مدیر کل اوقاف و امور خیریه:

۷۰۰ مورد وقف در استان ایلام به ثبت رسیده است

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام گفت: تا کنون بیش از ۷۰۰ مورد وقف در استان ایلام به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری شکرستان ،حجت الاسلام مرتضی عزیزی صبح امروز ( ۶ مهر ماه )در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع الاول اظهار داشت: از اصحاب رسانه که در راستای اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی قلم میزنند قدر دانی می کنم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه  این نهاد با مردم و برای مردم است،افزود: اداره اوقاف و امور خیریه یک اداره دینی است که در راستای  کارهای خیر و عام المنفعه وبه منظور ترویج فرهنگ دینی گام بر می دارد.

وی با عنوان این مطلب که این نهاد مردم را بصورت بی‌طرفانه به شرکت در امور  سیاسی نیز تشویق می‌نماید،تصریح کرد: این نهاد در کنار کارهای عام المنفعه و ترویج فرهنگ دینی و مذهبی در دیگر امور سیاسی و اجتماعی نیز شرکت فعال دارد واز جمله می توان به ترغیب و تشویق مردم جهت مشارکت در انتخابات اشاره نمود.

حجت الاسلام« مرتضی عزیزی» با اشاره به شیوع کرونا در دو سال گذشته وتعطیل شدن اماکن مذهبی ،گفت: یکی از دغدغه های اوقاف و امور خیریه فراهم کردن شرایط لازم برای ایجاد درآمد پایدار و خودگردانی بقاع متبرکه بوده است و در این راستا گام های خوبی برداشته شد.

 

وی با تأکید بر خودگردانی بقاع متبرکه و فراهم نمودن زمینه اشتغال برای  مجاورین این اماکن ،افزود: یکی از فعالیت های ما توجه به کارهای دانش بنیان از جمله حوزه انرژی پاک و خورشیدی بوده است و ایجاد نیروگاه خورشیدی در امامزاده علی صالح(ع) شهر مهران که در خرداد ماه سال‌جاری کلنگ زنی شد، همچنین ایجاد نیروگاه خورشیدی در امامزاده سید حسن (ع) شهرستان مهران که هم اکنون به درآمدزایی نیز رسیده است ، از جمله اقداماتی است که در راستای خدمت به مردم  و ایجاد زمینه اشتغال در سطح استان صورت گرفته است.

وی با توجه به ایجاد اشتغال برای ۷ نفر در امامزاده علی صالح (ع) تصریح کرد: این نیروها طبق قانون اداره کار حقوق،مزایا و پاداش دریافت می کنند و تامین مخارج آنها از درآمد بقاع متبرکه صورت می گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ایلام یادآور شد: در سال گذشته ساختمان امامزاده سید عباس(ع) سیروان، فاز اول شبستان امامزده علی صالح(ع) با تزریق اعتبارات استانی و کمک خیرین و اقشار مختلف مردم افتتاح و به بهره برداری رسید.

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به برنامه ها و فعالیت های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام در ایام اربعین حسینی سال جاری، ابراز کرد: موکب امامزادگان و بقاع متبرکه استان در مرز مهران در سال جاری دایر شده که از محل اجرای نیات واقفان و  کمک های بقاع متبرکه و خیرین آشپزخانه مرکزی این اداره کل در محل قدمگاه امامزاده  ابراهیم قتال برپا شده و روزانه ۱۵ هزار غذای گرم در بین زوار اربعین حسینی توزیع شده است.

 

وی با بیان اینکه روزانه ۲۵۰ الی ۳۰۰ نفر در موکب مرکزی و مواکب دیگر در سایر نقاط استان در سطح بقاع متبرکه در خدمات رسانی به زوار اربعین حسینی حضور داشتند، یادآور شد: مواکب این اداره کل، در امامزاده جعفر(ع) شباب و امامزاده سید عباس(ع) منطقه دشت عباس دهلران در محل ورودی و خروجی زوار به استان دایر شده بوده و از زوار اربعین حسینی در مسیر رفت و برگشت پذیرایی می شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ایلام با بیان اینکه حدود ۵۰ میلیارد ریال اعتبار در راستای خدمات رسانی به زوار اربعین حسینی  از طریق نیات واقفین، کمک های خیرین و  بقاع و موقوفات و اماکن متبرکه استان هزینه شده است، بیان کرد: خوشبختانه خیرین و واقفان عزیز از سراسر کشور و استان، کمک های خوبی در راستای خدمات رسانی به زوار داشته اند.

 

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به اخذ اسناد مالکیت بقاع متبرکه و موقوفه های استان، یادآور شد:  ۲۶ جلد سند مالکیت از ابتدای سال جاری تا کنون برای اماکن متبرکه و موقوفات استان صادر شده است و  همچنین ۵ جلد سند قدیمی اماکن متبرکه استان به سند تک برگی تبدیل شده است و در طول ۵ سال گذشته ۱۵۰ موقوفه و مکان متبرکه استان دارای سند ثبتی شده است.

 

وی با بیان اینکه سند ۶۰ مسجد و اماکن متبرکه در روستاهای مختلف استان در اختیار  اداره اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان است، ابراز کرد: تقاضای ما از بنیاد علوی و سازمان بنیاد مستضعفان این است که در راستای انتقال سند این تعداد مسجد در مناطق روستایی استان به اوقاف و امور خیریه استان همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ایلام با بیان اینکه سال گذشته ۸۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و تملک دارایی ها، اعتبارات نفت و گاز و نیت واقفین و توزان برای ساخت  و تعمیر و تجهیز مسجد در مناطق مختلف استان به ویژه مناطق روستایی هزینه شده است، گفت: ساخت و تعمیر و تجهیز مساجد در سطح استان با همکاری و مشارکت سایر نهادها از جمله بسیج و سپاه و گروه های جهادی انجام می شود.

 

حجت الاسلام عزیزی با تاکید بر اینکه این نهاد آمادگی لازم برای تامین نیازهای به روز و جدید جامعه از محل نیات واقفین  از جمله اشتغال و کمک به ایتام و ساخت خوابگاه و درمانگاه را دارد، گفت: وقف یک حسنه جاری است که اثرات و برکات بسیار زیادی در راستای تامین نیاز نیازمندان جامعه دارد و اقشار مختلف مردم و خیرین می توانند در این امر حسنه مشارکت داشته باشند.

 

حجت الاسلام عزیزی در پایان این نشست از ثبت ۲ مورد وقف در سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۷۰۰ مورد وقف در استان ایلام به ثبت رسیده است.