، کودکان مبتلا به کم خونی۱/۷ درصد و کم خونی شدید ۰/۷ این آمار را به خود اختصاص داده اند ،کودکان با کوتاهی قد ۱/۱ درصد وتعداد کودکان با کوتاهی قد شدید نیز ۰/۶ می باشند که از مجموع ۴۶۵۲۹ کودک ایلامی زیر ۶سال آمار مذکور متعلق به ۱۳ درصد کودکانی با سوئ تغذیه می باشند.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام به آمار شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز اشاره نمود و گفت : در شش ماهه اول سال جاری به نسبت،لاغری ۶/۴ درصد بوده است ، لاغری شدید ۱/۸ درصد، کم خونی ۲ درصد ، کم خونی شدید ۰/۹ درصد، کوتاهی قد ۱/۱ درصد،کوتاهی قد شدید ۰/۷ بوده است که از مجموع ۴۵۷۴۵ کودک زیر ۶ سال آمار مذکور متعلق به کودکانی با سوئ تغذیه می باشند.

وی در ادامه به مشکلات تغذیه ای در کودکان اشاره نمود و گفت: علاوه بر مشکل سوئ تغذیه ، آماری مبنی بر ابتلاء به چاقی و اضافه وزن نیز در کودکان وجود دارد که جای نگرانی دارد و خانواده ها باید توجه ویژه ای به تغذیه مناسب و فعالیت بدنی کودکانشان داشته باشند .

این مسئول در پایان متذکر شد :خانواده ها با آموزش صحیح باید کودکان را مجاب نمایند تا از خوردن فست فود و تنقلات اجتناب نموده وبه سمت خوردن منابع غذایی مفید و ریز مغذی ها سوق پیدا کنند.